poster

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro

 • Jižní Korea

  Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom

 • Jižní Korea

  봄 여름 가을 겨울 그리고 봄

 • Německo

  Frühling, Sommer, Herbst, Winter... und Frühling

 • Slovensko

  Jar, leto, jeseň, zima... a jar

 • USA

  Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

 • Velká Británie

  Spring, Summer, Autumn, Winter... and Spring

Drama / Poetický

Jižní Korea / Německo, 2003, 103 min

Režie:

Ki-duk Kim

Scénář:

Ki-duk Kim

Kamera:

Dong-hyeon Baek

Střih:

Ki-duk Kim
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • cheyene
  *****

  Tento film, tohle umělecké dílo můžete milovat nebo nenávidět. Nejde ani tak o to, zda vše pochopíte, ale o to, co to ve vás zanechá, jak moc to ve vás bude po dokoukání filmu rezonovat. Jaro, léto, podzim, zima... a jaro obsahuje tolik metafor a má tak neskutečnou hloubku, poetičnost a sílu myšlenek, že musím dát 5*, přestože mi spousta věcí jistě nedošla tak, jak by měla. Přesto jsem snímek sledoval s obrovským zaujetím. První část filmu - Jaro - se mi líbila nejvíce a její závěrečná scéna byla dost emotivní a sugestivní. Druhá část - Léto - byla také úžasná a opět měla silný závěr. Následné části pro mě byly o něco slabší, ovšem pro celkový dojem byly opět skvělé. A poslední Jaro bylo dokonalou tečkou vyjadřující strašně moc. Scény s rybičkou, žábou, hadem, želvou a pokáním, které mistr nařídil a které můžeme vidět také ke konci filmu, jen tak z hlavy nevymažu. Rád se někdy k tomuto počinu vrátím.(3.5.2012)

 • Rob Roy
  *****

  O tomhle filmu a o pocitech, které vyvolává se nedá moc psát. Tohle se musí vidět. Jděte na to a nebojte se, že to bude nějaký film o náboženství. Tohle musí oslovit každého člověka... Katarze v závěru filmu je úžasná. Jeden z nejlepších filmových zážitků posledních měsíců... tohle je ...prostě život(4.3.2005)

 • balone
  *****

  Hned počáteční scenérie mě nadchla, příběh byl umístěn do krajiny klidu a harmonie. Nejvíce co mě na celém filmu zaujalo byli zvířata, jenž v každém období bylo jiné (ryba, kohout, kočka, had, želva), nejdříve jsem si myslel, že to je podle čínských roků a vyvarovali se tygra, draka apod. ale symbolika bude nejspíš jinačí. Celkově je to velmi fascinující dílo na zamyšlení, hlavně o změnách v životě, které nám čas přináší. 85%(27.2.2010)

 • sniper18
  ****

  Je to dosť dobrá poetická dráma od Kim Ki-Duka. Má výborný príbeh o mladíkovi, ktorý už od detstva žije so svojim majstrom, múdrym mníchom v malom plávajúcom dome uprostred jazera ďaleko od civilizácie, kde sa učí pokore a láske ku všetkému živému neovplyvnený hriechmi bežných ľudí, ale po zamilovaní sa zmenia jeho hodnoty a znovu musí nájsť sám seba. So spracovaním som spokojný, síce sa tu toho až tak moc neudeje a vlastne ani nahlas nepovie, ale aj tak tento film v skutočnosti o reálnom živote povie viac, než väčšina ostatných. Kolobeh života je tu zaujímavo podaný, jar slúži ako slušný úvod, ale za vrchol filmu považujem jasne leto a jeseň, ktoré krásne ukážu kladné, ale aj záporné stránky života bežných ľudí. Na druhej strane ma sklamala zima, ani nie tak obsahom ako skôr celkovým podaním, myslím, že z tohto sa dalo získať aj o dosť viac a následná jar už očakávane prebehne tak, ako je to jasné po celý čas. Čo sa týka hereckého obsadenia, tak tu sa ani nedá čo vytknúť, hlavné postavy mnícha a aj mladíka sú úplne ideálne podané a aj zahrané, tých pár zvyšných postáv, ktoré vydržia len jedno obdobie tiež, bavila ma hlavne mladíkova láska, tu nemám žiadny problém. Réžia a technická stránka sú veľmi dobré, Kim Ki-Duk mi sedí a jeho štýl ma bavil aj tu. Plné hodnotenie dať nemôžem, tá zima ma celkom sklamala a navyše mám pocit, že práve táto látka by bola vhodnejšia pre čínskych filmárov, z ktorých by niektorí podľa mňa z tohto dokázali získať aj viac, ale aj tak som veľmi spokojný, kvalitný film, ktorý si ma získal aj po opakovanom pozretí. 79%(13.12.2012)

 • Mia...
  *****

  Zajímavě zvláštně krásné. Při pohledu na tu neskonale okouzlující přírodu se člověku až svírá srdce. Obzvláště v kombinaci s tak procítěnou hudbou. První slzy vytryskly už na jaře, lítost, soucit i předsevzetí ve mně okamžitě zapracovali. Na začátku léta jsem váhala a procházela rozporuplnými úvahami, avšak koncem léta tekly slzy bolesti a ztráty. Podzim vyvolal opovržení a následné zpytování svědomí za rychlé soudy. Ve finále to ovšem už bylo dojetí a uznání. Zima zamrazila všechny naděje a přiživila slzy smutku a úcty k mistrovi starému i novému. Přinesla poznání reinkarnace a oddanosti. Jaro zachovalo otevřenost mysli, chápání i různorodosti pochopení. Na konci však neskonalou úzkost a zvláštní pocit smysluplnosti z opakovaného koloběhu.(10.3.2013)

 • - Jaro, léto, podzim, zima... a jaro vybočuje z režisérovy filmografie, protože se svojí poetičností odlišuje od ostatních drsných výpovědí o životě plném násilí a sexu. (imro)

 • - Zástupcovia Južnej Kórey zvolili snímku ako svojho kandidáta do boja o nomináciu na 76. ročník Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film za rok 2004. (MikaelSVK)

 • - Spoiler: Žádná z hlavních postav nemá jméno a alespoň jedna z postav nikdy neukáže svou tvář. V buddhismu je jedním z bodů potřebných k dosažení probuzení osvobození sama sebe. Buddhismus zavrhuje myšlení na sebe sama jako na individuum, namísto toho je nutné se vidět jako část celku. Proto měli pouze policisté ve filmu jména. (HellFire)