Špína (2017)

Vzhľadom na to, o aký film sa jedná, musím dať pomerne vysoké hodnotenie. Na slovenský film je to veľmi dobre herecky zahrané (nestáva sa až tak často v sučasnej dobe), niektorým postavám podľa mňa chýba trošku charakter, takže sa hercom muselo pracovať o to horšie, ale inak po tejto stránke hodnotím veľmi nadpriemerne. Dialógy pôsobili relatívne prirodzene. Dej nie je zložitý, takže niekomu môže prísť, že sa vlečie, mierne sa točí v kruhu, no tento jednoduchý námet sa nám podáva naozaj emotívne. Mnohokrát mi nebolo ako divákovi do smiechu, pretože, napriek tomu, že som osobne presvedčená o tom, že niektoré scény zo psychiatrickej liečebne boli pritiahnuté za vlasy a takto to v realite nefunguje, tie emócie, ktoré Lena prežívala, naozaj mrazili. Človek si najprv povie, mala to povedať na začiatku, mala kričať, mala proste niečo robiť, kým sa ešte dalo, lenže potom vás napadne, veď predsa nikdy neviete, ako by ste reagovali vy. Do akého šoku dievča upadá, keď sa mu niečo také stane. Rodičia nemohli nič tušiť, pretože im nič nepovedala, no nedá vám jej niečo vyčítať, keď vidíte, aké nešťastné to stvorenie bolo. Mňa osobne to donútilo zamyslieť sa nad tým, akou traumou znásilnenie môže byť a že nie každá žena má silu počas neho bojovať. A hlavne, aký bezradní sme v tomto skazenom svete, pretože, predsa, keď okolie o ničom nevie, ako môže takýmto obetiam pomôcť? Nemala som pocit, že Lena nemala voči mame dôveru, žeby sa bála, že jej niekto neuverí hneď od začiatku, jednoducho nechcela byť tá "znásilnená obeť" a to je niečo, na čom táto spoločnsoť musí zapracovať. Napriek klišé príbehu a povedzme, neoriginálnemu námetu, vás tento film môže veľmi zasiahnuť, ak sa zamyslíte nad tým, v akej spoločnosti v súčasnosti žijeme. Mňa osobne zasiahol možno aj viac ako plánoval, na mieste, ktoré nebolo úplne prvoplánovo predhadzované (scény zo psychiatrickej liečebne ma fakt nebrali).

Výchozí bod (2014)

Takýto film bez ladu a skladu som už dlho nezažila. Neviem, k čomu bola prvá polovica zobrazujúci ľúbostný vzťah, keď všetko podstatné sa dalo zhrnúť do desiatich minút, mňa to proste strašne nudilo. Akože, ono samotný námet nebol zlý, mohol z toho byť krásny "filozofický" film, kebyže sa tam nesnažili povedať niekoľko myšlienok naraz. Scéna so slepým tvorom, keď sa Sofi pýta, ako si teda človek môže byť istý, že Boh neexistuje len preto, že ho nevidí, keď ten tvor tiež nevidí svetlo, ale my vieme, že existuje, môže zasiahnúť mnohé ateistické povahy (mnou osobne takéto otrepané myšlienky už prejdu dosť bez povšimnutia, ale budiš). Keby pri týchto myšlienkach film skončil a nepretiahol sa do nejakého divného sci-fi príbehu, s trápnym koncom, hodnotenie by bolo vyššie. Pre mňa osobne je to proste smiešne vyznievajúci príbeh, pri ktorom som sa väčšinu času príšerne nudila.

Kráska a zvíře (2017)

Krásna a zviera nebude nikdy dokonalým filmom pre chlapov, ani pre ženy, čo nesnívajú, ale napriek otravnej hudbe, ktorej je vo filme pre moje uši možno až príliš, je to vizuálna nádhera. Krásne kostýmy, ktoré budete závidieť, veselé služobníctvo, ktoré budete závidieť a princ, ktorého budete tiež závidieť. Samozrejme, ako zviera bol drsnejší a jeho postava mala väčší charakter, ale so zvieraťom by pekné detičky Bella asi mať nemohla. Každopádne, rozprávkových príbehov, kde dobro vyhrá nad zlom, nie je nikdy dosť. V skutočnom živote sa také stáva málokedy, tak prečo sa nezasnívať aspoň v takomto čarovnom príbehu?

Život Davida Galea (2003)

Zápletku sme vyriešili po pol hodine a zvyšok filmu sme to sledovali max jedným okom s mysľou na mobiloch. Ten záver bol okrem všetkého ešte aj dosť komický, ale ako zarytá odporkiňa trestu smrti, dávam dve hviezdičky za poukázanie na dodnes existujúci problém.

Touha po moci (2014)

Tak nudný a chladný film som už dlho nevidela. Len dúfam, že knižka je lepšia, lebo inak neviem, prečo sa takéto niečo vôbec niekto pokúša zfilmovať. Plytné, hlavná postava vlastne ani nie je hlavná a prirovnanie k novodobej Lady Macbeth je rúhanie. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale prečo sakra dvaja takí dobrí herci prijali úlohy v tak otravne nudnom filme ? A ten trápny koniec sa snáď ani nedá okomentovať.

Tajné životy (2014) (seriál)

Zatiaľ hodnotím veľmi kladne. Má to dej, to v prvom rade, pretože ostatné slovenské sérialy tápajú stále dokola v tých istých vodách a obmedzujú sa na príbehy bohatých rodín, ktorých chce permanentne niekto ničiť. Zaujímavé prostredie a klasicky to má iba trinásť častí, takže predpokladám, že si to aj akú-takú úroveň udrží. Okrem Vanessy Šarköziovej oceňujem aj výber hercov a veľmi príjemnú úvodnú pieseň.

NON-STOP (2014)

Ako ten koniec bol dobrá trapošina, ale inak ideálny film, ak už človek fakt nemá, čo robiť.

LazyTown (2004) (seriál)

Jedna hviezdička za tú chytľavú úvodnú pieseň. Inak je to nechutné vymývanie mozgov.

Cesta na Měsíc (1902)

Mňa kreativita tvorcov z počiatkov filmovej tvorby ako takej nikdy neprestane tešiť. Vždy ma dokáže tak nadchnúť. Nemali techniku, ale vedeli si pomôcť, takže za tú tortu na tvári by som dala aj 130%, ak by to išlo. A už sa to dá aj reálne hodnotiť, keďže to má dej (nie ako pokusy s kŕmením dieťaťa a podobne, ktoré sú síce obrovských prínosom, no pre mňa osobne totálne neumelecké. fascinujúce, no nezhodnotiteľné).

Dlouhá cesta (2002)

Neviem nájsť iné slovo ako "fuj", aby som správne vyjadrila svoje dojmy z tohto filmu. Proste Sparks je totálka Steelová v mužskom tele a čudujem sa, že mu nie je blbé písať takéto hnusy. Príliš sladké, príliš umelé, príliš rozprávkové.. príliš proste všetkého, čo na romantických filmoch neznášam. Jednoducho, dajme do toho tentokrát rakovinu, outsidera posadnutého Bohom (nezvládam filmy, kde sú dojemné svadby v kostole a príliš veriaci jedinci a tatkovia pastory) a napraveného chlapca. Každá jedna jeho kniha je rovnaká a ja sa nestačím čudovať, že sa stále točia. Toto ľudí baví ? TOTO má 73% ? Nehnevajte sa na mňa, ale už je toho naozaj príliš.. veď je to blbosť, ktorá by ma nerozplakala ani, kebyže som si z trucu dopredu nepovedala, že ma takéto citové vydieranie nedojme. Aj tá jedna hviezdička je podľa mňa príliš.