The Railway Children Return

Píše sa rok 1944 a počas druhej svetovej vojny na Britániu dopadá nová vlna bombových útokov. Súrodenci 14-ročná Lily (Beau Gadsdon), 11-ročná Pattie (Eden Hamilton) a 7-ročný Ted (Zac Cudby) Wattsovci sú evakuovaní z Manchestru do dediny Oakworth v West Riding of Yorkshire, kde ich víta Bobbie Waterburyová (Jenny Agutter), jej dcéra učiteľka Annie (Sheridan Smith) a jej 13-ročný syn Thomas (Austin Haynes). Miestni obyvatelia si rozdelia všetky deti, aby im dali domov, ale kvôli požiadavke úradníkov nerozdeľovať súrodencov zostalo trio Wattovcov bez náhradnej rodiny. Keď ich nikto iný nezoberie, Bobbie ich vezme do svojho domu. Súrodenci sa rýchlo spriatelia s Thomasom. Ako deti spoznávajú nové prostredie, napadne ich skupinka miestnych detí, ktoré ich tam nechcú. (Arsenal83)

Krt.Ek

O poznání temnější a dramatičtější než „Děti železnice“. S 2. světovou válkou totiž přichází smrt a zmar i tam, kde se na první pohled zastavil čas, tam, kde děti měly dosud za úkol být toliko dětmi, zakoušet radosti mládí… Přese tenhle - žižekovsky řečeno - vpád Reálná (dosud nezpracované, nesymbolizované traumatické skutečnosti) měl „The Railway Children Return“ potenciál být lepším („pravdivějším“) filmem než původní film, to by však: a) Nemohl užít Jenny Aguter (Bobbie; postava propojující oba filmy) jako pouhou vábničku, její postava se totiž ve filmu objevuje tak pět minut čistého času a v příběhu nehraje žádnou výraznou roli; jinými slovy pro skutečné propojení obou filmů jí měl film přisoudit aktivnější roli v příběhu (ev. s její postavou vůbec nepracovat, ducha prvního filmu šlo vyvolat toliko prostředním nádraží), tohle její paběrkovaní na okraji narativu bylo až nedůstojné. b) spoiler Nesměl pracovat s tak nevěrohodnou zápletkou, že britská armáda (její důstojníci) beztrestně mlátila své vojáky, a to jen kvůli tomu, že jsou černé pleti, a pátrala a zavírala děti, kteří se těmto snažili pomoci dezertovat! spoiler To mi přijde hodně přitažené za vlasy! S neduhy armády (vnitřní šikaně, (ne)dobrovolnosti služby, pravomocem vůči civilistům atd.) by se za mě měl vypořádat jiný typ filmu, na rodinný film je to příliš složité téma (zákonitě ústící v zjištění, že a) násilí je špatné, b) Černoši jsou taky lidí; což už všichni tak nějak víme i díky daleko lepším filmům!; a ti citlivější z nás i bez nich). 60 % ()

Arsenal83

Detské dobrodružstvo a prelomený svetový rekord, keď Jenny Agutter si zahrala tú istú postavu po 54 rokoch. Klasiku som nevidel, takže neviem porovnať, ale počul som na to nedobré ohlasy, vraj zbytočné pleťové problémy s nasadením rôznych rás a vraj pozmenená história. Ale pri hodnotení tohto filmu samostatne a bez poznania reálií, ktoré môžu vadiť Britovi, si to priemer zaslúži., nemá čo vadiť. ()

• V celom filme sa používajú prevažne tri parné lokomotívy: 5820 USA Transportation Corp, známy ako Big Jim), 43924 LMS a 45596 "Bahamas" LMS. Nakrátko sa objaví aj typ lokomotívy 78022. (Arsenal83)
  • Jenny Agutter, ktoá hrá Robertu po tretíkrát po 54 rokoch, prekonala svetový rekord v hraní rovnakej postavy počas najdlhšieho časového obdobia vo filme. (Arsenal83)
  • Rovnako ako jeho filmový predchodca Deti železnice sa scény natáčali v okolí železničných tratí Keighley and Worth Valley Railway vo West Yorkshire. Natáčanie začalo 10. mája. 2021 a trvalo 8 týždňov. (Arsenal83)