Devadesát Dva

Popsat příběh něčeho, jako je 'Problemista' je ošemetné... je to taková ta příjemná imaginativní úleťárna, která jde odnikud nikam (napadá mě Michel Gondry, od kterého jsem už taky nic neviděl snad dekádu a přitom patřil k mým oblíbeným). Julio Torres je pro mě zcela neznámé jméno. Rodák ze Salvadoru, jehož máma byla umělkyně, se ocitá v USA, kde se snaží získat práci a VISU, zatímco sní o tom, že bude designérem hraček, vše prolínáno surrealistickými vizemi, film hodně táhne veterán Tilda Swinton v roli ulítlé/šílené manželky, která se stará o pozůstalost (obrazy vajec) svého manžela (RZA), který je zmražený, protože má rakovinu, aby byl rozmražen a léčen později, jenže potřebuje peníze na udržení jeho zmražení a tak se rozhodne uspořádat výstavu jeho obrazů. Julio hraje takové to citlivé dítě, co dělá problémy, protože svět je příliš chaotický a on příliš jemný, je to člověk hledající svoje místo v hrubosti Světa. Film se snaží trochu naivně kritizovat, jak USA funguje se svojí imigrační politikou, ale jestli jste tu s myšlením, že instituce mají důvod vás vnímat jako cokoliv jiného, než citron k vymačkání... pak haha. Fajn věc, ale asi nic víc. "You dont get anywhere in life if you're hoping for answers from an entity. Get a name and become a problem for them." ()

Arsenal83

Latino chlapec s podivnými biznis víziami sa snaží presadiť v New Yorku, kde mu však podkopáva nohy nepriaznivá imigračná politika USA. To všetko je naservírované v bizarnom, surrealistickom a mimóznom podaní, so snahou byť aj vtipný, satirický a niekedy až s pocitom rozprávkovosti. Cieľ filmu salvádorského tintítka, ktorý sa tu chopil nielen mumáckeho herectva, ale aj réžie, je jediný: poukázať na to, ako sa imigrantom v Amerike dostáva málo pomoci a pritom také brutálne talenty chcú rozvíjať, no stále žijú v strese z deportácie. Pretože to sa vie, že z Mexika, Nikaraguy, Salvádoru chodia len tie najväčšie vedecké kapacity, podobne ako do Európy zo Sudánu. A preto, ako film naznačuje, by sme ich mohli nechávať aj kryogénne zmraziť. Súhlasím, snáď im nebude veľká zima. Ale za blacouty neručíme. ()