Reklama

Reklama

Volodymyr Zelenskyj

(TV film)
  • Francie La Story Zelensky (více)

Obsahy(1)

Jak se herec a komik, ke všeobecnému překvapení v roce 2019 zvolený prezidentem, stal hrdinou ukrajinského odporu ve válce, která mění svět? Na to se pokusíme odpovědět v dokumentu, v němž budeme sledovat příběh Volodymyra Zelenského, od jeho hereckých začátků přes zvolení prezidentem až k okamžiku, kdy se v několika málo dnech stal jednou z nejobdivovanějších světových hlav státu, zároveň však i cílem k likvidaci pro Vladimira Putina. Volodymyr Zelenskyj se narodil v roce 1978 v Krivom Rihu, v průmyslovém městě na jihovýchodě Ukrajiny. Vyrůstal v obyčejné sovětské rodině. Matka byla inženýrka, otec učitel informatiky. Rodiče chtěli mít z Volodymyra advokáta, on však toužil po něčem jiném – lákalo ho jeviště. Zelenskyj dospívá v období po rozpadu Sovětského svazu, může tedy plně poznávat západní kulturu. Na kytaře se snaží zahrát oblíbené kousky anglického rocku, ale především si dokola pouští kazety s britskými komiky. Oblíbil si skupinu Monty Python a sní o tom, že se jednou stane ukrajinským Benny Hillem. Jen co dosáhne plnoletosti, účastní se pořadu KVN, televizní soutěže populární už v dobách Sovětského svazu, vysílané už od šedesátých let. Soupeří v ní družstva složená z herců, předvádějí komické scénky a improvizace, které následně hodnotí porota. V pořadu vystoupil se skupinou „Kvartal 95“, tvořenou kamarády z dětství. Kvartal 95 ovládl na přelomu milénia ukrajinskou humoristickou scénu postsovětskými estrádami a dalších deset let rozesmával k slzám celou zemi lidovým, nenáročným humorem, v němž se využívá pantomima, groteska vycházející z komiksu a nejroztodivnější kostýmy pštrosů, pasáků či krasobruslařů. Zelenskyj se stává nejpopulárnějším ukrajinským komikem... (Česká televize)

(více)

Recenze (37)

Wyrdas odpad!

všechny recenze uživatele

Abych nebyl jen negativní, je to vcelku zdařilý obrázek jeho života - před tím, než se dostal do politiky. Pak už je to až trestuhodné přepisování skutečností. Je vidět, že tvůrci jsou tvrdými zastánci tohoto pána a nechali se opít svou vlhkou představou jeho až antické hrdinskosti na úkor skutečného dění. Tohle neberu jako životopisný dokument, ale jako čistou propagandu (popřípadě sci-fi o alternativní realitě, kde je na něm vše sluníčkové). Před válkou každý věděl, že v Evropě nikde není taková korupce, tolik oligarchů a tak obrovské potlačování práv menšin, jako na Ukrajině. Poměrně běžně se mluvilo o zvěrstvech, která se tam děla. Stejně jako se mluvilo o zvěrstvech v Africe, Rusku, nebo třeba v Číně. Americký kongres, Německý senát a mnoho dalších uznali a odhlasovali, že jednotky Azov jsou stejně jako vedení Ukrajiny nacistického smýšlení. A dneska je to jak to tak sleduji "ukázková země té nejčistší demokracie". Ještě pár takových snímků a každý kdo nemá v hlavě nasráno přestane Ukrajinu podporovat. Jasně, dneska je enormní tendence k tomu měnit historii a upravovat si pravdu. Cenzura a dezinformace jsou na denním pořádku (ze všech směrů)... ale čeho je moc, toho je příliš. A přitom kdyby se ukázala pravá pravda, lidé by to vzali. Stále by podporovali Ukrajinu atd... ale tohle zavání Norimberským trychtýřem, jaký od Hitlera nemá obdoby. A aby bylo jasno, až někdo natočí stejně zkreslenou píčovinu o Putinovi, Zemanovi, Benešovi, Bushovi, Orbánovi či komukoliv jiném... dostane to stejně smradlavý odpad. Nejde o sympatie či antipatie k onomu státníkovi či jinak významné osobě. Když koukám na dokumentární film, jsem zkrátka striktně přísný k ohýbání pravdy. A tady ji nejen ohýbali, ale ještě zamotali a utáhli v uzlu. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Kterak nevyzpytatelné cesty osudu promísily úsměvnou fikci s drsnou realitou. I z té necelé hodiny jde vyčíst, že sluha národa a influencer de Gaulle 2.0 není vzor politické dokonalosti, ale jsem rád, že právě on a jeho nejbližší spolupracovníci jsou nyní „tut“. Sláva víte komu a kdo má jít na chuj, to víte taky (Kikina, Pitomio, Foldyna a další included). Uživatelům, co tomu z principu dávají odpad, doporučuji odejít na toaletu a zkontrolovat, jestli se jim z vnitřní strany dveří neodlepuje plakát paní Zacharovové.. ()

Reklama

SeanLSD 

všechny recenze uživatele

Až pri treťom dokumente o Zelenskom som si uvedomil, že lepšie to zatiaľ asi nepôjde.. aspoň kým nebudú mať všetci odstup od súčasných udalostí a nebude šanca lepšie celé to dnešné dianie, vrátane úlohy ukrajinského prezidenta-hviezdy v ňom, zreflektovať. Tento dokument je chronologický a faktografický, čo tentokrát beriem ako výhodu. Zelenského úlohu v dejinách zhodnotia až dejiny - či už historici alebo víťazi - podstatné však je, že až z odstupu. Dovtedy tu máme neuveriteľný príbeh o umeleckej kariére komedianta, ktorý si zahral prezidenta a potom si to zatúžil vyskúšať naostro. Máme tu kampaň ako estrádu a víťazstvo cez sociálne siete, prezidentstvo ako reality show, preplietanie reality a fikcie - všetko úžasné ingrediencie. V takomto chaotickom postmodernom metapríbehu v realite je vlastne veľmi fajn, že má dokument o ňom tradičnú formu s nezainteresovaným komentátorom. Ako skončí Zelenského príbeh dnes ešte nikto nemôže vedieť, hoci mnohí sa tak tvária. Ja mu držím palce. Nie je čierny ani biely, nie je bez chyby, ale na viacerých poliach toho dokázal dosť na to, aby som si ho mohol vážiť. Neskúmal som bližšie jeho prehrešky, neviem či sú skutočné alebo vykonštruované. V súčasnej, ťažkej situácií sa však ukázal ako charakter. Neutiekol. Vedie ľud, bojuje, nestráca humor. Robí, čo môže. A že sa stal stelesnením ukrajinského odporu, je nespochybniteľné. Závidieť mu sa dalo predtým, ale teraz, keď človek, ktorý rozosmieval davy, musí niesť bremeno zodpovednosti za všetky tie ťažké rozhodnutia, neviem koľko z jeho podporovateľov či odporcov by s ním menilo... ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Upřímně, kdyby to mělo 3 hodiny, byl bych radši. Vše podstatné je řečeno, tempo nedává vydechnout, ale zároveň je hrozně moc témat probráno strašně hopem. I technicky to trochu působí jako narychlo spíchnuté. Ovšem právě ten obsah mnohonásobně převyšuje formu. Když to řeknu hnusně: je to příběh o tom, jak přerostlé děcko dospělo a o tom jak se politicky nezkušený a do jisté míry i naivní instagramový chad stal hrdinou národa. Volodymyr Zelenskyj má k dokonalosti jistě daleko - stejně jako každý. Takový byl i náš Havel. A zřejmě nebude ani zdaleka dokonalým politikem. Ale přesto, podobně jako Havel, se postupně stal výjimečnou osobností. A to z jednoho prostého důvodu. Pevný morální kompas a odhodlání něco změnit. V temnotách dokázal nalézt světlo. Našel odvahu postavit se svému strachu. Ukončit jednu válku s vědomím, že to může vést k válce další. A vedlo. A přesto v kritický moment zůstal "tut." Zůstal se svými lidmi a společně s nimi bojuje za svobodu a nezávislost své země. I přes všechny ty hrůzy, které národ zažívá, zůstává vyrovnaný, neagresivní, skromný a autentický. Herecká průprava z něj dělá i velmi dobrého řečníka, který přesně ví, co chce svému publiku předat a jak ho pozitivně motivovat. S důrazem na slovo "pozitivně." Kde je Putin symbolem útlaku a zla, tam je Zelenskyj symbolem naděje a svobody. Stačí jen letmý pohled oběma pánům do tváře a člověk, i kdyby nevěděl, tak prostě ví. ... Záměrně trochu přeháním. Nemám rád budování kultu osobnosti, i Zelenskyj ještě může v budoucnu leccos pokazit, ten tlak musí být obrovský, ale jestli si představuju silnou osobnost done right, tak je to v tuto chvíli asi nějak takhle. Svobodný svět přesně takové lídry zoufale potřebuje. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Kvalitný dokument, ktorý trochu z rýchlika prevedie diváka životom Zelenského od začiatkov ako komika s nemiestnymi vtipmi až po prezidenta štátu vo vojne. Natočené začiatkom roka 2022, takže aktuálne udalosti a celosvetový ohlas nezachytáva, ale aj tak je tam jasný koniec Zelenského ako komika a začiatok veľmi vážnej úlohy, na ktorú sa pozerá celý svet. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama