Betonová zahrada

• Česko Cementová zahrada (více)

Snímek scénáristy a režiséra Andrewa Birkina CEMENTOVÁ ZAHRADA je adaptací známé novely současného britského spisovatele Iana McEwana. Mysteriózní a místy bizarní příběh, vyprávěný z pohledu pubertálního chlapce, překvapuje svou originalitou, otevřeností a dokonalým zvládnutím látky. Zachycuje situaci čtyř sourozenců, kteří v osamělém domě po náhlé smrti otce pohřbí ve sklepě do betonu zemřelou matku, aby mohli zůstat pohromadě jako "páni" domu a neskončili v sociálním ústavu. Děj se odehrává v několika horkých letních týdnech v nevábném prostředí zanedbané periferie. Všudepřítomná atmosféra zmaru a nehybnosti obklopuje dětské postavy, které prožívají zcela všední, drobné epizody. Musejí se však vyrovnat s obrovským vnitřním tlakem, s nelehkým údělem dětství a puberty. Nejstarší sourozenci, Jack a Julie, nakonec dospívají ke incestu (krvesmilstvu), přičemž si uvědomují, že se tím uzavírá patrně nejvýznamnější etapa jejich života. (oficiální text distributora)

Allegro.g.

Strhující film s naprosto dokonalou zhuštěnou atmosférou a podivným, ale podivuhodným příběhem bolestivě krásného mládí a lásky. Charlotte Gainsbourg jako všestravující ale cituplný holčičí vamp je dokonalá. Vyvrcholení filmu, byť sebevíc zřejmé, pro mne bylo snad nejsilnějším filmovým zážitkem vůbec (tj. nejsilnějším zážitkem, který ještě může člověku dát film). Krásná náladová hudba. Báječný obraz. Výjmečně silná adaptace už tak vynikajícího příběhu. Dvacet hvězdiček!!! ()

elCroCo

Velmi zdařilým snímkem o dětinské vášnivosti, upřímném porozumění a tvrdohlavé touze za každou cenu převzít otěže krutého osudu dosáhl britský tvůrce Andrew Birkin svého řežijního vrcholu. Beton zde vytváří ochrannou vrstvu, symbol pevného pouta, ale také úkryt před realitou. Uvnitř však dochází k deformaci již tak těžce zkoušených vztahů. Strohé prostředí drsné městské periferie tu je pak dokonalým útočištěm čtyřech nedospělých sirotků. Užívají si svobody, drobných radůstek každodenního života, nudy a soukromí. Naopak se stále snaží po svém vyrovnat s nelehkým obdobím života adolescentů, bez rodičovské lásky, zcela uzavřeně. Film vystihuje suchou, špinavou a lehce perverzní atmosféru novely Iana McEwna zcela bezchybně a to zejména díky plným, nejednoznačným postavám ztrápených dětí ( Andrew Robertson a Charlotte Gainsborough doslova válí ). Celkový dojem podtrhuje vleklé tempo vyprávění nechávaje soustředěnost pouze epizodním příhodám. A myšlenka? Štěstí, lásku a něhu lze najít i mezi stěnami zrůdné, betonové zahrady. ()

e(l)a

Výjimečný film! Pohled do vztahů jedné rodiny a zvláště pak na včlenění dospívajícího chlapce do této rodiny. Myslím, že něco tak opravdového, intimního a citlivého, ale zároveň střízlivého se ve filmu zřídkakdy vidí! Pohled na dospívání v mezní situaci, kdy děti přichází v krátké době o oba rodiče. Hledání sebe sama jak tělesné, tak duševní. /Herecký výkon Charlotte Gainsbourg byl skvostný a nepochybně nejlepší z celého filmu. ()

xenopus

Má to styl, atmosféru, hudbu, skvěle hrající Charlotte Gainsbourg, emoce i hloubavost příběhu. Jen u mě se to jaksi minulo účinkem. Koukat na to je estetický zážitek, aspoň pro mě už méně emocionální a vůbec ne rozumový - motivace hlavních postav k jejich jednání - nad tím zůstává "zdravej selskej" stát. Ale což - jsou to děti. Je to jiné a - to je hlavní - je to příjemné. Jinak bych ubíral z hodnocení... ()

Freemantle

The Cement Garden - velmi silné psychologické drama o čtyřech sourozencích, kteří se musí vyrovnávat se ztrátou nejen otce, ale posléze matky, jenž byla jediným článkem pomyslného řetězu, držícího funkčnost celé rodiny pohromadě. Z existenčních důvodů, které přirozeně vyplouvají z temných hlubin situace, se uchylují k extrémnímu řešení - uložit tělo matky do plechové skříně, schované ve sklepě jejich rodinného domu. Skříň je poté zalita vrstvou betonu. Každý ze čtveřice sourozenců, jejichž věk i charakter je odlišný, se s citovou ztrátou vyrovnává po svém. Dva nejstarší sourozenci k sobě nalézají, ve svém nitru dlouho potlačovanou, ale zároveň promyšleně dráždivou, cestu, která ke konci filmu dosáhne svého cíle. První polovina filmu se pomalu táhne, nechá diváka vstřebat nastalé okolnosti a duševní rozpoložení jednotlivých postav, aby v druhé půlce nastal zlom, který diváka semele na kousky. Charlotte Gainsbourg ve svých dvaadvaceti letech podává naprosto jedinečný herecký výkon, který, troufám si tvrdit, smyslně dráždí nejen svého bratra, ale také patřičné procento diváků. ()

polonius

Film s hodně zvláštní atmosférou, který se snaží zachytit spodní proudy a po několikadenním "trávení" musím přiznat, že poměrně úspěšně. ()

Murdock

Knížku jsem nečetl tak netušim jak moc se to drželo předlohy, každopádně hodně atmosférickej a pocitovej film...spíš než děj mi v hlavě uvíznou postavy Jacka a Julie, který jsou příjemně zahraný a postupem času jsem si k nim našel vztah. Režisér tu měl občas skvělej cit pro záběry a některý scény na skládce jsou opravdu vtipný. ()

Falco.araea

Velmi zdařilé zfilmování pětihvězdičkové knížky, o které jsem si myslela, že ani zfilmovat nepůjde, Na druhou stranu, tak hnusně mi po dokoukání jako po počtení nebylo, ta knížka má v sobě přece jenom něco, co na plátno nedostanete. ()

Margerie

Sám o sobě by snímek nebyl špatný. Jako zfilmovaná verze McEwanovy Betonové zahrady ovšem neobstojí. Scénář je místy děravý, některé věci oproti knize příliš zjednodušuje. Na rozdíl od ženských postav neměli u mužských herců tvůrci zrovna šťastnou ruku - Robertson je nepřesvědčivý a do role Jacka se nehodí. Ani Horst mi do filmu příliš neseděl. Celkově tedy pouhopouhý průměr. ()

Zdenda

Určitě nadprůměrný film, i když jsem ho asi zcela nepochopil. Každopádně lidské charaktery všech zúčastněných. Myslim, že každý se v nějaké postavě najde(lépe řečeno alespon nějaké vlastnosti). Kdo mi byl nejbližší vám však neřeknu:) ()

pepino

Citlivý a psychologický snímek do světa(domu) kterému velí jen sporozenci (4) kterým umře otec a záhy i matka... Tu tajně pohřbí ve sklepě do betonu aby nejmladší členy nezavřeli do sirotčince...Působivý a kvalitní film který si drží svou kvalitu i díky naprosto realistickým hereckým výkonům hlavních představitelů... ()

Bonniesgun

Betonová zahrada je svérázné dílo. S ničím se příliš nepáře a hrdinové jakbysmet. Nerada koukám na filmy podle knih, které jsem četla, protože mi většinou seberou mé představy. Betonové zahradě se podařilo zobrazit všechno téměř přesně, jak se mi odehrávalo v hlavě při četbě. Jen ta holka je taková…. nijaká… i když… ()

ladyClaire

Ten šutr, který jsem cítila po zhlédnutí, budu mít asi v břiše ještě hodně dlouho. Mrazivé a dojemné zároveň. Kdykoliv se na scéně objeví Charlotte Gainsbourg, cítím zvláštní posvátnou úctu a respekt, věřím ji každé slovo, každý pohyb. ()

Olafsson

Kdysi jsem nejdříve přečetl český překlad knihy Iana McEwana a ta mě naprosto uchvátila... A jednoho krásného dne jsem narazil v Levných knihách narazil na DVD se Cement Garden. Od té doby je jedním z mých all time favorites, rád se na něj dívám znovu a znovu... Velmi intimní téma podané vyváženým stylem, korunováno špičkovými výkony mladých herců.. Dvojice Andrew a Charlotte tady vytvořili symfonii... Díky za takové filmy... ()

Keram42

Příjemně zvrácené nahlížení do lidské intimity, betonové chladnosti duše odrážející se v prázdnotě cementové zahrady. Incestní drama o pubertálním přílivu, citlivě zachycené až do posledních policejních sirén a praskající díře v tajemné skřínce plné betonu. A křehká "teenagerka" Charlotte Gainsbourg jako bonus, mňam! ()