Raz dva

一一

• Japonsko

Yan Yan - Natsu no omoide

Yi Yi

Yi Yi: A One and a Two...

Drama / Hudební / Romantický / Rodinný

Tchaj-wan / Japonsko, 2000, 173 min

Edward Yang

Edward Yang

Wei-han Yang

Zvuk:

Tu Duu-Chih

V zrkadle mozaiky Raz dva mi pripadajú obľúbené autonehody, kedy sa všetky príbehy pretnú a iné americko- európske tradičné vzorce skôr nie príliš zaujímavou dramaturgickou barličkou. Yang používa okrem sledovania všedného života aj rozdielne formálne prostriedky. Kamera nebehá roztrasená za postavou, aby akože evokovala realitu, ale stojí niekde opodiaľ, vyhýba sa pohľadu- protipohľadu a na prvý pohľad paradoxne tak svojim odstupom dosahuje internejšie sa vcítenie do príbehu. Niekedy sledujeme rozhovor cez okná alebo presklené plochy a v odrazoch vidíme mesto, čím dosahuje takýmito minimalistickými prostriedkami režisér aj zaujímavé zachytenie genius loci veľkomesta bez výrazných veľkých celkov. Postavy klasicky ázijsky všetko držia v sebe, ale niekoľkokrát počas filmu vybuchnú a ich prejav je o to úprimnejší.(5.7.2016)

Edward Yang zachycuje složité vztahy uvnitř jedné obyčejné rodiny. Více než dvouhodinový film se snaží postihnout mnoho citů i událostí – lásku, nevěru, přátelství, smrt, narození. Nejvýraznější postavou pro mě byl malý chlapec Jang Jang – jediný, který na svět nahlíží bez předsudků a snaží se jej zachytit pomocí svého nového fotoaparátu.(12.5.2006)

Nenechte se odradit plakátem, který možná působí dojmem, že jde o tchaj-wanského milionáře z chatrče (nebo alespoň na mě tak působil). Edward Yang byl geniální pozorovatel. [...] Jang Jang dává svému strýci fotografii s temenem hlavy. „Co je to? Pro mě? To jsem já! Týl mé hlavy! Na co to je?" ptá se strýc. - "Ty sám ho vidět nemůžeš, tak já ti pomůžu", odpoví mu chlapec.(12.9.2014)

Tchajwanský film má své silní tvůrce a Edward Yang očividně jedním z nich. Ve třech hodinách dokáže prezentovat osudy lidí tak, jak se to podaří jen málokomu, a to navíc v dobré kvalitě obrazu a v celkově zajímavé stylizaci, kdy máte pocit, že každé oblečení bylo přesně vybráno tak, aby to dokonale sedělo do dané scény, nemluvě pak o hereckých představitelích, kteří jsou ve své nehereckosti přirození.(6.4.2016)

Tchajwanská obdoba Magnolie. Mozaika rodinných a partnerských vztahů na pozadí velkoměsta. Každý má sice dost peněz, ale k tomu i problémy ve vztazích a pochybnosti a když se chce někdo s něčím svěřit, zaskočí za babičkou, která je v bezvědomí. A mezi všemi těmi problémy dospělých působí malý filozof Yang jako zjevení. Výborné drama s velkou dávkou různých poselství. Pro někoho však mohou být tři hodiny příliš.(29.6.2005)