Zlatý transport

Za války závisela budoucnost Norska na zlatých rezervách. Podaří se je vyvézt ze země, než padnou do rukou okupantům? ... V dubnu 1940 zaútočilo nacistické Německo na Dánsko a Norsko. V Norsku bylo hlavním cílem zadržet obě složky moci, tedy královskou rodinu a vládu,které se vydaly na ústup na sever. Třetím cílem okupantů byly norské zlaté rezervy uložené v Norské národní bance, na jejichž hodnotě závisela norská budoucnost. Skupina odvážných mužů, z nichž někteří neměli vůbec žádný vojenský výcvik a byli především bankovními úředníky, dostala za úkol evakuovat zlato jakýmkoliv způsobem na sever země. Množství beden se zlatým nákladem se dává do pohybu, pouhý krok před okupanty a se smrtelným nebezpečím číhajícím na každém kroku. (Česká televize)

gogo76

Nestáva sa často, aby som písal recenziu ako prvý, ale beriem to... Jedno musím uznať príbeh je atraktívny, myslím ako reálna udalosť a možno ako tak aj scenár na papieri. O niečo horšie je to samozrejme s prevedením. Nepoznám detaily reálnej udalosti, ale mal som pocit, že si ju filmári trošku prikreslili, hlavne v akčných scénach. Našiel som tam niekoľko trápnych momentov i nejaké chabé pokusy o humor( mladý zamestnanec banky- tajtrlík), ktoré jednoducho nefungovali, ale čo je horšie vo vážnom vojnovom žánri ani nemajú, čo hľadať. Nemecký major, vyzeral skôr ako Žid v nemeckej uniforme, čo je možno na druhej strane dobre, pretože vždy kritizujem, že každý nemecký dôstojník má orlí nos a modré oči...Ešte horšie na tom bol nórsky veliteľ, ktorý vrieskal ako idiot, robil trápne grimasy a púšťal hlášky typu "Ja som vojak, kto je viac"... Aby toho nebolo málo akčné scény sú síce celkom slušné, ale napätie, ten adrenalín v naháňačkách sa na diváka preniesť nepodarilo. Celkovo taký nevýrazný priemer, ktorý výrazne nesklame, ale ani ničím nenadchne, pritom potenciál bol obrovský, taká udalosť si jednoducho sfilmovanie pýtala, ale určite to chcelo lepšieho režiséra. O peniazoch to nebolo, tie bolo na filme vidieť. 60%. ()

Eddemi

Treba nalozit zlato. Treba to najskor zapisat. Nie. Ano. Dobre. Zapiseme, prelozime a odvezieme kusok dalej. Tu tuto scenku zopakujeme a potom este tak 10x. Do toho pripominame, ze nas Nemci nahanaju. ()