Gekitocu! Sacudžin ken

The Karate

Street Fighter, The

Akční

Japonsko, 1974, 91 min

MASREPIECE trashových akčných filmov. Sonny Chiba ako maniakálny majster karate a zabijak v jednej osobe jeho pohľad pred bojom vydesí asi každého. Doslova neuveriteľné gore efekty trhanie mäsa, vypychnuté oči, krv strieka všade a vrcholom toho všetkého je kastrácia. Výborný soundtrack a niekde naozaj použité techniky karate. Sonny Chiba je asi jediný bojovník ktorého som videl zlomiť katanu holými rukami. Pecka akčných filmov.(11.5.2013)

Drsna klasika, ktora potesi kazdeho, kto si lubuje v tvrdych hrdinoch, krvavych subojoch a pribehoch o pomste. Hlavny (anti)hrdina, Takuma Tsurugi, nezapomenutelne stvarneny Sonnym Chibou, je drsny bojovnik, ktory vzdy jedna len podla svojho uvazenia a ked sa rozhodne nieco vykonat, nenajde sa nikto kto by ho zastavil. A ty co sa o to pokusia, dopadnu velmi zle - krvava destrukcia niektorej casti tela, ktora na 99% sposobi smrt. Tsurugi je typicky ronin - podobne ako Kurosawov Yojimbo. Osamely vlk, majster bojovnik, so svojskym zmyslom pre cest, zarabajuci na zivobitie plnenim spinavej roboty, na ktoru nikto iny proste nema. Ludia ktory sa s nim dostanu do kontaktu sa delia na dve skupiny - ti co zomru a tych co necha prezit. Suboje ohuria nielen obrovskou davkou brutality, ale hlavne skutocne realistickym lookom. Je zjavne, ze Tsurugiho bojovy styl bol malicko inspirovany Bruce Leem, ktory bol velmi popularny taktiez v Japonsku. Z filmu sa sami dozviete, ze Tsurugi kombinuje karate z Cinskym boxom (kung-fu). Aj to, ze film vznikol rok po Bruceovej tragickej smrti a jeho filme Enter the Dragon, ohromne zvysilo jeho popularitu. Sonny Chiba ma vsak natolko osobity herecky prejav, ze sa proste stal ikonou sam o sebe, bez toho, aby ho niekto zrovnaval s Bruceom. Vo filme najdeme aj zabavny odkaz slepeho samuraja Zatoichiho (ktoreho stvarnil v 26 dielnej serii Shintaro Katsu), ktory si akoby do tohto filmu odskocil, aby rozsekal par yakuzakov. Skoda, ze ho nezahral sam Katsu. Samotny dej nicim neohuri, avsak ziadnych nelogickosti ci dier v scenari sa bat nemusite. Film to proste drsne vala dobredu a kazdou minutou pribudaju litre krvi, polamane ruky a mrtvoly. Samozrejme treba spomenut muziku (a nezapomenutelny ustredny motiv), ktora proste robi exploitacne flicky zo 70-tych rokov tym cim su. Tarrantino by vam o tom porozpraval :). Proste si to uzite. (10/10)(9.11.2007)

O čem to vlastně celé je? Dívka má zdědit miliardy po svém náhle zesnulém otci. Okamžitě se však najdou dobráci, již by jí rádi od tohoto břemene odlehčili. Nejdříve chtějí použít k únosu Tsurugiho, ale po následné roztržce se nechá Tsurugi, tvrďák každým coulem, který se neštítí zabít ani tím nejodpornějším způsobem, najmout na její ochranu. Tyhle staré japonské filmy v dnešní době prostě působí jako balzám na duši. Street Fighter není vyjímkou. Děj může být trochu jednodušší, ale to vám nezabrání, abyste se bavili od začátku až do konce. Hlavní devizou filmu jsou maximálně realistické scény při nichž se může kdejaká dnešní akční pecka akorát rdít závistí anebo studem. 80 %(25.12.2005)

Pořádný natřes, který stokrát strčí do kapsy podobné napodobitele (Sister Street Fighter). Sonny zde nehraje žádnýho klaďase, ale pořádnýho šmejda, který nejde pro krev daleko. A když se rve (jako, že pořád), tak je opravdu na co dívat (ruce, krky, vazy se lámou jak na běžícím páse). Díky tomu jsem překousnul i ty šílené přehrávané grimasy a slabší děj. Rozhodně v rámci žánru nezapomenutelná pecka, kterou doporučuji všema deseti.(2.7.2010)

Těžkotonážní badass akce, která se nebojí plejády fraktur, vyražených očí a krvavých šlehanců. Na tohle jsem u martial art filmů nebyl zvyklý. Výborná je scéna, kde Chiba uštědří protivníkovi pořádnou "spencerovku" a v dalším střihu vidíme jen rentgenový snímek, na kterém se pěst boří do lebky. Sonny Chiba a jeho Tsurugi je hodně rozporuplná antinhrdinská postava, ale zahraná tak, že mu neleze nefandit. (+ výborný psych/funk soundtrack)(1.3.2017)

• - Gekitotsu! Satsujin ken byl první film, který obdržel v USA tzv. X-rating, vyjadřující explicitní násilí a omezující přístup pouze pro dospělé. (MrPierc)

• - Spoiler: Hlavní hrdina Tsurugi (Sonny Chiba) zabije 26 protivníků. (Epistemolog)

• - Quentin Tarantino zařadil film na 13. pozici svého žebříčku top 20 grindhouse filmů. (MrPierc)