Božské děti

• Írán Bacheha-Ye aseman (více)

Rodina malé Zahry a Aliho je tak chudá, že děti mají každý po jednom páru bot. Zahřiny střevíce byly už tak sešlapané, že musely k ševci. Ali sestřiny botky sice vyzvedne, jenže cestou je nešťastnou náhodou ztratí. Uvědomit si dosah takové ztráty pro dvě chudé íránské děti je pro nás, zhýčkané Středoevropany, velmi těžké. Do školy musí oba v něčem chodit a ve škole dokonce sportovat. Otec peníze na nové nemá a maminka je nemocná. Přiznat se ke ztrátě rodičům by nikam nevedlo. Co si počnou? Spásný nápad dělit se o Aliho kecky se sice zdá jako momentální řešení, ale jen na chvíli. A Ali to ví. Musí se o svou sestru postarat. Ale jak? (oficiální text distributora)

Rajca

Neskutočne poetický film o jednom malom chlapcovi, jeho sestre a teniskách. Jeho krása spočíva v jednoduchosti ako podáva čaro ukryté v malých veľkých drobnostiach, čistých prejavoch lásky a spolupatričnosti. Naplno vás pohltí, chytí za srdce a vykúzli vám ešte dllllllllllllho dllllllllllho nemiznúci úsmev na tvári. Jeden z najcitlivejších filmov aké som kedy videla. Nádhera! ()

Bagis

FIlm se doporučuje zejména pubescentnímu ghettu, jež za peníze rodičů okupuje značkové butiky a nahazuje přitom gangstersky-povrchní ksichty jako hybrid 50 Centa a soudružky Čížkové. Jejich v jádru citlivé dušičky totiž snadno může na celý zbytek týdne vykolejit příliš pozdní zjištění, že ona kabelka od Gucciho vlastně zas tolik neladí s botami Supra, a to už se vůbec nebavíme o tom, co mezitím provedla větrná eroze s pečlivě nagelovanými vlasy. Já s nimi zcela cítím a proto dovedu pochopit, že je pro ně, stejně jako pro Zahru a Alího problém dostavit se včas do školy (ne, pálení mary-jane v tom samozřejmě není). Abych parafrázoval Ivánka Horníků, ono se to sebevědomí přeci samo neudělá. A víte co, potrati? Radši se na to ani nedívejte, stejně byste nepochopili, co tím chtěl íránský básník říci. A ztratit hodinu a půl života v nudě a totálním zmatení mysli, to, stejně jako Jaromír Bosák, nepřeji ani nejlepšímu příteli své ženy. ()

Aldante

Nadherny film. Persie, tak bohata zeme a takova bida. Pribeh o pokore, chudobe, jednech botach. Spravny nazev by mel byt Nebeske deti. Az si nekdo bude myslet, ze je na tom spatne, ze nic nema, tak si pust tenhle film. A kdyz si pak uvedomim, ze jsou na svete deti, ktere jsou na tom jeste hur, nelze pochopit. Smutne, pravdive. ()

Ganka

Celý film vystihuje proslov otce k malému Alimu: "Co je tvou povinností v tomto domě?! Jist, spát a hrát si? Je ti už devět a musíš pomáhat svým rodičům!" Malé děti a jejich velké problémy v nejchudší oblasti rozvojové země. Pro nás, kteří máme mnohdy až desítky bot naprosto nepředstavitelný. ()

supg

Nevím, kdo ohodnotil film, jako i komedii zde na ČSFD, protože tento žánr to jistě není, ani černá komedie ne. Film nám ukazuje co to jsou skutečné lidské potřeby, vidíme zde také, jak málo stačí k radosti v podobě pouštění mýdlových bublin, poznáváme co je to zodpovědnost, kterou dnes nevidím ani u mnohem starších osob. Toto je skutečný "dramaticky" film, podaný očima dítěte, které si uvědomuje dosah chyby, za kterou ani nemohlo. Skvělé dětské výkony i režie, nudit se nebudete ()