Božské děti

Komedie / Drama

Írán, 1997, 89 min

Majid Majidi

Majid Majidi

Hodně silný film o tom, jak jeden malý chlapec ztratil boty. Skoro by se chtělo říct, co je to za téma, ale když vezmete správné postavy, správné prostředí a správnou společenskou vrstvu, silný film se z toho udělat dá. Íránská kinematografie opět dokazuje, že z arabských zemí patří k dlouhodobě nejlepším.(6.7.2016)

Jsou velké filmy o velkých věcech, ale pak jsou velké filmy o věcech malých, jako třeba tento. Protože koho by napadlo, že film o botičkách malého Íránce může být tak velký? Velký je také svými emocemi a hereckými výkony obou dětských protagonistů, na Aliho smutné oči dlouho nezapomenu. Opravdu krásný film.(10.5.2009)

Stereotyp. Ali pospíchá ze školy domů půjčit Zahře tenisky. Zahra pospíchá ze školy domů půjčit Alimu tenisky. Ali pospíchá ze školy... A tak se to opakuje stále dokola. A aby to nebylo úplně jednotvárné, máme tu navíc nemocnou maminku, chudého otce a 'teniskovou motivaci'. Ne, nechytlo mě to za srdce. A scéna, ve které si Ali doslova vykňourá účast na závodech, byla vyloženě na facku. *Plesk*(16.12.2007)

Milý skromný snímek, jehož námětem jsou jedny ošoupané dívčí botky. Kolem nich a jejich ztráty se točí celý film, který zároveň odráží nejednoduchou sociální situaci jedné rodiny, resp. akcentuje kontrast mezi chudobou a přepychem v íránské společnosti. Především je však oslavou SOUROZENECKÉ LÁSKY, solidárnosti, vážení si věcí, držení pospolu, radování se z maličkostí, upřímné starosti o druhého, poctivosti či nezkrotné vůle. ~ Ač je Bacheha-Ye aseman tak nějak zvláštně sentimentální, možná až křečovitě dojemný, díky nepopiratelnému kouzlu dětských protagonistů i množství až triviálních (však dobře že znovu připomínaných) poselství stojí za pozornost!(23.6.2012)

Nádherný film. Je úžasné, jak dokáže zapůsobit zápletkou, která se v našem prostředí zdá ze začátku banální. Ale již po pár minutách jsem za jeden pár bot pro dvě děti dýchala, například ve scéně, kdy teniska utíká po vodě, stejně tak jako pokaždé, když si sourozenci musí boty co nejrychleji předat. První setkání s íránským fimem dopadlo na jedničku.(12.12.2009)

• - Jedná se o první íránský film, který obdržel nominaci na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film. (mi-ib)