Škyt

• Maďarsko

(festivalový název)

Krimi / Mysteriózní / Drama

Maďarsko, 2002, 78 min

Vypadalo to zajímavě, ale nakonec mě to zklamalo. Trailer se škytajícím dědou co pozoruje okolí napověděl, že to bude art-film téměř beze slov a hudby. Možná to bylo vyčerpáním po práci, ale chvilama jsem se nudil až usínal. Kámen úrazu je to, že u takovýho filmu si režisér může vymyslet cokoli a nemusí se držet zadaný věci. Tim pádem to má jednodušší. Pokud tohle mělo nějakej skrytej význam, tak mi ušel. Asi nejsem dost wannabe-umělec, kterej si myslí, že jím je.(23.8.2010)

Hik!....Pohled na maďarský venkov, který vypadá úplně stejně jako ten český...Škyt!....Takže žádnou exotiku nečekejte. Zcela bez dialogů, což mi nevadilo. Zcela bez hudby, což mi vadilo....Hik! ....Nevšiml jsem si žádných vidlí z hnoje, ale tuto funkci skvěle zastal matrixovský záběr se stíhačkou, který přesně takto trčel....Škyt!...Jestli v tom byla ukryta nějaká myšlenka, byla ukryta opravdu důkladně.(22.1.2007)

Opět jeden z krásných minimalistických filmových úlovků. Dvěma hlavními rovinami filmu je zvuk a obraz. Ovšem zvuk je zde možno nahradit plurálem zvuky - všechny kromě lidských slov, jelikož ta jsou ve filmu důrazně zeslabena právě až na úroveň jakýchsi pazvuků... Ono ani nejsou důležitá, jelikož vše lze odvodit od obrazu, který je svým způsobem až animální a prochází všemi úrovněmi od podzemí až po sféry vzduchu. Jedná se o takový průřez děním v jedné malé maďarské vesničce... celý film tepe v tempu škytavkovitých zvuků vydávaných jedním místním dědou... jeden by neřekl, jak může znít jedna filmová škytavka zvukomalebně a vtipně:-) Filmeček pro klubové fandy, jenž mi kdysi v kině příjemně polechtal bránici.(6.7.2009)

"Škyt! Škyt! Škyt!" Tohle byl oříšek. Nelze zapřít krásná kamera, zajímavé scénky (umírající kočka, švenk z žabí perpektivy, matrixovská akce se stíhačkou, atd, atd....), jenže všechny tyhle lahůdky ubíjí naprostá absence děje, člověk tak dlouho čeká, až se začne něco dít, až je konec. A že se načeká. Každopádně škytající dědula nemá chybu... a jinak je to vcelku snesitelná procházka maďarskou vesnicí s nějakým tím lehce hororovým prvkem.(1.6.2004)

Surrealistická černá komedie? Dějem je to lynchovský pohled pod povrch vesnice, ve které se zdánlivě nic neděje. Formálně je to ujetý experiment. Kamera se slabostí pro detaily všeho druhu občas připomíná Mikrokosmos rozšířený o ostatní živočišné druhy i rostliny. Realizace řady záběrů musela být dost obtížná, jinde pomohla počítačová animace. To doplňuje vynikající práce zvukařů, která ve filmu bez hudby a dialogů nepřipustí ani okamžik ticha. Ale být takových filmů víc, asi by mě to nadšení rychle přešlo.(1.6.2004)