Reklama

Reklama

Electrocuting an Elephant

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
USA, 1903, 1 min

Obsahy(1)

Film s velmi špatnou vizuální kvalitou. Ne moc zřetelně uvidíte, jak slonice pošlape tři lidi a následně je zabita stejnosměrným proudem. Celé tohle představení má pod sebou podpis věhlasného vědátora a tvůrce Thomase Alvy Edisona. Chtěl tím ukázat, jak je potřebný stejnosměrný proud a jak se dá používat. Po tomto filmu se začaly rozšiřovat elektrická křesla po celých spojených státech. Film má především dokumentární hodnotu. (RadimFišer)

(více)

Recenze (52)

Kevi1 odpad!

všechny recenze uživatele

Edison bol pre mňa idiot vždy (zlodej jeden hnusný), to po prvé. Chápem síce jeho pohnútky, čistý marketing a že ja mám pre to pochopenie, ale ak "jeho" prúd zabil slona, tak nemáme o čom. Nehovoriac o ďalších dôsledkoch, ale kurva, ono tam FAKT zabili slona.. Bola to síce len minúta, ale stačilo mi navždy. Tak v dvanástich som z toho mala dosť veľký záchvat a prosím pekne, toto ma už nikdy v živote nikto nedonúti pozerať. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Tohle jsou klasické dějiny filmu, které rozebírá například Nicholas Mirzoeff ve svém Úvodu do vizuální kultury. Samozřejmě nelze vnímat jen ten jeden záběr bez celého příběhu okolo. Přesto to vnímám tak, že podobné události se váží k většině průkopnických záležitostí. Zkrátka bez kontextu to nikdy nemůže fungovat. ()

Reklama

letokruh 

všechny recenze uživatele

Edisonovi dávno po skončení války proudů, ve které jednoznačně zvítězil Nikola Tesla s Georgem Westinghousem, stálo za to popravit slonici jen proto, aby si zahojil mindrák z neúspěchu stejnosměrného proudu, do kterého vložil veškerou svou energii a spoustu svých i Morganových financí... Účel tohoto snímku je čistě propagandistický - střídavý proud, který dodnes všichni používáme, je zde demonstrován jako špatný, protože dovede zabít i slona (pár lidských obětí v Edisonově snaze předcházelo - William Kemmler, M. Streifer atd.). Společnost Edison Electric Institute ostatně měla za úkol šířit informace utvrzující svět v tom, že Edison je autorem spousty vynálezů, o které se on sám často přičinil jen tím, že zaměstnal správné lidi ve správnou chvíli (ano, to mu šlo) a v rámci mzdy, kterou jim poskytoval, pak nahlašoval jejich vynálezy jako své a nechával si je patentovat. ()

MarekT

všechny recenze uživatele

Tento... ehm... snímek se dá dle mě hodnotit jen velmi těžko. Možné jsou všechny varianty - chápu jak Douglase s jeho známkou, tak všechny, co hodnotili odpadem. Mohl bych hodnotit jakkoli a přesto bych se nebyl jistý, zda to je úplně objektivní. Ani nevím, co tím básník chtěl říct - a ne proto, že snad ani záběr není zřetelný. Edison byl rozhodně geniální vynálezce, jeho přínos nelze nijak popřít a za žárovku, LP desku či fonograf si zaslouží obdiv, ale jako filmový režisér za nic nestojí, aneb jak praví známé české přísloví - ševče, drž se svého kopyta. P.S. Co se týče úlohy slonice v tomto díle, nemohu se zbavit dojmu, že toto je s trochou nadsázky jakýsi přímý předchůdce italských Kanibalů. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Odsuzování zvířat za to, co by u člověka byl zločin, je zhovadilost. Homo sapiens sapiens by měl vědět, že člověk je člověk, zvíře je zvíře, růže je růže a šofar je šofar. Zavraždit chudáka slona, který zabil nějaké lidi, z čehož jeden, jak tu čtu mezi komentáři, byl debil, co ho krmil cigaretou, je nutná obrana. Kdo ví, co dělali ti ostatní. Zvířata takové věci nedělají bezdůvodně, protože, teď přijde myšlenka dne, to nejsou lidé. Že by dotyčná slonice byla zavražděna tak jako tak, nemění nic na tom, že dělat propagandu své vědy ubližováním zvířatům, je hnus. Nešlo to demonstrovat na odsouzeném vrahovi? To by se i s odstupem víc než sta let dalo považovat za osvěžující příběh o životě a smrti. ()

Zajímavosti (3)

  • Slon je samice slona indického Topsy, která byla propašována do USA, kde účinkovala v cirkusu. V době smrti jí bylo přibližně 36 let. (Kmotr76)

Reklama

Reklama