Jaro, léto, podzim, zima... a jaro

• Jižní Korea Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom (více)

Jaro. Uprostřed jezera v horách stojí malý buddhistický chrám. Starý mnich v něm vychovává malého chlapce jako svého nástupce.
Léto. Dospívající chlapec se zamiluje do dívky hledající v chrámu zdraví. Následuje ji do "skutečného" světa.
Podzim. Dospělý uprchlík hledá v chrámu útočiště před policií: zabil z lásky. Pod vedením svého mistra projde pokáním a pak se vydá do rukou spravedlnosti.
Zima. Muž se vrací, aby se znovu ujal svého poslání. Přijme pod střechu chrámu zoufalou mladou matku a po její smrti se začne starat o osiřelé dítě.
Jaro. Mnich vychovává svého nástupce

Lyrický snímek o plynutí ročních období a lidského života Jaro, léto, podzim, zima a jaro představuje v Kim Ki-dukově kontroverzní tvorbě fascinující obrat bez ztráty umělecké identity i nejosobnějších témat. Postavu mnicha v čase zralosti v něm ztvárnil sám třiačtyřicetiletý tvůrce. Snímek získal Cenu diváků na MFF v San Sebastiánu a svému autorovi vynesl Cenu C.I.C.A.E., Cenu Dona Quijota na MFF v Locarnu. (MFF Karlovy Vary)

Mocoft

Vidím, že tady chybí kritický názor a tak se ho ujmu. Co se nedá filmu vytknout je jeho vizuální stránka natolik krásná a bezchybná, až je občas trochu kýčovitá. První díl mozaiky Vás uvede do velmi pomalého tempa vyprávění, proti kterému bych ještě tolik neměl, má-li smysl a budeje-li se atmosféra, ale právě "výchova" mi přišla jako velmi slabé předvedení toho, jak lze využít půlhodiny mého času. Ostatní díly už mě nepustily (snad až opět na závěrečné jaro, které už naštěstí bylo ve zkrácené formě). ()

Lokran

film krásný a tichý. film uklidňující a barevný. bohužel až teprve na konci sem se v něm našel, proto ty 4. a 80% ()

Jadis

Film, ve kterém se mluví minimálně, vše se vyjadřuje činy a hudbou. Melancholická báseň o tom, že všechno jednou musí zkončit. ()

rottik-cb

Barevná meditace o tom, že co člověk nerad, nemá činit druhému, že přehnaná závislost a žárlivost škodí, že je umění odejít středem, že když člověk skutečně lituje, dojde ke smíření a nakonec, že všechno- lidské chyby, radosti, hříchy i ctnosti- se opakují. Moje tuším třetí setkání s Kim Ki-dukem dopadlo pozitivně. Čekala jsem možná trochu víc, ale zase jsem byla příjemně překvapená, že se pan Režisér zdržel svých obvyklých úchylností a naservíroval divákům (relativně) civilní, lyrickou alegorii na lidský život a čas, vyměřený každému z nás. ()

Sandler

Jeden ze zajímavých filmů, které mi však svou podivností nedovolují dát vyšší hodnocení. Vrátim se k němu tak za pět let, až budu o světě vědět trošku víc... ()

Izz

Překrásný,neskutečně oduševnělý film.Opravdu povznášející zážitek ne nepodobný filmům Hayaa Miyazakiho. ()

kenileja

Taková životní filozofie se nedá pochopit jen tak z jednoho filmu. Je to život, je to cesta, je to určité porozumění a určitá důvěra. Je toho ale mnohem více. I přesto se film stal neuvěřitelně duchovním zprostředkovatelem sem, do západního světa. Vše se zdá tak neuvěřitelně vážné, až z toho mrazí. Je strašně těžké ohodnotit něco, co oplývá svou vlastní duševní hodnotou a nejde nám ani tak o to, jak to vypadá, ale jak to vše působí. 5* dávám hlavně proto, že oceňuji naprosto veškeré snahy o vytvoření prostředku, jak nahlédnout do tohoto života. ()

karlee

Ideální filmek pro fatalisty a hledače věčných pravd, kterých se zjevně na čsfd potuluje požehnaně. Pro mě trošku nuda, místo prokreslených postav do nás pere životní moudra. Ale tak něco do sebe to má. ()

Megynka

No ... chápu, co tím chtěl "básník" říci, se vším tím 100% souhlasím, ale film byl tak strašně nudný, že jsem vydržela jen asi 30 minut a pak musela posouvat. Takže 2* - a to čistě jen za "poselství" ... ()

Marator

Příběh v podobě ležaté osmičky na jezeře uprostřed hor příjemně překvapí a potěší. Co však ne, je hudba. Až na dvě skladby mi vůbec neseděla k filmu. Spíš k italské detektivce z osmdesátých let. ()

wege

Asi ani nedokážete domyslet, co všechno to znamená, jaká je v tom symbolika. Koloběh života? Ano. Víc? Nevím. Vím ale, že vizuálně to je dokonalé, někdy to nevypadá ani jako film, spíše to vypadá jako by to byla fotka z National Geographic nebo velmi realistická malba. ()

Zdenda

Nadšení. I když chvílema sem to nechápal tak jak bych chtěl, pravděpodobně jako člověk neznající budhistické náboženství... ()

Marat

Poklidny snímek, ve kterem snad jako nikdy Kim KiDuk nezklamal. snímek, který má dostatek symboliky a který nutí člověka přemýšlet nad vlastním životem. ()

pepino

Film který mluví pomocí obrazů, fascinujících scenérií a nádherných přírodních koutů, kde lidská civilizace ještě nevstoupila. Jeden domek vznášející se na jezeře, 4 roční období, všeobjímající příroda, k tomu meditativní hudba. Filmová symfonie. ()

MadMax3

Nevidel som ani jeden film pána režiséra, takže ako mnohí nemôžem porovnávať s čím sa preslávil. V každom prípade tento film vo mne zanechal hlboký dojem a opäť potvrdil, že nie je treba dialógy aby sa veľa povedalo. Veľmi pekná príroda, scenérie, podmanivá podmazová hudba, ale hlavne myšlienky a výrazové prostriedky. Štyri ročné obdobia ako obdobia života človeka, tmavé aj svetlé a v závere vykúpenie a očista tela i ducha. Skvost, ku ktorému sa bohužiaľ dostanú len fanúšikovia a ľudia, ktorých neodradí kórejská produkcia. U mňa sto percent, dlho som nevidel nič podobné a zároveň kvalitné. ()

PetrC.

Musím se přiznat, že jsem po polovině filmu očekával větší a hlubší zážitek. I když proti Kim Ki-dukovu pojetí nemám sebemenších námitek, cítím určité rezervy. Nejen u obsahu, ale i u hudby, zvuku, hry s barvami a práce s kamerou. Perfektní je v mých očích střih a zasazení do exteriérů. Myslel jsem si, že se v součtu na **** dostanu, ale bohužel to nestačilo. 66 % ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí