Gekitocu! Sacudžin ken

The Karate

Street Fighter, The

Akční

Japonsko, 1974, 91 min

Drsna klasika, ktora potesi kazdeho, kto si lubuje v tvrdych hrdinoch, krvavych subojoch a pribehoch o pomste. Hlavny (anti)hrdina, Takuma Tsurugi, nezapomenutelne stvarneny Sonnym Chibou, je drsny bojovnik, ktory vzdy jedna len podla svojho uvazenia a ked sa rozhodne nieco vykonat, nenajde sa nikto kto by ho zastavil. A ty co sa o to pokusia, dopadnu velmi zle - krvava destrukcia niektorej casti tela, ktora na 99% sposobi smrt. Tsurugi je typicky ronin - podobne ako Kurosawov Yojimbo. Osamely vlk, majster bojovnik, so svojskym zmyslom pre cest, zarabajuci na zivobitie plnenim spinavej roboty, na ktoru nikto iny proste nema. Ludia ktory sa s nim dostanu do kontaktu sa delia na dve skupiny - ti co zomru a tych co necha prezit. Suboje ohuria nielen obrovskou davkou brutality, ale hlavne skutocne realistickym lookom. Je zjavne, ze Tsurugiho bojovy styl bol malicko inspirovany Bruce Leem, ktory bol velmi popularny taktiez v Japonsku. Z filmu sa sami dozviete, ze Tsurugi kombinuje karate z Cinskym boxom (kung-fu). Aj to, ze film vznikol rok po Bruceovej tragickej smrti a jeho filme Enter the Dragon, ohromne zvysilo jeho popularitu. Sonny Chiba ma vsak natolko osobity herecky prejav, ze sa proste stal ikonou sam o sebe, bez toho, aby ho niekto zrovnaval s Bruceom. Vo filme najdeme aj zabavny odkaz slepeho samuraja Zatoichiho (ktoreho stvarnil v 26 dielnej serii Shintaro Katsu), ktory si akoby do tohto filmu odskocil, aby rozsekal par yakuzakov. Skoda, ze ho nezahral sam Katsu. Samotny dej nicim neohuri, avsak ziadnych nelogickosti ci dier v scenari sa bat nemusite. Film to proste drsne vala dobredu a kazdou minutou pribudaju litre krvi, polamane ruky a mrtvoly. Samozrejme treba spomenut muziku (a nezapomenutelny ustredny motiv), ktora proste robi exploitacne flicky zo 70-tych rokov tym cim su. Tarrantino by vam o tom porozpraval :). Proste si to uzite. (10/10)(9.11.2007)

Každá jedna neuveriteľná grimasa Sonnyho Čibu hravo vyváži všetky kotrmelce v deji. Skvelo je tiež ukázaná hrdinova charakterová nezaraditeľnosť, ktorá v sebe zahŕňa rovnako nekompromisné účtovanie s mužmi i ženami, značnú vychcanosť v prospech vlastných riešení ako aj vyronenú slzu za oddaného druha. Japonská akčná, riadne drsná mňamka.(3.9.2016)

• MrPierc

Sonny Chiba, v hlavní roli, ztělesňuje totálního hajzla. Není to typický kladný hrdina, na kterého jsme z takových karate filmů zvyklí. Nedává druhou šanci, není slušný a ani ohleduplný. Zásadně se při boji tváří, že natahuje chrchel a plivne někomu do tváře. Jeho grimasy jsou neuvěřitelné. Chvíli vypadá jako opice a pak zase jako ironický pes. Seřeže bez ohledu muže i ženy. Láme ruce, skáče z výšky na krky, láme vazy, vypichuje oči, vyráží zuby, strašně rád mlátí lidi do koulí a dokonce je i trhá (opravdu). Pod jeho údery pukají lebky, krev stříká na metry daleko, ale jeho to nezajímá. Je ztělesněním bezohledného macho hrdiny, který má doma posilovnu a s nikým se nesere. Herectví v tomto filmu dosahuje 0 %, ale ty souboje jen tak někde neuvidíte. Žádné dlouhé proslovy ani čekání - kdo překáží, toho zabije. Je tu sice určitý příběh, ale hercům se nedá věřit ani jedna minuta přehrávání. Samozřejmě je tu úžasný zrůdný anglický dabing, kde hlavnímu hrdinovi jménem Takuma Tsurugi říkaji stále dokola "Terry!". Herci mluvili rovnou v záběrech anglicky a poté je předabovali, takže výsledek je opravdové audio peklo. Sice bych měl takovému filmu dát odpad, ale byl zábavný a hlavní hrdina je ultra drsňák, který nemá obdoby a už takového asi nikdy neuvidíme. Je zajímavé, že mě takový malorozpočtový škvár bavil víc než dnešní megafilmy za stovky milionů dolarů. Triky nejsou všechno - koule v hrsti a úšklebek šílence je někdy víc.(7.11.2013)

Pořádný natřes, který stokrát strčí do kapsy podobné napodobitele (Sister Street Fighter). Sonny zde nehraje žádnýho klaďase, ale pořádnýho šmejda, který nejde pro krev daleko. A když se rve (jako, že pořád), tak je opravdu na co dívat (ruce, krky, vazy se lámou jak na běžícím páse). Díky tomu jsem překousnul i ty šílené přehrávané grimasy a slabší děj. Rozhodně v rámci žánru nezapomenutelná pecka, kterou doporučuji všema deseti.(2.7.2010)

Těžkotonážní badass akce, která se nebojí plejády fraktur, vyražených očí a krvavých šlehanců. Na tohle jsem u martial art filmů nebyl zvyklý. Výborná je scéna, kde Chiba uštědří protivníkovi pořádnou "spencerovku" a v dalším střihu vidíme jen rentgenový snímek, na kterém se pěst boří do lebky. Sonny Chiba a jeho Tsurugi je hodně rozporuplná antinhrdinská postava, ale zahraná tak, že mu neleze nefandit. (+ výborný psych/funk soundtrack)(1.3.2017)

• - Quentin Tarantino zařadil film na 13. pozici svého žebříčku top 20 grindhouse filmů. (MrPierc)

• - Gekitotsu! Satsujin ken byl první film, který obdržel v USA tzv. X-rating, vyjadřující explicitní násilí a omezující přístup pouze pro dospělé. (MrPierc)

• - Spoiler: Hlavní hrdina Tsurugi (Sonny Chiba) zabije 26 protivníků. (Epistemolog)