Oktavianus

Když si odmyslíte Lionela Barrymora a v menší roli Borise Karloffa, co vám zbude? Variace na zločin a trest, inspirovaná E. A. Poem a jakousi divadelní hrou, o jejíchž autorech jsem v životě neslyšel (Emile Erckmann a Alexandre Chatrain). Pokud ono drama mělo v 19. století na jevišti nevídaný úspěch, převést do filmu se to úplně nepovedlo (jasně: v němém filmu si třeba jen těžko vychutnáte zvony, které vraha přivádějí k šílenství, z celkem pochopitelných důvodů). Oněch pětasedmdesát minut se docela vleče, nebýt skvělého Barrymora se není nač dívat, naštěstí závěr a běsy v jeho hlavě jsou natolik sugestivní, že jsem se rozhodl z úcty ke stáří filmu dát slaboučké, slaboulinké tři hvězdy. Zato Karloff se celou dobu tváří, jako kdyby měl pod kabátem násadu od koštěte a ta ho pořádně tlačila, jak je strojený a ztuhlý (což se k Frankensteinovu monstru nakonec hodilo). ()

corpsy

Karma je zdarma. Alebo každému jeho jest. Obdivuhodná formálna stránka, cameo ´´Frankensteinovho stvorenia´´ a romantický príbeh, ktorý nieje síce s tých citlivých, ale za to z tých skutočných. Prečo nie viac? Nuda vážení a milí. ()