Chybění

Trailer
Česko / Slovensko, 2023, 82 min

Konceptuální vizuální umělec Ján Mančuška zemřel v roce 2011. Za krátkých 39 let své existence však stihl stvořit celou řadu pozoruhodných děl, z nichž mnohá byla vystavena v renomovaných galeriích po celém světě – včetně pařížského Centre Pompidou nebo newyorského MoMA. Ve své domovině se však jeho tvorba reflektující každodennost, sociální realitu nebo smysl jazyka nikdy srovnatelného věhlasu nedočkala. Společně s dětmi výtvarníka, jenž se nebál konfrontovat veřejnost s otázkou, co je významem umění, se režisér vydává na cestu, jež si klade za cíl nejen se Mančuškovi přiblížit, ale také ho odhalit v dosud nepoznaných odstínech, a zaplnit tak mezery, kterých se v souvislosti s blednoucí vzpomínkou na jeho osobnost objevuje čím dál tím více. (MFDF Ji.hlava)

Trailer

jozeffojt

Skvělé zpracování, které je samo o sobě uměním. (Jeden z mnoha příkladů: jízda nadzemkou-hudba, kompozice efektů vzhledem k obsahu - bomba...) Film má mnoho rozměrů, v tomto žánru a typologii snímku nevídané. Je to domyšlené, pečlivé, s divákem pracující dílo. Dokument bez obdoby. Nedivím se ocenění na MFDF.  Inspirující a hluboký pohled na život unikátního umělce, který ve světě zanechal jedinečnou stopu. I z tohoto důvodu dávám plné hodnocení. ()

Vabr

Ján Mančuška byl pro mě donedávna cizí pojem, jsem tedy rád, že jsem se s ním skrze Chybění seznámil. Chybění je totiž sondou do pozůstalé rodiny, která pomalu odkrývá jak osobní, tak umělecký život Jána Mančuška a řeší celkově vzato témata okolo svého otce a manžela. Co mně se na dokumentu líbilo ale nejvíce (krom výborného zpracování a nahlédnutí do uměleckých děl, výtvorů a happeningů), bylo samotné téma chybění, to se mě silně dotklo. Je vidět, že se jím Mančuška velmi zabýval, jsem tím pádem rád, že byl Štěpán Pech toto téma do Chybění poté schopen přenést. Je totiž snímkem smutně všudypřítomné, až je to depresivní. Za mě to byl rozhodně ten nejmelancholičtější dokument z letošního MFDF Ji.hlava. P.S Brácha se nudil, podle něj to byl jeden z nejhorších určitě ()

matisse

Snímek, který není jen portrétem, ale meditací nad ztrátou, lidským chybováním a touhou vrátit, co už není. A přece je v něm lehkost a vřelost. Precizně vystavěný dokument o významném a bohužel předčasně zesnulém umělci Jánu Mančuškovi seznamuje diváctvo s jeho dílem nenásilně. Postupně odhaluje vrstvy jeho životního příběhu i přístupu k umělecké tvorbě, které jsou v sobě neoddělitelně zaklesnuté. ()