Gekitocu! Sacudžin ken

Street Fighter, The

Akční

Japonsko, 1974, 91 min

Šigehiro Ozawa

Každá jedna neuveriteľná grimasa Sonnyho Čibu hravo vyváži všetky kotrmelce v deji. Skvelo je tiež ukázaná hrdinova charakterová nezaraditeľnosť, ktorá v sebe zahŕňa rovnako nekompromisné účtovanie s mužmi i ženami, značnú vychcanosť v prospech vlastných riešení ako aj vyronenú slzu za oddaného druha. Japonská akčná, riadne drsná mňamka.(3.9.2016)

Stylová japonská zběsilost se spoustou šplíchající krve a úžasným antihrdinou. Jeden muž stojící proti mocné zločinecké organizaci. V akčním béčku nic nového pod sluncem, nicméně Street Fighter místo cesty spravedlivého, která lemovaná jest nespravedlností, sobectvím a tyranií lidské zloby, nabízí dálnici do pekla, po níž sviští hlavní hrdina Tsurugi a mydlí všechny hlava nehlava. Jeho postava si sice projde jistým vývojem od naprostého hovada k hovadu se srdcem, přesto o svou tvář sráče ani na chvíli nepřijde a je doslova alfou i omegou veškerého dění. Nutno podotknout, že velmi prostinkého dění, ale kdo by hledal "být či nebýt" v hromadě praskajících kostí? A dojde i na odtržený úd. Černý a pohlavní.(28.12.2016)

• MrPierc

Sonny Chiba, v hlavní roli, ztělesňuje totálního hajzla. Není to typický kladný hrdina, na kterého jsme z takových karate filmů zvyklí. Nedává druhou šanci, není slušný a ani ohleduplný. Zásadně se při boji tváří, že natahuje chrchel a plivne někomu do tváře. Jeho grimasy jsou neuvěřitelné. Chvíli vypadá jako opice a pak zase jako ironický pes. Seřeže bez ohledu muže i ženy. Láme ruce, skáče z výšky na krky, láme vazy, vypichuje oči, vyráží zuby, strašně rád mlátí lidi do koulí a dokonce je i trhá (opravdu). Pod jeho údery pukají lebky, krev stříká na metry daleko, ale jeho to nezajímá. Je ztělesněním bezohledného macho hrdiny, který má doma posilovnu a s nikým se nesere. Herectví v tomto filmu dosahuje 0 %, ale ty souboje jen tak někde neuvidíte. Žádné dlouhé proslovy ani čekání - kdo překáží, toho zabije. Je tu sice určitý příběh, ale hercům se nedá věřit ani jedna minuta přehrávání. Samozřejmě je tu úžasný zrůdný anglický dabing, kde hlavnímu hrdinovi jménem Takuma Tsurugi říkaji stále dokola "Terry!". Herci mluvili rovnou v záběrech anglicky a poté je předabovali, takže výsledek je opravdové audio peklo. Sice bych měl takovému filmu dát odpad, ale byl zábavný a hlavní hrdina je ultra drsňák, který nemá obdoby a už takového asi nikdy neuvidíme. Je zajímavé, že mě takový malorozpočtový škvár bavil víc než dnešní megafilmy za stovky milionů dolarů. Triky nejsou všechno - koule v hrsti a úšklebek šílence je někdy víc.(7.11.2013)

O čem to vlastně celé je? Dívka má zdědit miliardy po svém náhle zesnulém otci. Okamžitě se však najdou dobráci, již by jí rádi od tohoto břemene odlehčili. Nejdříve chtějí použít k únosu Tsurugiho, ale po následné roztržce se nechá Tsurugi, tvrďák každým coulem, který se neštítí zabít ani tím nejodpornějším způsobem, najmout na její ochranu. Tyhle staré japonské filmy v dnešní době prostě působí jako balzám na duši. Street Fighter není vyjímkou. Děj může být trochu jednodušší, ale to vám nezabrání, abyste se bavili od začátku až do konce. Hlavní devizou filmu jsou maximálně realistické scény při nichž se může kdejaká dnešní akční pecka akorát rdít závistí anebo studem. 80 %(25.12.2005)

Sonny Chiba je tvrďák jak hovado, to se mu musí nechat, ale jeho styl řezání nepřátel mi zrovna moc nevoněl, sice jich tam seřeže desítky možná i stovky a některý si podá i hodně drsně s následnou kaluží krve na podlaze, ale když u toho neustále dělá děsně podivný postoje, který mi připomínaly sezení na záchodě s novinama a následně ještě nějakou zajímavou zatnutou grimasu, tak sem každou chvilku čekal, co z něj jen vypadne. Naštěstí z něj, krom drsných hlášek, nic nevypadlo a tak jediný co padalo k zemi byli nepřátele a to od začátku až do konce, ovšem i tak mi přišlo, že se to hluchých míst nevyvarovalo(1.10.2008)

• - Quentin Tarantino zařadil film na 13. pozici svého žebříčku top 20 grindhouse filmů. (MrPierc)

• - Spoiler: Hlavní hrdina Tsurugi (Sonny Chiba) zabije 26 protivníků. (Epistemolog)

• - Gekitotsu! Satsujin ken byl první film, který obdržel v USA tzv. X-rating, vyjadřující explicitní násilí a omezující přístup pouze pro dospělé. (MrPierc)