Žraloci v Paříži

Trailer

VOD (1)

V Paříži se v řece objeví obří žralok a může z toho být nevídaný masakr. Zasáhnout proto musí jedna vědkyně, která se přitom snaží vyrovnat s nedávnou tragédií. (Netflix)

Trailer

tron

Ako svojho času o Hadoch v lietadle vravel Sam Jackson: čo viac chcete vedieť, je to proste o hadoch v lietadle ku*va! No tak toto je o žralokoch v Paríži. Ku*va. Presnejší názov by bol snáď už len Žraloky v Seine. Občas je to trápne digitálne, ale nič strašné, spolu možno tak 40 sekúnd, netreba zveličovať, že je to koniec sveta. Páčilo sa mi, že postavy (s výnimkou starostky, ktorá sa zjavne zasekla pri Čeľustiach) sú v rámci možností realistické, správajú sa uveriteľne. Najmä Argentínčanka Bérénice Bejo  (pamätáte si na ňu z Príbehu o rytierovi?) je skvelá, síce nič výnimočné, ale dokáže si udržať vašu pozornosť. Poteší sympaťák Nassim Lyes, s ktorým má peknú chémiu. Vraždiacich scén nie je veľa, ale niečo by sa našlo, najmä na začiatku a na konci. Kameramanovi sa podarilo vytvoriť viacero nepríjemne tiesnivých podvodných záberov na žraloka pod mútnou vodnou hladinou. Nevadilo mi, že z toho neurobili tupú žraločiu vyvražďovačku, takých som videl desiatky. Šlo sa na vec skôr cez ekológiu, hoc paradoxne napokon sa beztak došlo k záveru, že žraloky sú svine a treba ich vyvraždiť skôr, než oni vyvraždia nás. Potešil apokalyptický záver. ()

Lucasion

Není to vůbec tak hloupé jak se zdá. Jasně, je to Netflixovina na jedno zkouknutí, přitom jsem se ale docela dobře bavil. Film si na nic nehraje a docela zdařile vytváří atmosféru. Na několika místech snadno způsobí husí kůži díky skvělým podvodním stínům zabijáka. Přesto všechno nejvíc film potápí laciný cgi žraloci, kteří pak prostě strach nenaženou, i kdyby chtěli. On prostě Steven věděl proč byl Bruce mechanická potvora. Myslel jsme si, že to bude víc gore, i když scéna s katakombami se nemá za co stydět. A finále je pak docela nečekané. Docela příjemná jednohubka. Žraločích filmů jsem viděl fakt hodně, a mnoho z nich bylo podstatně horších. (60 %) ()

Disk

Jediným větším záporem tohoto jinak dobrého thrilleru je příliš dlouhá expozice. Jinými slovy to, na co divák čeká v souladu s názvem snímku, začne až skoro hodinu po začátku projekce. Ovšem pak se spustí výborná jatka se skvělými gore efekty. Rozhodně si nelze stěžovat ani na slušné napětí i na mimofilmový přesah (klimatická změna, znečištěné oceány). Žraloci v Paříži jsou slušnou žánrovkou, která dokazuje, že kvalitní survival snímek může vzniknout i mimo Hollywood. ()

BoredSeal

Příjemná oddechovka jako zahřívačka před olympiádou. Xavier Gens sice pod taktovkou Netflixu neukáže ani pořádnou mrtvolu na delší záběr, ale film pobaví aktuálním zasazením do světa s aktivisty, plovoucími kontinenty z PET lahví a kariéristickou starostkou, která nechce provařit prachy na přípravu olympiády. Ústřední dvojice sexy říčního fízla a skeptické mořské bioložky je sympatická a závěrečné finále kouzelné. Škoda, že lepší žraloky než digitální už tahle filmová éra nezplodí, že? ()

Arsenal83

Keď chcem zničiť žraloka, tak jednoznačne použijem tony výbušnín a polovicu Paríža zrovnám so zemou. Nádherná paródia na zdravý rozum, kde sa len potvrdzuje, že keď nevieš napísať nejaký scenár, hoď tam žralokov a ono sa to už nejako pozliepa. A pri pohľade na stupídne postavy, fialovovlasé aktivistky, odvážne plešaté ženy a celkové obsadenie Paríža sa to pozliepalo tak, že divák nakoniec fandí tým drsnokožcom. Najdesivejšie na filme je, že mal rozpočet skoro 20 miliónov eur. ()

• Film zasiahla kontroverzia, keď Vincent Dietschy obvinil Netflix z plagiátorstva. Príbeh je totiž veľmi podobný jeho príbehu z roku 2014, ktorý vtedy poslal Národnému centru pre kinematografiu a animované obrázky. Jediným rozdielom je totiž, že namiesto žraloka vystupuje v jeho príbehu sumec. Dietschy sa obrátil na súd, ktorý bude rozhodovať v priebehu roka 2024. (Arsenal83)
  • Natáčalo sa od marca do augusta 2023. Najprv sa urobili scény v Bruseli (Belgicko), potom sa štáb presunul do Paríža a na miesta na Seine a záver natáčania patril Španielsku, kde sa nakrúcalo v Alicante na Ciudad de la Luz a na pobreží z La Vila Joiosa, kde sa využila vodná nádrž a more. (Arsenal83)
  • Když se skupina pokusí pomocí výbušniny uzavřít žraločí hnízdo, jsou přeživší stále pod vodou a v blízkosti, když dojde k detonaci. Přesto jsou pouze zmítáni. Tlaková vlna při výbuchu pod vodou je ve srovnání s výbuchem na souši mnohem silnější (a má delší dosah). Ruční granát by byl na takovou vzdálenost pravděpodobně smrtící a tento výbuch byl více než dostatečný k tomu, aby okamžitě zabil všechno a všechny v jeho blízkosti. (Johnny.ARN)