Kuratorium

(TV film)
  • angličtina Curatorium: A New Czech Generation

Měla protektorátní výchovná kampaň učinit z české mládeže vlastence, anebo zrádce? Den po atentátu na Heydricha vznikla na území protektorátu masová organizace Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. U zrodu této organizace stál ministr školství Emanuel Moravec a František Teuner. Cílem Kuratoria bylo podchytit výchovu české mládeže a vytvořit z ní povolnou část obyvatelstva, která bude věrná ideálům nacismu a politice Hitlerovy říše. Zároveň si její zřizovatelé slibovali, že omezí možný neblahý vliv rodičů na své potomky. Do aktivit této mládežnické organizace se zapojila podstatná část českých dětí a dospívajících. S odstupem bezmála osmdesáti let se ti, kteří touto organizací prošli, vracejí ve vzpomínkách do časů, kdy se o jejich převýchovu starali lektoři Kuratoria a jejich nacističtí poradci. Kladou si znepokojující otázku: Byli jsme tenkrát vlastenci, anebo zrádci? (Česká televize)

ChickenPate

Skvěle natočený dokument, který naplnil slova režiséra s scénáristy, kdy sliboval doposud nepublikované fotografie a záběry. Výpovědi přímých účastníků byly skvělým doplněním a je dobře, že někdo ještě stihl tyto vzpomínky zaznamenat. Jediná škoda je snad v tom, že nikdo neměl snahu získat přímé svědectví pamětníků dříve. ()

kenkaku

O Kuratoriu jsem doposavad neslyšel… o co děsivější pak byla podobnost s SSM (který jsem zažil). Celkem “vtipné” mi přišla prohlášení pamětníků o “rozvracení Kuratoria zevnitř”.  Já totiž taky Pionýra (uvědoměle) rozvracel zevnitř, vůbec to nesouviselo s tím, že kdo plánoval dál studovat, jinou možnost neměl… nebo to, že nic jiného nepřipadalo v úvahu. Potom ty poznámky o “prvním výletu členů Kuratoria do Prahy”… ty vole… “Slibuji dnes přede všemi, jako jiskra jasná…” poprvé v Praze. Neskutečný jaká ta podobnost s tím co následovalo po roce 1945 je. ()

Binne

Mimořádný dokument, který vypráví příběh masové integrace dětí do organizace s příznačným jménem Kuratorium zachycuje naději, disciplínu, zmatek i sounáležitost dětských i dospívajících duší. Organizace nesoucí název "Národní kuratorium pro vědu, vzdělání a lidovou výchovu" byla vytvořena za účelem dosažení absolutní kontroly nad vzděláváním v souladu s Německou ideologií. Jak se v dokumentu dozvídáme prostřednictvím svědectví pamětníků, v případě, že by druhá světová válka skončila jen trochu jinak, podařilo by se. Starší generace, která vnímala svět konstruktivně a byla poznamenaná především výchovou svých rodičů pociťovala značné znepokojení nad tím, kam se ubírala názorová linie jejich mladších kolegů. Ti naopak v dokumentu mluví především o tom, že pro ně tato organizace byla pouze volnočasovou aktivitou, ze které si nebyli v dané době schopni odnášet jakékoli názory či světonázor. Máme zde velmi objektivně předložená fakta, která jsou nám servírována zcela bez obalu, konstruktivně a chronologicky, vedle toho zcela subjektivní názory a pohledy pamětníků, kteří zapírají, mluví pravdu, zatajují informace především sami před sebou, svalují vinu na druhé a proč? Vyčítala by jim společnost, že v dětském či dospívajícím věku byli nuceni přidat se k organizaci, která se tvářila zdánlivě přátelsky, sportovně a edukativně? Ne. Období druhé světové války je stejně jako období totality smutným šrámem na našem národě, který nezmizí do posledního pamětníka, do poslední generace, která bude tímto pamětníkem a jeho osudem zasažena. Otázkou je, zda posléze nepřijdeme o jediné historické bohatství, které zocelilo náš národ v novodobé historii. Domnívám se, že jen díky podobným snímkům ne. Dokument je fantastický, plynulý, archivní záběry jsou pouze doplněním do kontextu svědectví. Doporučuji. ()

bobstock

Vzácné záběry a ještě vzácnější poznatky přímých svědků dnes již zesnulých pánů, kteří okusili okovy tehdejšího protektorátu pod říšskou orlicí s hákáčem. Stejně jako tomu bylo u závodu ve výrobě atomové bomby, stejně tak i nacistické Kuratorium nemělo dostatek času na převýchovu mládeže. Rozumní lidé by se měli poučit a chránit svobodu. Tehdejší politická garnitůra československa byla donucena za porážku třetí říše odevzdat země do náruče Stalina na dalších 20let. Dnešní Rusko se po hitlerovském vzoru snaží o totéž. V případě porážky Ukrajiny je zcela jisté, co jejich zemi čeká. Smutné taktéž, jak se dají davy ovládat lhaním a překrucováním pravdivých faktů v nepravdivé nesmysly stokrát omleté dokola. 10 z 10 psychologů vám to potvrdí stejně jako poradci a propagandističtí všeumělové kolem Putina. I když naše země není fakticky ve válce, zcela odkrytě nás každý den, každou minutou, co otevřete chytrý přístroj bombardují pečlivě připravenými zprávami s úkolem zasadit semínko pochybnosti. Prosím všechny, kdo tohle čtou nepodlehněte, ověřujte si zprávy a přemýšlejte o důsledcích než vhodíte hlasovací lístek. Demokracie je stejně jako v minulosti zneužita k moci diktátorských hlav. ()

sportovec

Doslova na poslední chvíli se podařilo zachytit jednu z nejsmrdutějších kapitol krizového desetiletí 1938      1948. Bez jejího poznání nemůže být historický výklad našich novodobých dějin úplný. Hitler reprezentoval takovou koncentraci svinstva, že jen její důkladné poznání může odhalit skutečný dosah nacistického nebezpečí. Česká televize v tomto případě zaslouží mimořádné poděkování. ()

• Z Českého rozhlasu se po náročných rešerších podařilo dohledat téměř 12 hodin dobových rozhlasových přenosů z akcí Kuratoria. Ve snímku byl využit bohužel jen zlomek. (Zdroj: Ondřej Veverka a Rolling media s.r.o.)
  • Všechny užité fotografie prošly pečlivých procesem restaurování a kolorování, přičemž zpracování jedné fotografie si vyžádalo kolem 6 až 8 hodin času. Celkově bylo tímto způsobem zpracováno přibližně 150 fotografií. (Zdroj: Ondřej Veverka a Rolling media s.r.o.)
  • Celý projekt má velikost 990 GB, čítá 1 194 složek a obsahuje 26 804 souborů. (Zdroj: Ondřej Veverka a Rolling media s.r.o.)