foto

Tom Courtenay

  • nar. 25.2.1937 (80 let)
    Hull, Humberside, Anglie, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Známý britský divadelní, televizní a filmový herec Thomas Daniel Courtenay přišel na svět 25. února 1937 v anglickém Hullu. Pocházel spíše ze skromnějších poměrů anglické pracující třídy. Na severovýchodě Anglie vychodil Kingston High School a poté odešel na londýnskou University College. Jelikož z něj již od mládí vyzařovala neutuchající láska k divadlu, absolvoval v té době též hodiny herectví v londýnské Královské akademii dramatického umění.

Dějištěm prvního Courtenayova ostrého jevištního vystoupení bylo slavné divadlo Old Vic, kde v roce 1960 ztvárnil postavu Konstantina v Čechovově hře Racek. Odtud se přesunul do West Endu, kde začal vystupovat ve hře Billy lhář. Tuto roli si později zahrál i ve stejnojmenném Schlesingerově filmu (BILLY LHÁŘ, 1963). V té době však již měl za sebou svoji první slavnou filmovou roli - a to ve snímku Tonyho Richardsona OSAMĚLOST PŘESPOLNÍHO BĚŽCE (1962). V průběhu dalších několika let následoval pro Courtenaye zástup rolí. Z filmů stojí za zmínku zejména KRÁL KRYSA a DOKTOR ŽIVAGO (oba 1965). Za vedlejší roli v Doktoru Živagovi si Courtenay vysloužil svoji první oscarovou nominaci.

Již ve druhé polovině šedesátých let se však Courtenay navrátil ke své hlavní lásce - divadlu. Diváky uchvacoval v mnoha rolích, vystupoval jak ve hrách klasiků (Macbeth, Hamlet), tak v moderních dramatech (The Norman Conquests). Ve druhé polovině let sedmdesátých ho jeho herecký um dostal až na Broadway, kde v roce 1977 vystoupil ve hře Otherwise Engaged.

V osmdesátých letech přišla druhá Courtenayeho oscarová nominace - tentokrát za roli Normana v Yatesově filmu GARDEROBIÉR (1983). Ve filmu si zahrál se svým přítelem Albertem Finneym, který si za svůj výkon taktéž vysloužil oscarovou nominaci.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let kývl Tom Courtenay na nabídku hlavní role ve filmu režiséra Kachyni POSLEDNÍ MOTÝL (1990). Od té doby se kromě divadla objevuje zejména v televizních filmech, adaptacích britských klasiků a jen výjimečně se objeví ve větším filmu (ZLATÝ KOMPAS, 2007).

Tom Courtenay je podruhé ženatý, po devítiletém manželství s herečkou Cheryl Kennedy se znovu oženil v roce 1988 s Isabel Crossley. Roku 2001 byl královnou Alžbětou II. pasován na rytíře a může tedy používat titul Sir.

Jiří "Javert" Stárek

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace