Hrob světlušek

(neoficiální název)
  • Japonsko Hotaru no haka (více)

Ponurý příběh vypráví o dvou sourozencích, kteří se snaží přežít hrůzy Druhé světové války. Seita a jeho malá sestřička Setsuko jsou ponecháni osudu, když jejich maminka zemře na následky zranění po ničivém bombardování. Otec slouží u japonského námořnictva, ale rodina od něj už dlouhou dobu nedostala žádné zprávy. Dětí se ujme teta, avšak kvůli častým neshodám Seita se Setsuko odchází. Najdou si přístřeší, ale obstarat dostatek jídla je téměř nemožné... Hrob světlušek je založen na stejnojmenném románu podle skutečných událostí Akiyuki Nosaky. Bývá považován za jeden z nejpůsobivějších protiválečných snímků. V kinech byl promítán společně s pohádkovým anime Můj soused Totoro, který měl diváky po traumatickém zážitku povzbudit. (Fabienne)

JosefTomas

Tak silný příběh, zachycen v tak silném filmu, jsem neviděl už hodně dlouho. Animace nádherná a po tomto filmu budete válku vnímat úplně jinak, než předtím. Navíc vše slyšeno od dobrých dabérů, kteří vydali životní výkon a díky nim je tento film ještě lépe ucelen. Po tomto filmu ale jen těm nejsilnějším povahám nestečou slzy po krajíčku. ()

johnny01

Krutý a depresivní příběh z války, retrospektivní vyprávění s některými scénami v temně červené barvě nebylo zvoleno úplně vhodně, do toho je tam ještě vloženo několik retrospektivních scén a celkově plynulost vyprávění je zvláštní a ani to úplně nenavodí atmoséru. ()

adamix

Ťažko sa na to pozerá a ešte ťažšie sa vyrovnáva s tragickým záverom, ale o tom to celé je. Žiadny iný animovaný film vás tak emočne nevyčerpá, ako práve Hrob svetlušiek. Smutné, ale v podstate bezchybné a účinné. ()

Rediik

Nevím, jak správně vyjádřit ten pocit, jaký mě během těch 88 minut naplňoval. Je pro mě nepředstavitelné, co museli lidé prožívat v té době.. I když se vlastně hned na začátku ocitnete na konci, stejně se budete koukat dále. Je to příběh dvou sourozenců, kteří zůstanou sami, když je jejich maminka zraněna při bombardování a následně zemře. Seito se po celou dobu staral o svou sestřičku s vědomím, že je na všechno sám a nikdo mu nepomůže. Snažil se, aby se malá Satsuko měla dobře a usmívala se, i když se mu chtělo brečet. Nedával nic najevo a chtěl být v očích své sestřičky silný, jako velký bráška.. Hrob světlušek je smutné a dojemné anime, které ukazuje nejen dopady druhé světové války v Japonsku, ale i bezmocnost dětí, které ztratily rodiče a musely se protloukat samy. ()

muttant

Taktiež sa prikláňam k názorom, že to je citové vydieranie, niekoho, kto sa z nejakého (zrejme osobného) dôvodu veľmi snaží vzbudiť obrovskú ľútosť nad hlavnými hrdinami absolútne nevkusným a gýčovitým spôsobom, takým tým: ,,Hoho, to ste si mysleli, že tie deti sú už dosť na dne? Blbosť! Teraz sa im stane ešte niečo horšie a ak nebudete plakať, nie ste dobrí ľudia a mali by ste sa nad sebou zamyslieť!" Niečo takéto nasilu ma rozplakať jednoducho nedokáže, možno tak znechutiť. Animácia je ale krásna. ()

Sennhie

Tady to není o citovém vydírání, ale o tom, jestli se dokážete vžít do kůže někoho, kdo prožil něco tak ukrutného, co sám život si připravil. Nádherně zpracované, dojemné a velmi těžké na strávení. Dokonce jeden z nejtěžších snímků na strávení, který mě přizemnil ohromnou silou. Asi si jej budu pouštět pravidelně odteď. Co je ještě horšího, že to není fikce či vzdálená minulost, ale realita do které se mnoho dětí denně probouzí. ()

elanista1

Po chvili pozerania vam je hned jasne, ze film ma jediny ciel, ktory pomocou argumentu a contrario jednoducho uhadnete. Na niekoho to evidentne zabera, a na niekoho - ako podla mojho hodnotenia mozno usudit - absolutne nie. Hudba je hlavny motiv, ktory vo mne vyvolal aspon nejake stipky emocii. Nacrtnuty vztah brata a sestry je mozno hodny tych dvoch hviezd, ale ako celok ma film nijako nenadchol. Moje prve stretnutie s japonskou kinematografiou a mam silny pocit, ze na dlhsiu dobu aj posledne. ()

Palisander

Pustiť si tento film ako rozprávku na dobrú noc nebol práve najlepší nápad. Nečakane reálne podaný príbeh. Žiadny pompézny hrdinský epos, ale každodenný krutý boj s vecami, pred ktorými sa nedá ujsť. Desivé je najmä to, že sa to mohlo naozaj stať. Posolstvo? Vojna je zlá, ale toto zlo majú na svedomí ľudia. ()

Jirásek

Brrr! Syrový, ponurý a temný příběh, kdy si celý film říkáte: „Takhle to přece nemůže dopadnout!“, protože by to byl hrozný konec. Jenže ono to tak dopadne, a když si k tomu mrazivému konci filmu přidáte prolog před titulky, jako celek to působí mimořádně depresivně. ()

nikynnka

Film mě navzdory velkým očekáváním zklamal. Sice jedinečné, avšak od začátku do konce nudné, bez větší hloubky, jedna prvoplánovitě srdcervoucí scéna za druhou, samé neštěstí, slzy a dětský křik (já vím, že se to od filmu, kde děti ztratí své rodiče, očekává, ale stejně si myslím, že lze příběh udělat plnější a dojemnější). Jedno z mála plus - nekonal se happyend. ()

Ydiot

Tenhle film nepoužívá animaci "na efekt". Místo toho krásně animuje nenápadné detaily, jako je uvazování malé Setsuko popruhem na Seitova záda nebo pojídání rýže u oběda. Postavy se chovají civilně a uvěřitelně, kamera je vedená podobně, jako bychom sledovali hraný film a díky tomu všemu vyznívá celý příběh vlastně velmi obyčejně a velmi uvěřitelně. Což ve výsledku znamená, že je sakra těžké si od tohohle filmu zachovat odstup. Pohltí vás - a vědomí, že je inspirován skutečnou událostí, vám v nějakém cynickém odstupu moc nepomůže... ()

ellessar01

Uz je to par let, co jsem to videl a muzu s klidem rict, ze ani poi tech par letech se na to nehodlam podivat znova...Snad nejdepresivnejsi film jaky jsem kdy videl. ()

Glukoza

Je velmi nerozumné si pustit takovýto film a nemít po ruce balíček kapesníků. Obzvláště poté, co si podruhé pustíte úvodní scénu. ()

Eraya13

Tomuto filmu nemohu dát dobré hodnocení, ale ani špatné. Proč? Protože z každého filmu si něco odnesu a často film mě donutí něco udělat a i když je smutný, cítím se trošičku šťastně. Tady? Příběh o chudých sourozencích, jímž nikdo nepomohl, zůstali na všechno sami. Celou dobu si říkám, co s tou společností bylo špatně, proč jim nikdo nedal třeba ani kousek chleba a co ta teta…? Ano, jedna myšlenka by byla – válka ničí, válka je velmi velmi velké zlo. To ale víme všichni, tenhle příběh mi moc nedal, asi je směřován někomu jinému. Po zhlédnutí se cítím hrozně. Příběh plný beznaděje a zároveň velmi jednoduchý. Zapisuje se k filmům, které už nechci vidět. Problém byl, že jsem v půlce trošku usnula. Když jsem se o 15 min. probudila, zjistila jsem, že mi nic neuniklo. Jen to šlo víc z kopce… 42% ()

Drozdo57 odpad!

Cry me a river! Moji drahí Japonci, ktorí si myslia, že sú nadľudia a ostatné národy sú menejcenné, brutálne masakrovali ľudí v Indočíne, chovali sa k Číňanom ako k zvieratám alebo strieľali zajatcov. Japonsko má za sebou viac vojnových zločinov ako nacistické Nemecko. Teraz si poplačme na tom, že vojna dorazila aj do Tokia. Ako je možné, že sú k nim tí Američania takí krutí? "Ale Drozdo, títo chlapci za nič nemôžu!" Vážení, keby títo chlapci boli o pár rokov starší, tak sekajú šabľami civilistov na uliciach Nankingu alebo bijú pažbou vojnového zajatca pri nejakom pochode smrti. "Ale Drozdo, Japonsko je teraz už iná krajina ako vtedy." V Japonsku sa o druhej svetovej vojne v dnešnej dobe učí približne ako "Japonsko si nejako žilo a potom na nás zlí Američania hodili atomovky." Takže nie, oni majú stále pocit, že sú obete a tento film na to presne hrá. Z celého filmu mi bolo zle. Ale mám na mysli z toho odporného pokrytectva. ()

dudo24

Videl som už jeden novší film s podobnou tematikou – In This Corner of the World. Tak isto aj tu v Grave of the Fireflies je zobrazený každodenný život obyvateľov Japonska postihnutých náletmi na civilné oblasti. O to viac drsnejšie, že hlavní protagonisti sú iba deti. Tragédia je tu veľmi silná a robí to strašne veľa, tak dávam štyri hviezdy. ()

Elessar.

Anime pozerám zriedkakedy, ale väčšinou narazím na podarený kúsok. Tomuto som sa akosi dlhšiu dobu vyhýbala predsa len téma je instatná depka. Vojna z pohľadu dvoch detí. Ktoré sa snažia prežiť. Všetci vieme, ako to snimi dopadne, no napriek tomu im fandíme. Krásna nadpozemská, niekedy mystická animácia. Na jednej strane ukazuje hrôzy vojny a na tej druhej zobrazuje magickú snovosť. Animák ktorý rozhodne nie je pre deti. Pokiaľ ho nechcete traumatizovať. ()

Studio Ghibli zamíří na Netflix

Studio Ghibli zamíří na Netflix