Chrám Shaolinu

Shaolin Temple

Death Chamber

Akční

Hong Kong, 1976, 126 min

Hodně herecky nabitý film, spousta známých tváří z kung fu filmů šedesátek, sedmesátek i osmdesátek. Jenže to je tak všechno. Příběh se přímo ztrácí, nemá to vyloženě hlavní postavu, je to o mnoha postavách, ale spíše prostě o chrámu Shaolin jako takovém. Intriky tomu měly dát zřejmě větší hloubku, jenže jsou podány příliš suchým dojmem. Výcvik, který zabírá velkou část stopáže je v něčem i zajímavý, jenže chybí tomu nějaké ústřední myšlenky, je to takové rozmělněné. Z toho vyplývá i že finální bitva vypadá hodně nevěrohodně, až komciky a hlavně zdlouhav, spousta pobíhání odněkud někam, pár úderů, zase střih jinam, běh, údery, střih a pořád dokola do úmoru. Taky by mě zajímalo co ta roky se modlící a sedící mistryně v jednom zakoutí. ta si to nejspíše odseděla do konce. Na tu stopáž, je to hodně pusté, ale pořád ještě únosný kung fu film. 5/10(6.7.2013)

Chang Cheh málokdy selže. Tenhle film natáčel ještě se svou původní sestavou David Chiang-Ti Lung-Fu Sheng a se spoustou jiných známých tváří (nastupující generace Venoms). Fu Sheng si film docela ukradl pro sebe a dokázal,že je opravdu vynikající herec i bojovník. Když k tomu připočtu hodně klasický námět a oholené hlavy shaolinských mnichů, nelze odolat.(20.8.2008)

“Duch Shaolinu žije dál…". Vznešení bratři z shaolinského kláštera v nerovném boji s mandžuským císařem a jeho žoldáky, ale především se zradou ve vlastních řadách. Ač zvítězit nemohli, což je tedy při tom mimořádně tvrdém výcviku a disciplíně, které byli, narozdíl od císařových vojáků – aspoň tak to na první pohled vypadalo, pokud se to tedy dalo vůbec rozpoznat, podrobeni, přinejmenším zarážející, přec jen zůstala hrstka statečných a naděje zůstává. Ve mně po prvním seznámení s hong-kongským bojovým filmem zůstala také hrstka naděje, že snad, až mi přestanou všichni protagonisté připadat stejní a sem tam si třeba budu schopná zapamatovat i jejich jména, abych věděla, o kom je kdy řeč, snad pak teprve také objevím, v čem tkví to tajemné kouzlo těchto filmů. Zatím tedy aspoň poctivě uznávám, že, ač jsem měla místy problém, rozeznat, kdo je hodný a kdo zlý, tak se kluci prali pěkně a, u čeho jsem se bavila opravdu, to je způsob, jakým mistři Shaolinu své žáky zasvěcují. To mě baví vždy, již jsem měla tu čest v některých filmech jiné provenience. Uvidíme, milý Modi :o) Filmová výzva 2015 – filmy, doporučené uživatelem Modiwish.(6.9.2015)

• juta

Spoiler! Vadila mi tu zbytečně dlouhá stopáž a některé odfláknuté souboje, ale především neukončený závěr. Špatně se tu orientuje ve jménech, často jsem nevěděl o kom se mluví a také se tu dlouho hledá cesta k sympatiím bojovníkům, které přicházejí až ke konci, kde vám překvapivě zabijou velkou část bojovníků, o kterých vypráví tento film.(2.8.2015)

• messi@h

Kung-fu film, který je staršího data a přitom trvá cca 2 hodiny - to mi bylo podezřelé už od začátku. Bohužel se vyplnily moje obavy. Chrám Shaolinu je utahaný, navíc trpí typickými problémy asijských filmů, tzn. spousta velice podobných hrdinů, při jejichž rozeznávání se za chvíli ztratíte a k srdci vám nepřiroste ani jeden. Výuka bojového umění v Shaolinu je jeden velký chaos. Já osobně volím klasiku žánru - 36. komnatu Shaolinu.(6.6.2009)