poster

Profesionál (festivalový název)

 • Srbsko a Černá Hora

  Profesionalac

 • Srbsko a Černá Hora

  Професионалац

 • anglický

  The Professional

 • Slovensko

  Profesionál

Komedie / Drama

Srbsko a Černá Hora, 2003, 90 min

Komentáře uživatelů k filmu (17)

 • genetique
  *****

  Toto je doslova majstrovský kúsok. A ak bude niekto chcieť odo mňa usmievavú, milú a zároveň trpkú a ťažkú komédiu, určite budu toto dielko v užšom výbere. Film mi ubehol akoby behom piatich minút, doslova som ho zhltol a žieriem ho stále. Zozačiatku sa mi plietli skoky do minulosti, ale to je môj problém. Vkomponovanie socialistickej, vážnej myšlienky bolo podané s neskutočným nadhľadom a eleganciou, čo nedokáže každý. "Padá, padá, padá .. padá vláda" :D. Neskutočný song! 95%.(9.7.2007)

 • pm
  *****

  Staré praktiky v novém balení aneb Bora Todorović s nadhledem a s klidnou tváří bravurně osciluje mezi tragikou a komikou a činí z tohoto dramatu počin hodný pozornosti a především zamyšlení, Branislav Lečić mu pak zdařile sekunduje.(26.9.2008)

 • lena60
  *****

  " A...pověz jí, že jsme se rozešli...jako lidé..."(7.6.2012)

 • kareen
  ***

  Nápad s konfrontací intelektuálního odpůrce režimu a jeho nemesis z bývalé státní policie je vynikající, ale zpracování mi přišlo kapku mdlé,některé vtípky kolem sekretářky Marty zas trochu lacinější a většina emocionálních scén z minulosti mě nechala zcela chladnou. Ovšem samotné dialogy mezi oběma muži i dokonalá absurdita dané situace, nemají chybu, stejně jako herecké výkony jejich představitelů. Viděno v rámci Challenge 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(11.4.2015)

 • Marek1991
  *****

  Dejiny plynú, krásne a ťažké ľudské osudy, prevraty, vojny, rôzne režimy, zmeny vo vnútorných situáciách krajín, skrátka život plynie, ale sú veci, ktoré sú akoby nadčasové a v pravej chvíli nám dajú facku, dajú nám veľký a hlboký pohľad a vyšší zmysel. Aj keď môžu spočiatku vyzerať ako tie najmenej dôležité, nakoniec zistíme, že boli najdôležitejšie. Profesionalac je umenie. Pohľad na Juhosláviu od socializmu k obdobiu Srbska a Čiernej Hory a človeka, ktorý sa stal významným a nebezpečným pre režimy a jeho život bol nevedomky celý život sprevádzaný niečím, o čom nemal ani tušenia. Tento film vám dokáže, že ak je silný obsah a podstata, všetky okrasy sú zbytočné. Jedinečná hudba, jedinečné dialógy, jedna z najsilnejších tragikomédií vôbec. Keby sme sa tak vedeli všetci rozísť ako ľudia, ale najmä, keby sme neboli a nerobili také hlúposti ako hlavné postavy tohto filmu. O komunizme Česi a Slováci natočili veľa filmov, ale keďže sme k sebe stále falošní, nestoja často za nič. Balkáncom, hlavne Srbom, ktorí sa vedeli postaviť Osmanom, Rakúsko-Uhorsku, fašistom a nacistom, neskôr Titovci komunistom okolo Sovietskemu zväzu, neskôr nacionalistom a aj moslimom, či USA a NATO alebo aj donedávna EÚ a vždy si išli vlastnou cestou sa to podarilo v jednom filme excelentne. Rekapitulácia na záver, keď sa pomaly aj Srbsko a Čierna Hora rozpadali a odpájalo sa aj Kosovo ako sa patrí, silná a trpká, ale stála za to.(18.7.2012)

 • d-fens

  ocenenia : Montréal World Film Festival 2003 - nominácia na Grand Prix des Amériques, Najlepší scenár (Dušan Kovačevič), Cena FIPRESCI(4.2.2010)

 • zette
  ****

  Uzasny scenar, podle ktereho by spatny film ani nemohl vzniknout. Coz neni pripad Profesionala, vtipne a dobre zahrane...(26.12.2016)

 • dzira
  *****

  Vynikající film, který je nejen kronikou života Teodora Teji Kraje, ale částečně také Srbska (či Svazové republiky Jugoslávie - existovala v letech 1992 až 2003) let 90. Protože zde film již několik lidí velmi trefně chválilo, nebudu opakovat již napsané. Dodám jen zajímavost - autorem hudby je legendární jugoslávský (srbský) hudebník Momčilo Bajagić "Bajaga" (http://en.wikipedia.org/wiki/Bajaga_i_Instruktori), který si ve filmu zahrál také roli kapelníka barové skupiny....(4.10.2011)

 • BuryGol
  *****

  Film s velkým F. Tenhle snímek převyšuje valnou většinu filmů, který jsem viděl a vidělo ho tady 50 uživatelů. Jenom 50! Ptám se proč? To se lidi bojej? Nebo maj radši amreický ptákoviny za miliony? Nerozumim tomu. Tenhle film je vyloženě hezkej, krásně ubíhá a dává smysl. Navíc na něj existujou slovenský titulky, takže žádný výmluvy že na anglický nestačíte neberu. Akorát si řikám..nejsme náhodou všichni sledovaný? .......jdu hledat kamery.(2.9.2010)

 • Bernhardiner
  *****

  Todorovic jako policista, který měl za úkol sledovat vůdce demonstrací Lecice, hraje svou postavu naprosto geniálně, stejně jako jeho protihráč. Skvělá hořká komedie o tom, jak oba dva dojdou k tomu, že si vzájemně ublížili tak nějak stejně. Ani dnes si nemůžeme být jisti, jestli náš život někdo nesleduje a nenápadně neovlivňuje. 100%(10.9.2014)

 • Myshkin
  ****

  Povedené komediální drama, které si určitě užijete daleko víc, pokud se obeznámíte s historií země a nějakými těmi reáliemi. Poněvadž jsem nedávno strávil nějaký čas v Bělehradě, o historii si něco málo přečetl a moji srbští známí mi Profesionála vřele doporučovali, díval jsem se na něj už přece jen trochu jiným, zasvěcenějším pohledem, i když si pořád myslím, že jsem nepobral úplně všechno, film úplně nedocenil a druhé zhlédnutí bych měl raději konzultovat právě s bělehradskými. :-)(28.8.2011)

 • radektejkal
  *****

  Příběh sice založený na známé psychické vazbě mučitele a jeho oběti, se však vyznačuje mnoha zlehčujícími prvky; tragedie a komedie se tu tak prolíná udivujícím a vždy překvapujícím způsobem. Přestože se skoro celý film odehrává v jedné místnosti, nepůsobí vůbec divadelně. Navíc má své dobové pozadí - žádné sametové revoluce. Otočným bodem děje je "všeznalost tajné policie", která je i mi osobně (v tomto případě StB) dobře známá. A závěr? Z minulosti se stává literatura, pár sebraných projevů, povídek, báchorek a jedno (poslední) drama.(17.7.2014)

 • poet
  *****

  Vynikajúci a silný tragikomický príbeh o dvoch mužoch stojacich na opačných stranách počas tragických udalostí bývalej Juhoslávie.(5.11.2006)

 • miligretchen
  *****

  Překrásný příběh o tom, jak jeden muž stráví kus vlastního života tím, že sleduje politického odpůrce a milence svojí dcery. Příběh o tom, jak celý lidský život se klidně vejde do jednoho kufru a na několik listů papíru. A jak snadno vlastně my sami zapomínáme na důležité věci v našem životě... Tento snímek ve mně zanechal 2 důležité poselství: 1. Každý z nás vlastní nějaký přízrak. Něco, co se nám samotným prostě celý život vrací a opakuje. Symbol. Vizi. 2. Točit filmy má smysl! A sledovat je také.Nebýt toho, že se z divadelní hry stal film, nikdy bych jej neměla šanci zhlédnout... Skutečně snímek mající impuls a vzkaz pro nás všechny, jen pokud chceme.(11.6.2012)

 • Prankster
  **

  Vleklá nuda. Absolutně nesympatické postavy. To vysoké hodnocení nechápu...(7.2.2014)

 • l4zarus
  *****

  Aneb sarkastický film o tom, že v honbě za lepším a konečného dosažení zůstalo vlastně vše stejné a nic se nezměnilo,což je smutná pravda celé bývalé Jugoslávie a zvláště Srbska.(17.1.2008)

 • Zette10
  ***

  Dobrý námět, slabší provedení. Za plus považuji množství komických, opravdu vtipných scén, mínusem je pro mě přílišná táhlost filmu.(22.9.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace