Reklama

Reklama

Volodymyr Zelenskyj

(TV film)
  • Francie La story Zelensky (více)
Dokumentární / Životopisný
Francie, 2022, 56 min

Obsahy(1)

Jak se herec a komik, ke všeobecnému překvapení v roce 2019 zvolený prezidentem, stal hrdinou ukrajinského odporu ve válce, která mění svět? Na to se pokusíme odpovědět v dokumentu, v němž budeme sledovat příběh Volodymyra Zelenského, od jeho hereckých začátků přes zvolení prezidentem až k okamžiku, kdy se v několika málo dnech stal jednou z nejobdivovanějších světových hlav státu, zároveň však i cílem k likvidaci pro Vladimira Putina. Volodymyr Zelenskyj se narodil v roce 1978 v Krivom Rihu, v průmyslovém městě na jihovýchodě Ukrajiny. Vyrůstal v obyčejné sovětské rodině. Matka byla inženýrka, otec učitel informatiky. Rodiče chtěli mít z Volodymyra advokáta, on však toužil po něčem jiném – lákalo ho jeviště. Zelenskyj dospívá v období po rozpadu Sovětského svazu, může tedy plně poznávat západní kulturu. Na kytaře se snaží zahrát oblíbené kousky anglického rocku, ale především si dokola pouští kazety s britskými komiky. Oblíbil si skupinu Monty Python a sní o tom, že se jednou stane ukrajinským Benny Hillem. Jen co dosáhne plnoletosti, účastní se pořadu KVN, televizní soutěže populární už v dobách Sovětského svazu, vysílané už od šedesátých let. Soupeří v ní družstva složená z herců, předvádějí komické scénky a improvizace, které následně hodnotí porota. V pořadu vystoupil se skupinou „Kvartal 95“, tvořenou kamarády z dětství. Kvartal 95 ovládl na přelomu milénia ukrajinskou humoristickou scénu postsovětskými estrádami a dalších deset let rozesmával k slzám celou zemi lidovým, nenáročným humorem, v němž se využívá pantomima, groteska vycházející z komiksu a nejroztodivnější kostýmy pštrosů, pasáků či krasobruslařů. Zelenskyj se stává nejpopulárnějším ukrajinským komikem... (Česká televize)

(více)

Recenze (27)

zette 

všechny recenze uživatele

At uz je Zelenskyj neci nastroj nebo ne. Jeho cesta k moci je fascinujici a predvolebni prezidentska kampan snad nema ve svete srovnani. Ale jedna vec je jista, ze svou roli prezidenta zvlada v tak obtizne situaci vice, nez dobre. Dokumentu nelze vytknout aktualnost, ktera ovsem uzce souvisi s kvalitou filmu. Takze namet prevysuje zpracovani. ()

Omnibus 

všechny recenze uživatele

Víceméně zdařilý dokument o imho aktuálně nejznámější osobnosti Evropy, možná i světa. I o zajímavém prorůstání filmové fikce a virtuálního světa s realitou. Bohužel, postrádal jsem v tom dost důležitou věc, úvahu na téma Budapešťské memorandum 1994. Protože tenkrát Ukrajina byla jadernou velmocí a kdyby si alespoň část těch jaderných zbraní nechala... Že chybí úvaha i chápu, protože prý: "Spekulace do dobrého dokumentu nepatří." Ovšem důležitá fakta snad ano. A obávám se, že zrovna tahle fakta už dnes nejsou v obecné paměti, zejména u mladší generace. S dovolením tedy připomenu. Smlouvu s Ukrajinou v r. 1994 podepsali: americký prezident Bill Clinton, britský premiér John Major a ruský prezident Boris Jelcin. Ukrajina se vzdala jaderných zbraní (ty se pak všechny převezly do Ruska) a za to dostala záruku bezpečnosti a územní celistvosti. Inu, není nad to, dostat od Rusáků nějaký ten cár papíru, договор на бумаге, se zárukami... ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Film про героя нашого віку. 1)  Autoři nezapřou své sympatie k Ukrajině, takže o objektivitě tu moc mluvit nejde. Ale trochu se snaží, to ano._____ 2)  Zelenskij je nesporně pozoruhodná osobnost. Úspěšný bavič a producent v kultuře se jakýmsi zázrakem stal prezidentem. V této funkci nebyl příliš úspěšný a hrozilo, že dopadne jako jeho předchůdci, v nejlepším případě nijak. A tu začala válka a Zelenskij se v ní našel. Vyhmátl tu správnou roli a (zatím) ji skvěle hraje. To by si scenárista nevymyslel. Ale vlastně vymyslel._____ 3)  O ukrajinském režimu si myslím své a není to nijak lichotivé. Korupce a zase korupce a o ukrajinském nacionalismu a vstřícném vztahu úřadů k jiným národnostem taky nemám žádné iluze. Navíc neumím moc rozlišit ruskou a ukrajinskou mentalitu, zvláště pokud jde o každodenní život (snad jen, že Ukrajinci méně podléhají vládní propagandě). Vztah k Rusku taky měla vláda řešit citlivěji, to je nabíledni._____ 4)  Ovšem nic z uvedeného neopravňuje Putina, aby do země vtrhl a okupoval ji. Dobyvačnou a od pohledu lživou válku neomlouvá nic._____ 5)  Ukrajinci si získali obrovské sympatie světa svým nečekaným statečným odporem, který dal alespoň na čas k ledu jejich dosavadní rozpory. Má nyní svět riskovat atomovou válku s nedostatečně informovaným (nechci říci přímo šíleným) Putinem a zachovat si rovnou páteř? Těžká otázka, kterou nezodpovím. Chybí mi informace ke kvalifikovanému posouzení věci._____ 6)  Je jisté, že Ukrajina potřebuje a zaslouží si pomoc - vojenskou, ekonomickou, politickou. Ale vstup do NATO i do EU je nereálný. Ani po dlouhá léta trvajícím procesu přibližování bývalých socialistických zemí, který předcházel - předchází vstupu do EU, se nepodařilo odstranit mnohé rozpory a ty jsou nyní zdrojem různých potíží. Ukrajina je Evropě vzdálená ještě mnohem více. Vstup tedy určitě ne, ale nějaký zvláštní status, umožňující částečně využít výhod společenství, by podle mého názoru byl na místě._____ 7)  Film je očividně reakcí na aktuální situaci a je na něm vidět, že je šitý horkou jehlou. Těším se na kvalitnější rozbor Zelenského osobnosti v budoucnu._____ 8)  Jazyková poznámka. Přepis ruských jmen do češtiny je očividně disciplína, kterou u nás z mladší generace neovládá téměř nikdo. Володи́мир Олекса́ндрович Зеле́нський ukrajinsky, Влади́мир Алекса́ндрович Зеле́нский rusky, Volodymyr Oleksandrovych Zelenskyy anglicky. V češtině tedy Volodimir Olexandrovič Zelenskij. Čajkovskij se taky nepíše s y. Na podrobnější výklad odkazuji nevzdělané na Pravidla českého pravopisu. ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Upřímně, kdyby to mělo 3 hodiny, byl bych radši. Vše podstatné je řečeno, tempo nedává vydechnout, ale zároveň je hrozně moc témat probráno strašně hopem. I technicky to trochu působí jako narychlo spíchnuté. Ovšem právě ten obsah mnohonásobně převyšuje formu. Když to řeknu hnusně: je to příběh o tom, jak přerostlé děcko dospělo a o tom jak se politicky nezkušený a do jisté míry i naivní instagramový chad stal hrdinou národa. Volodymyr Zelenskyj má k dokonalosti jistě daleko - stejně jako každý. Takový byl i náš Havel. A zřejmě nebude ani zdaleka dokonalým politikem. Ale přesto, podobně jako Havel, se postupně stal výjimečnou osobností. A to z jednoho prostého důvodu. Pevný morální kompas a odhodlání něco změnit. V temnotách dokázal nalézt světlo. Našel odvahu postavit se svému strachu. Ukončit jednu válku s vědomím, že to může vést k válce další. A vedlo. A přesto v kritický moment zůstal "tut." Zůstal se svými lidmi a společně s nimi bojuje za svobodu a nezávislost své země. I přes všechny ty hrůzy, které národ zažívá, zůstává vyrovnaný, neagresivní, skromný a autentický. Herecká průprava z něj dělá i velmi dobrého řečníka, který přesně ví, co chce svému publiku předat a jak ho pozitivně motivovat. S důrazem na slovo "pozitivně." Kde je Putin symbolem útlaku a zla, tam je Zelenskyj symbolem naděje a svobody. Stačí jen letmý pohled oběma pánům do tváře a člověk, i kdyby nevěděl, tak prostě ví. ... Záměrně trochu přeháním. Nemám rád budování kultu osobnosti, i Zelenskyj ještě může v budoucnu leccos pokazit, ten tlak musí být obrovský, ale jestli si představuju silnou osobnost done right, tak je to v tuto chvíli asi nějak takhle. Svobodný svět přesně takové lídry zoufale potřebuje. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Kterak nevyzpytatelné cesty osudu promísily úsměvnou fikci s drsnou realitou. I z té necelé hodiny jde vyčíst, že sluha národa a influencer de Gaulle 2.0 není vzor politické dokonalosti, ale jsem rád, že právě on a jeho nejbližší spolupracovníci jsou nyní „tut“. Sláva víte komu a kdo má jít na chuj, to víte taky (Kikina, Pitomio, Foldyna a další included). Uživatelům, co tomu z principu dávají odpad, doporučuji odejít na toaletu a zkontrolovat, jestli se jim z vnitřní strany dveří neodlepuje plakát paní Zacharovové.. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama