Betonová zahrada

• Česko Cementová zahrada (více)

Snímek scénáristy a režiséra Andrewa Birkina CEMENTOVÁ ZAHRADA je adaptací známé novely současného britského spisovatele Iana McEwana. Mysteriózní a místy bizarní příběh, vyprávěný z pohledu pubertálního chlapce, překvapuje svou originalitou, otevřeností a dokonalým zvládnutím látky. Zachycuje situaci čtyř sourozenců, kteří v osamělém domě po náhlé smrti otce pohřbí ve sklepě do betonu zemřelou matku, aby mohli zůstat pohromadě jako "páni" domu a neskončili v sociálním ústavu. Děj se odehrává v několika horkých letních týdnech v nevábném prostředí zanedbané periferie. Všudepřítomná atmosféra zmaru a nehybnosti obklopuje dětské postavy, které prožívají zcela všední, drobné epizody. Musejí se však vyrovnat s obrovským vnitřním tlakem, s nelehkým údělem dětství a puberty. Nejstarší sourozenci, Jack a Julie, nakonec dospívají ke incestu (krvesmilstvu), přičemž si uvědomují, že se tím uzavírá patrně nejvýznamnější etapa jejich života. (oficiální text distributora)

marietta268

Reziser si zobral asi jednu z najtahsich tem-incest. Vyborny vyber hercou- Ch.Gainsbourg, proste vie citit ale aj vsetci ostatni tam uplne sadli. Pri takejto narocnej teme je lahke sklznut do vulgarnosti, ale reziser to ponal vskutku poeticky. Sceny na mna neposobili nechutne, ale naopak velmi odusevnele. Cela atmosfera bola vyborna , vyber toho domu bol genialny...nakolko som tam nenasla nic co by ma iritovalo : hodnotim plny pocet ()

facehugger

Začnu zajímavostí: knižní předloha poprvé česky vyšla jako dvojdílná ve dvou číslech měsíčníku Světová literatura 1988. Kdo „Světovku“ pamatuje, dá mi za pravdu, že chytří redaktoři takto dostávali ke čtenářům lecjaké lahůdky ze západní literatury, které by jinak nemohly vyjít knižně. Tehdy mi nenapadlo, že by se novela dočkala filmového zpracování. Myslím, že tvůrci filmu se tak obtížného tématu zhostili na pět jedniček s pěti hvězdičkami. Znalci předlohy budou jistě souhlasit, že erotické pasáže literární nemohli filmaři převzít úplně do detailu, protože by natočili nepublikovatelný pornofilm s dětskými aktéry. Pasáž, v níž se onanující Jack vzrušuje vzpomínkou na dřívější sexuální hrátky ve třech – s Julií i třináctiletou Susan – no, to by prostě neprošlo nikde. I samý závěr filmu je z knihy do filmu nepřevoditelný - sexuální předehra sourozenců je víc než odvážná. Autorům filmu skládám hold právě za citlivé podání citového a tělesného sblížení obou hlavních protagonistů. Ian McEwan nenapsal fikci. Dobře věděl, že takové situace se skutečně staly a psychologie je nazývá náhradou rolí. Julie Jacka nesvede proto, že by byli zvrácení, ale proto, že spontánně nastoupili na místa svých zesnulých rodičů. Julie: „Myslíš, že děláme správně?“ Jack: „Mě to připadá přirozené …“ Julie (s něhou zralé ženy): „Mě taky …“ Perličku nakonec: kdo chcete ocenit excelentní kameru snímku a zároveň pochopit McEwanova podobenství, pusťte si zpomaleně videosekvenci z první třetiny filmu. Jack zaskočí Julii v pokoji, povalí ji na postel a z legrace ji lechtá, až se Julie počůrá. Skoukněte si to „slow“ a bude vám jasno. ()

heroin88

Veľký filmový 100 minútový sen, typ filmu kde sa herci prevtelia do svojich úloh celou dušou a telom a vytvoria okolo seba jedinečné kúzlo. ()