Jaro, léto, podzim, zima... a jaro

• korejština

Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom

• korejština

봄 여름 가을 겨울 그리고 봄

• Německo

Frühling, Sommer, Herbst, Winter... und Frühling

(Německo)
  • slovenský

Jar, leto, jeseň, zima... a jar

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Drama / Poetický

Jižní Korea / Německo, 2003, 103 min

Ki-duk Kim

Ki-duk Kim

Film strhující svou lidskostí, pomalým tempem a nenápadností jednotlivých motivů. Jako notoricky nemluvnému člověku mi nedělalo problém nechat se naočkovat pocitem, že ty nejdůležitější věci se podařilo vyjádřit prostě tak, že se o nich zbytečně nemluví. Tedy, ono se téměř vůbec nemluví, a to působivost snímku jen znásobuje. Zvolený styl ukazování koloběhu lidského bytí kombinací jednotlivých ročních období s fázemi života funguje dokonale, a přestože hlavně první část naznačuje roztříštěnost námětů, ke konci se vše skládá do působivého dramatu o vykoupení jediného člověka a celé lidské duše. Hlavním tématem je tu harmonie: soulad člověka s přírodou, se sebou samým, hledání duševního klidu a na druhé straně narušování této harmonie. Nabízí se taky myšlenka, zda je vůbec možné hledat vnitřní pokoj za pomoci odříznutí se od světa, když poté člověk není schopen v lidské společnosti přežít a podléhá. V tomhle světě se nachází klid poučením se ze svých chyb a oproštěním se od nedostatků lidské povahy, které poustevnictvím na jezeře nepoznáte. Vše je ukazováno v prostých nevtíravých výjevech vrcholících v úžasné scéně pokání, kdy se člověk musí vyrovnat se svou vinou a životem plným chyb, aby mohl nalézt mír. Lidé zde svůj život za sebou vláčí doslova jako kámen. Ale jak už tu někdo napsal, popsat se to prostě nedá, musíte to vidět.(24.11.2005)

Je to jako nekonečná smyčka, která se stále opakuje a nikdy nekončí. Stejně jako koloběh výroby nebo vody funguje koloběh života a smrti, který je nádherně ztvárněn v tomto dozajista působivém filmu, ve kterém smysl života dostává důraznou podobu zobrazující jeho podstatu. Přenádherná krajina, ve které se příběh odehrává je působivá a samotný režisér díky ní ihned vpaluje divákovi do tváře řadu zákonů, které prostě musejí fungovat. Jenže život jedince není tak jednoduchý jak se na začátku tváří. Příběh je výborně ztvárněn, já jako ukecaný člověk můžu naléhat maximálně na to, že se v něm moc nemluví, ale takový prostě Ki-duk Kim je, mluví za něj příroda v celé své šíři a kráse. A když to takhle funguje, tak není problém říct, že tento film za tu námahu každopádně stál. --- Chtíč vzbuzuje touhu vlastnit. A ta probouzí vražedné úmysly.(25.10.2007)

Celosvětově divácky úspěšný film. Čistá filmařina Kim Ki-duka, s minimem dialogů, odehrávající se v budhistickém chrámu na voru uprostřed jezera. Moralita spojující 4+1 roční období s vývojem mladého, postupně stárnoucího mnicha a s jeho proviněními. Vina nese v sobě trest, ublížením živému tvoru ubližíme také sobě, poneseme těžký balvan ve svojí duši. A jen duchovní očista nám může pomoci, aby nás tento balvan nestáhnul ke dnu. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=gXyxi-jnKxw(9.1.2013)

Načo sa ponáhľať alebo Vedeli ste, že váš život sa skladá z piatich ročných období? Od prvého záberu na dom uprostred jazera (ktoré je uprostred hôr) ma film dostal do svojej moci. Vďaka jeho atmosfére som sa cítil ako vták s hrejivým bylinkovým balzamom na duši. Je plný oslobodzujúcej pokory človeka pred prírodou.(15.2.2006)

Těžko vyložit pocit naplnění, který ve mne snímek zanechal. Skutečně se jedná o nádherné vyprávění, zprostředkované beze slov, jen s použitím všeříkajících obrazů ve spojení s přírodou. Díky své "jednoduchosti" dokáže zaujmout široké spektrum. Je jedno, jestli jste Asiat, Evropan, Afričan, či obyvatel jiného kontinentu. Tohle vás pohltí od začátku do konce.(23.3.2007)

• - Text na podlaze je „Sútra srdce“, jedna z nejdůležitějších súter mahájánového budhismu, psaná spisovnou čínštinou. (HellFire)

• - Jezero, na kterém stál buddhistický klášter, se nachází v kraji Cheongsong v severní provincii Gyeongsang v Jižní Korei. Jedná se o rybník Jusan, který je součástí národního parku Juwangsan. Plovoucí klášter byl postaven pro účely filmu a po ukončení natáčení byl zbořen. Povolení pro stavbu kláštera bylo ministerstvem životního prostředí uděleno až po 6 měsících. (Dragoni)

• - Režisér Kim Ki-duk se objeví ve filmu v úloze dospělého mnicha v poslední čtvrtině filmu. (imro)