14 vrcholů: Nic není nemožné

• USA 14 Peaks: Nothing Is Impossible (více)

Nebojácný nepálský horolezec Nimsdai Purja stojí před výzvou, kterou na první pohled nejde zvládnout. Za sedm měsíců chce zdolat všech 14 světových osmitisícovek. (Netflix)

Votvirak

Ahoj Jani , je to frajer. Hlavně se mi libí ,jak se mi konečně zaplnila za prázdná místa z jiných dokumentů. Vůbec jsem nechápal ,kdo to ten Nirmal je... Je to dechberouci. Hlavně je obdivuhodnej výkon na K2. Peace out! ()

Likan7

Představte si Last Dance, jenže místo 10 dílů by to byl jen ani ne dvouhodinový film. Byla by to obrovská škoda a spoustu věcí bychom neviděli. Nevím koho napadlo udělat ze 14 vrcholů pouze jeden film. Nimsdai Purja dokázal nemožné a je to bezesporu jeden z největších úspěchů lidských dějin. TAK PROČ PROBOHA JE Z TOHO FILM NA 100 MINUT?! Dokázal bych si představit 15 dílů, první příprava, zbytek se věnovat hoře po hoře a jednomu výstupu za druhým. Místo toho tady není na nic čas, všechno je neuvěřitelně z rychlíku a nic si nemůžeme pořádně užít. A pokud by z toho Netflix nechtěl 15 dílů, tak Purja si svůj cíl rozdělil do tří etap. Byl obrovský problém udělat 3 hodinové díly? Všechno by bylo lepší než tohle, protože to ten význam a výkon neskutečně sráží dolů. Za tohle by si zasloužil někdo výpověď. Záběry jsou samozřejmě dechberoucí, ale jak říkám. Ta neuvěřitelná zkratkovitost (nemám peníze = zastavil jsem dům, nemám vízum = fanoušci napsali čínské vládě) atp.) je velká škoda. ()

BigBang

Klady: krásné záběry velehor; výjimečný sportovní výkon, zajímavý pohled na propojení Nepálu s UK (protagonista slouží v britské jednotce zvláštního nasazení); sympatická náhodná role české borky na K2; dokument ukazuje (částečně úmyslně, částečně nechtěně) nesmyslnost masového lezení v Himalájích a částečně i nesmyslnost lezení na čas.   Zápory: generické korporátní motivační pindy, rodinné scény ve stylu reality TV (přeskakoval jsem). ()

ŠpetaMarek

Nechtel bych snizovat vykon tohoto terminatora, ale film misty pusobi jako parodie na horolezecke snimky, neco jak This Is Spinal Tap. ()

alldo.raine

Plný bych dal, kdyby tomu dali alespoň seriál a trochu více prostoru. Škoda, protože téma zajímavé, poutavé. Smékám před šerpy, kteří riskují své životy pro slávu jiných. Kéž by tento projekt splnil svůj účel. Držím palce! ()

celticek

Parádní, chvílemi jsem ani nedýchal. Spíše ze začátku je akce skvělá. Bohužel je to strašně rychlé, možná by tomu více slušela nějaká minisérie. Krásné záběry a neuvěřitelný sportovní výkon. Přesně jak tam padlo - kdyby to udělal někdo ze západu, tak by z toho byl 10x větší poprask. Naštěstí to poprvé dokázali Nepálci, jejichž šerpové konečně získají celosvětový respekt. ()

Čiban

Klobouk dolů před Nimsem za jeho tvrdou práci, odhodlání a disciplínu. Doufám, že horolezecký svět teď začne svým šerpům více přiznávat zásluhy. Bylo zde vše - od zdolávání těch nejvyšších vrcholů až po pronikání do nejhlubších koutů svého srdce... Nimsovi se opravdu podařilo, abyste cítili všechno, co během cesty cítí on - naději, boj, odvahu, radost i smutek. Dokument vás udrží přilepené k obrazovce. Příběh, kamera a zvukové zpracování jsou prostě úžasné. Záběry z 14ti osmitisícovek jsou úchvatné. Na plný počet to bohužel za mne není, jelikož se mi to zdá krátké (radši bych viděl minisérii, protože pár věcí bylo řečeno ve dvou minutách a chtělo by to určitě víc, či delší záběry z cesty na vrchol nebo vrcholků obecně). Nicméně si nedokážu představit, kam to chce ještě posunout. Už toto bylo neuvěřitelné a "nemožné". ()

Maniik88

Neskutočný výkon, obrovské odhodlanie, sympatický šerpovia a najvyššie hory sveta. Mne sa páčili aj prestrihy z detstva či bližšej minulosti, rozhovory s Messnerom. No samotné zdolávanie hôr je strašne z rýchlika. Zaslúžilo by si to seriál, tak 10 dielov po hodine, alebo aspoň 3 filmy po 1,5 s jednotlivými etapami. Viete si to predstaviť, zvládnuť za 48h najvyššiu horu sveta a k tomu 4. a 5. ? A to bola na Evereste tlačenica ako pred Lidlom keď sú akcie. Som rád, že aspoň tým najťažším horám bola venovaná nejaká ta minúta navyše. Špeciálne smrteľná K2, kde stretol aj sympatickú Češku, Nanga Parmat a iné. Bonus je pozdvihnutie  národnej hrdosti Nepálcov a povedal to presne, keby takéto niečo dosiahol západný horolezec, bolo by toho plné noviny po celom svete, keď ide o Nepálca, skoro nikoho to nezaujíma. ()

oldy

Klobouk dolu co dokázal. Klidně to mohlo být delší a ukazat víc ze zdolavani vrcholu :) Tak přiště je da 6 měsicu :) ()

petisek

Ak by ste chceli vidieť, ako môže vyzerať život absolútne naplno a v ktorom nič nie je nemožné, tak odporúčam tento dokument. Garantujem, že nič optimistickejšie tak skoro neuvidíte. ()

Brano

Ako veľký milovník horskej turistiky a horolezectva, už nejaký ten čas Nirmala sledujem na sociálnych sieťach. To čo dokázal je jednoducho neuveriteľné. Opäť posunul ľudské hranice niekde ďalej.  Po technickej stránke je natočené geniálne, bez akýchkoľvek pasáži, ktoré by mohli diváka nudiť. Ja som bol počas celého filmu v napätí a vychutnával si každý jeden moment. ()

RafaKrakal

Jeden z nejlepších, ne-li nejlepší sportovní dokument, který jsem kdy viděl. Nimsdai Purja je zvíře, který nejenže je skvělým horolezcem, ale má za sebou velmi zajímavý životní příběh, který je v dokumentu velmi dobře zachycen. Zdolání 14 osmitisícových vrcholů za 6 měsíců je neskutečný výkon, který byl o to spektakulárnější díky potížím, kterým Nimsdai na své cestě čelil. Dokument 14 Peaks mě naprosto uchvátil a vyvolal ve mně silné emoce a věřím, že podobné pocity zažívá i většina diváků. Pevně doufám, že jej zhlédne co nejvíce lidí, neboť člověk jako Nimsdai si za svůj výkon zaslouží veškerý "fame". ()

Cermicek

Podepisuju tu názory ostatních, že by to zasloužilo spíše formát dokumentární série. Na druhou stranu se trošku bojím rizika utopení se v detailech a "přehrávání", takže za mě to účel splnilo - jdu vymejšlet personal (im)possible projects na 2022!! Jinak Nimsovi hodně velkej klobouček! Tenhle týpek je VZOR! ()

iz67

Je to neuveritelny. Hory jsou nadherny. Ale dokument zas takova bomba neni. Vlastne vubec. Blbej film o uzasnym vykonu (dovoz matky nakonec - vrchol nevkusu) ()

RigorMortis

Fú. Ako človek, ktorý vyrastal pod Tatrami (a ktorému začali chýbať po odsťahovaní sa zo Slovenska) som len pozeral s otvorenými ústami. Majestátne dychberúce zábery hôr a partička Nepálcov, ktorá sa rozhodla zvládnuť za pár mesiacov to, čo iným trvalo niekoľko rokov - a dali to. Nehovoriac o tom, že Nims vyliezol na jednu z hôr za jeden deň a ešte po opici. O Gurkhoch kolujú legendy, po tomto si zaslúžia ešte väčší rešpekt. Zamrzelo však, že sa výstupom na jednotlivé hory nevenovalo viac pozornosti. Proste "hovoríme o tom, ako tam vylezieme, následne tam vylezieme, urobíme si fotku a hybaj na ďalšiu osemtisícovku", pričom samotnému výstupu venovali v dokumente tak 20 sekúnd.. Pridávam sa k názoru, že pri spracovaní formou dokumentárneho seriálu by sa dalo z filmu vyťažiť ešte omnoho viac. Fronta niekoľkých stovák horolezcov na vrchol Mount Everestu bola ale sila. ()

nula87

Výborný popis realizace šíleného nápadu, který je nepredstavitelný asi nejen pro laiky, ale i pro zkušené lezce. Nimsdai vyleze na všechny osmitisícovky planety během jedné sezóny. Jediné co tomu asi chybí je čas. Tohle by si zasloužilo minimálně šestidilnou sérii, protože takhle se dostalo na plátno z některých výstupů jen torzo. 80% ()

mkee

Úžasné zábery a vlastne celý športový výkon, ktorých podstatným mínusom je skratkovitosť. Aj napriek tomu je však film obrovským prínosom a pútavým dokumentom v poli himalásjkeho horolezectva, ktorý sprostredkúva síce stručný, ale náročný boj so sebou samým... Mohlo to byť lepšie, aj tak je to však výborné. A must-see pre fandov horolezectva. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD