Good Old Czechs

• Slovensko Let domov
Trailer 1
Dokumentární
Česko / Slovensko, 2022, 83 min

Příběh českých letců RAF a jejich cesta z okupovaného Československa, přes Francii, bitvu o Británii a východní frontu zpět do osvobozené Prahy. Příběh jedinečným způsobem vystavěný pouze na dobových archivních záběrech skrze osobní zkušenost a vyprávění obou letců umožňuje divákům prožít dějinné události i chvíle válečného života a vidět je očima obou hrdinů, jako by se odehrávaly tady a teď. (Pilot Film)

Trailer 1

NJD

Poutavě vyprávěný příběh dvou českých letců podpořený originálně sestříhanými dobovými záběry a skvělým hudebním podkresem. Jen by mě zajímalo, jestli volba daných dvou vypravěčů byla záměrně tak špatná, aby to jakože působilo autenticky. Bohužel jsem často musel číst anglické titulky, abych vyprávění rozuměl. ()

M.Niccals

Dokument, který zdaleka není jen dokumentem. Podmanivá obrazová a zvuková koláž složená dobových záběrů doplněná o převyprávěné zážitky Františka Fajtla a Filipa Jánského vás provede jejich putováním z ČSR až na západní a východní frontu a zpátky domů. Velmi zajímavý experimentálně-ambientní soundtrack elektronického kouzelníka Stroona postavený do kontrastu s historickými obrázky navozuje vážnou atmosféru a prosycuje stopáž tíživými až fatalistickými momenty, díky nimž zprostředkovává divákovi duševní nálady samotných hrdinů během osamělých vzdušných poutí daleko za nepřátelské linie. Tu a tam je němý film doplněn o nahodilý zvukový efekt (šplouchnutí vody, cinknutí plechu), který odlehčí celkovou náladu, aby ji následně zase zvážněl za zvuků instrumentálně hrané skladby "Kdož sů boží bojovníci". Co se týče obrazové stránky, je vidět, že byly záběry vybírány s velkým důrazem na estetiku s pečlivým a místy hravým střihem. Výsledkem je film, který silně překračuje hranici dokumentu a rozšiřuje jej o artové prvky. Rozhodně stojí za shlédnutí. ()

MurielRezek

Strhující a podmanivý dokument, který i přes sílu námětu, předčil moje očekávání. V kině Pilotů mi bylo s našimi "nebeskými jezdci" skutečně moc hezky! (Jak příznačné:-), už v polovině 30.let byl provozovatelem vršovického kina někdejší Svaz československých pilotů.) Moje vysoké hodnocení není dáno jen mojí celoživotní slabostí pro piloty a hrdiny RAF, film je - díky všem jeho tvůrcům -  ve všech směrech opravdu unikátní. ()

Slarque

Tomáš Bojar se střihačem Šimonem Špidlou z archivních materiálů poskládali suverénní a strhující dokument o našich válečných letcích. Dvouhlasý komentář poskládaný z knih, které napsali oba hlavní protagonisté, pak všechno ideálně spojuje. Snad jen závěr z východní fronty mi přišel o trochu slabší. U podobných projektů bývá důležitá i práce se zvukem a hudba, a oboje se tady také povedlo výborně. (90%) ()

(Z)denny

No... Co k tomuto počinu říct? Pokud to beru jako poklonu našim letcům, tak dobrý. Rozhodně to není dokument. Pokud nemá člověk něco načtené o té době, tak ze záběrů nepozná, jaký je rok, jaký je měsíc. Letce načetli dvě hůře odlišitelné osoby, kdy se někdy těžko odlišovalo kdo je kdo. A přitom stačilo občas přidat titulek a film by získal o 100% na kvalitě a autentičnosti. Věřím, že muselo dát spoustu práce posbírat všechny ty materiály, ale zůstako to kvalitativně na úrovni nějakého studentského  projektu. Ale jako film do kina? Za mě rozhodně ne ()