René - Vězeň svobody

• angličtina René - The Prisoner of Freedom
Česko, 2021, 102 min (Alternativní 99 min)

Jeden z nejznámějších českých kriminálníků je zpět. Nenapravitelný recidivista René s blednoucím tetováním „Fuck of people“ na krku s příchodem padesátky tak trochu dospívá a bilancuje. Postupně zjišťuje, že i jeho život je příliš krátký na to strávit ho za mřížemi. Od premiéry původního filmu, oceněného Cenou Evropské filmové akademie za nejlepší dokument, se za každou cenu snaží vyhnout vězení. A pouští se do vztahů, které mají šanci vydržet i déle než pár týdnů. Jeho sžíravý postoj vůči systému mu však zůstává. Přesto se René proměňuje a Helena Třeštíková je opět u toho. V prvním dokumentu z roku 2008 diváci sledovali Reného od jeho sedmnácti do sedmatřiceti let, nyní byl v hledáčku kamery dalších třináct, dohromady neuvěřitelných třicet tři roků. (Aerofilms)

lucccaso

Dle dokumentu také poznat, po čem ženy vlastně touží- po vychrtlém trestanci se zkaženýma zubama se syfilisem a s exekucí...🙈 ()

Sidenius

Možná lehce delší stopáž. Jinak opět vynikající počin této dámy. Následná diskuze po projekci s paní režisérkou mi ještě víc pomohla pochopit náročnost a úskalí disciplíny jménem časosběr. ()

Prochy

Mňa by veľmi zaujímalo, čo na ňom tie ženy vidia. Mal by si otvoriť agentúru, kde by chlapov učil, ako zbaliť babu, pretože tento film je jeho najlepšou reklamou. ()

motyka52

Sequel, který sice řemeslně není o nic horší než první René, ale jeho vznik možná nebyl nutný. Po jeho konci totiž člověk trpí úplně stejným pocitem, jako na konci prvního filmu - kdyby René chtěl, mohl být úplně jinde. Mentálně si nikam neposunul. Tentokrát se už sice nemotá v začarovaném kruhu kriminálů, pouze přestoupil do začarovaného kruhu ženskejch (mimochodem, jako případová studie o tom, jak jsou atraktivní ženský přitahovány drsnými kriminálníky, je tohle pětihvězdičkový materiál). Ale s životem si neví rady úplně stejně jako dřív, drtí ho rezignovaný přístup a vize veškerá žádná. Jinak je to především časosběrný dokument o tom, jak se Renému horší zuby a že neustále vypadá o 20 let starší, než skutečně je. ()

phoebinka

Finale Plzen - trosku me mrzi, ze k teto projekci nebyla diskuze. Prvni pulka me bavila vic a moc se mi libilo, jakym nenasilnym zpusobem se shrnul predesly dej. Fascinuje me, co je na Renem tak neodolatelne pro ty hezke slecny, co se na nej primo vrhaji. ()

paralen500

Stale som mu nerozumel ani slovo, ale tentoraz som si zapol anglické titulky. René je aký je, ale nikdy nepochopím tie ženské. ()

vecnevysmata

Prvního Reného jsem viděla v kině několikrát. Bylo mi 22 a přišlo mi to jako veliká bžunda. Po 15 letech mi je 37, tedy tolik, co Renému na konci prvního a začátku druhého filmu, a vtipné mi to bohužel už nepřijde ani trochu. Spíš šíleně smutné, včetně šedivé české reality (shodou okolností ve filmu vyjádřené často pošmourným počasím), kde lidem nezbývá, než žít na ubytovnách, pracovat nárazově a většinu výplaty si nechat sežrat exekucí.  Ale možná to je tím, že si do filmu projektuju sebe sama, kdy před 15 lety jsem od života čekala nějak víc, a teď mi dochází, že tohle je finální verze, nic víc už nepřijde. Je mi z toho celého každopádně úzko. ()