• Krátkometrážní

Bahno z Mississippi (2012)

Panebože, já si myslel, že to bude jasná pětihvězdičková záležitost a ono to takhle flopne. Bahno z Mississippi nenabízí zajímavé charaktery, všichni do jednoho se chovají strašně ,,chlapsky‘‘, což mě ve filmech fakt irituje, protože jediné, co takové postavy mohou říkat jsou jen prázdné kecy I don't know, I guess, Hmmm... a další výplňové nebo sexistické fráze. Postava Muda zajímavá není jakbysmet, takže to už je jasný indikátor toho, že je něco špatně, protože to on by měl být hlavním tahounem snímku. Po stránce příběhové je to celé takové ploché a jediné, co mě možná tak zaujalo byla konečná střílečka, ale tak či onak to byla především nuda. Vyhodnocení: Proč dva moji oblíbenci dali 5 hvězd 😭

Hříšníci - Série 3 (2013) (série)

To je i po třech sériích pořád tak originální a zábavný, že je málo co vytknout. Jestli to takhle bude i nadále, tak už ty komentáře přestanu psát, protože by to bylo o tom jednom a tom samým dokola :D. Vyhodnocení: Fiona se stala mou nejoblíbenější postavou

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Když už jsem zkoukl, myslím, že dokonce první zcela zhlédnutý western 3:10 Vlak do Yumy, rozhodl jsem se, že je čas začít s českými klasikami, a to s Limonádovým Joem. Kupodivu mě to i bavilo. Základní a vůbec hlavní rozkol mezi Kolalokou a lihovinou je dost zábavný a inovativní v tomto žánru, takže o zábavu bylo postaráno. Když k tomu připočteme nostalgii, která je dobovým snímkem nabytá, a nějaké to hudební číslo a celkový humor, nebylo možné, abych se nudil. Přesto se ale po takové půlce filmu stalo, že jsem se lehce nudit začal. Ať je to dobré sebevíc, ztrácelo to postupem času svůj prvotní nádech, třebaže se projevovaly snahy o novou dávku vtipů. Každopádně musím uznat, že je to povedená parodie na westerny, kde Češi překvapivě prokázali, že někteří lidé z našeho národa mají i jiný než trapný čecháčkovský humor. Vyhodnocení: Občas jsem si musel říct, jak je něco fakt iconic

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Westernům jsem nikdy neholdoval, takže ačkoliv byl Mangold sázka na jistotu, měl jsem pochyby, zda 3:10 Vlak do Yumy bude něco pro mě. Herci jsou samo sebou skvělým výběrem a soundtrack od Beltramiho jakbysmet, přestože je zde hudba výrazná spíše až ke konci. Střet a následný cíl hrdinů si nás celkem zaháčkuje, ale pro mě to nejzásadnější, to, co rozhodlo, že jsem filmu udělil 4⭐, a ne 3⭐, byl až závěr, protože dění předtím mě tolik nepřesvědčilo. Od chvíle, kdy postavy dorazí do městečka, začne snímek nabírat svůj kompletní tvar, vyrojí se nové myšlenky a ty, co nás po celou dobu doprovázely, naberou na působivosti. Konečně se o roli prosadí ta správná dramatická nota, a jakmile se začne neúprosně blížit příjezd vlaku, nastane nadupaná akce vrcholící drsným climaxem, třebaže ne zcela logickým. Ovšem to celé je na úkor hlavní myšlenky filmu, což je za mě pochopitelné. Bohužel mnozí toto nedokážou přijmout. Vyhodnocení: Znovu se mi potvrdilo pravidlo, že pokud se na ČSFD hejtí konec, platí přesný opak

I Saw the TV Glow (2024)

Zdejší komunita I Saw the TV Glow nejspíš nepochopila. Ono se popravdě nejedná vůbec o horor v pravém slova smyslu, kde by na vás stříkala z obrazovky krev a na každém rohu čekal maskovaný zabiják či jumpscare. Jde o silně metaforický snímek s pěkným vizuálem odkazujícím na devadesátky a TV shows. Kombinuje tak prvky právě těchto TV shows, postojů režisérky a naší reality do směsice poněkud surrealistické roviny, kde nám nezbývá nic jiného než se zorientovat, co který prvek znamená. Styl filmu mi připomněl I'm Thinking of Ending Things, u kterého se celková zvláštnost, metafory a podivné kombinace prvků vyplatily. Bohužel zde dochází k tomu, že režisérka není dostatečně zručná, aby nám své myšlenky podala zajímavou, interaktivní formou a stává se, že snímek místy nudí, působí lehce neuchopeně a vy si uvědomujete, o kolik lepší to mohlo být. Dusné a nepříjemné atmosféry tu není tolik, co bychom čekali, a to je i částečně způsobené navazováním scén, které se zdá být celkem vachrlaté. Určitě nejlepší sekvencí je celé planetárium, kde se film bezprostředně zaměřuje na své sdělení, které je hravé, metaforické a vypjaté. Poté však film tápe, až nakonec dospěje konce, který se mi spíše líbil, než nelíbil. Koneckonců mi je celkové sdělení snímku jasné, ale chyběla mi nějaká pevnější a strukturovanější kostra příběhu. Vyhodnocení: Alespoň na soundtrack měli vskutku čich

Hory zalité krví (2009)

Čekal jsem podhodnocený hixploitation, dostal jsem amatérskou sra*ku. Hory zalité krví jsou trapnou, groteskní, téměř až parodickou hříčkou na vznik kultovních hororových snímků, s otřesnou kamerou, neskutečně idiotsky primitivní premisou a velice špatnými hereckými výkony. Postavy jsou úděsně otřepaně napsané a to, co říkají, je šíleně, ale šíleně špatné a extrémně samoúčelné. Blondýna z bordelu tomu všemu kraluje. Čemu ovšem také kraluje, je nesmrtelnost, kterou zcela výborně ovládá, když přežije střelu přímo do hrudi a za nemalou chvíli zas stojí v plné síle na nohou. Ach, jak já tyhle dvoutisícovkové horory nemám rád! A to jsem si před sledováním myslel, že to bude srovnatelně dobré s Nocí s nabroušenou břitvou. Taková blbost! Vyhodnocení: Krom všudypřítomné atmosféry s prvky de*ility a grotesknosti se připravte i na největší hororová klišé této slavné éry

Svatyně zla (2013)

56% je dost odpovídajících, tady jde o přesnou ukázku neurazí-nenadchne filmu. První dvě třetiny paráda, vcelku mě to baví, samozřejmě ale čekám na to velké wow, které má přijít, jenže když se to velké wow dostaví, není to tak nějak ono a cítím, že mě film docela ztrácí. Přijde mi, že už je to možná způsobeno samotnou volbou námětu, kdy si vzít za úkol natočit FF s příměsí hororu o sektě Jima Jonese není úplně to zlaté ořechové. Ono to, pokud znáte příběh Jima Jonese a jeho sekty, nemá vlastně co nabídnout - nebudu spoilerovat co, kdyby někdo neznal -, jelikož víte, jak to celé dopadne, dříve než se něco pose*e. A to je pak nanic. Takže jsem Svatyni zla tak nějak zkouknul, ale že by to ve mně zanechalo něco víc, nedokážu říct. Vyhodnocení: MaXXXine bude lepší🐱

Hell House LLC Origins: The Carmichael Manor (2023)

Třetí díl jsem přeskočil a s nadšením se rovnou vrhnul na tento nový hellhousovský počin. Jsem popravdě rád, že se dějiště přesunulo jinam, protože už to v Abaddonu ve dvojce začínalo být lehce vyčichlý. Tudíž tuto novou lokaci vřele vítám. Co dále vřele vítám, je „spravení" kamery. Ta se třepe znatelně méně a tolik se neseká. Také se nám tu objevují vstupy z interview jako v předchozích dílech, no a na rozdíl od nich ale smysl dávají a jsem rád, že zde byly obsaženy - objasňují a doplňují nové informace ohledně Carmichael Manor. Jinak také chválím sympatické ústřední postavy, u nichž mě mile překvapilo, že na to, že byly jen tři, příliš nenudily. Co však musím naopak na novém Hell Housu vytknout, je slabé strašení. Nejde tolik o to, že se strašilo málo, ale spíš o to, že když to srovnám s prvním dílem, tak že mi tam to strašení přišlo zkrátka údernější. A to je asi tak jediná, bohužel poměrně velká potíž, co s novým Hell Housem mám. Vyhodnocení: Filmu korunuje denní(!) scéna nepovedeného útěku lesem. Sám bych byl v pr*eli z toho co dělat

Hell House LLC II: The Abaddon Hotel (2018)

Hell House II slabě navazuje na první díl a dopouští se úplně stejných chyb jako jednička, plus přidává další, které zbytečně sráží film dolů. Stopáž je příliš krátká, většina se jí soustředí na televizní studio a na všemožné retrospektivy a odbočky k vedlejším postavám, které k hlavnímu ději přidávají pouze jakýsi matný lore okolo. Z hlediska hororu se tu samozřejmě sem tam lepší pasáže najdou, ale je jich zkrátka hrozně málo, straší se tu všehovšudy tak maximálně půl hodiny. A závěr samotný je poté jednoduše nepovedený a levný. Upřímně netuším, co si Cognetti myslel, když to točil, protože Hell House II slouží spíše jako Abaddon Hotel lore rozšíření než hrůzostrašné FF navázání. Vyhodnocení: Nejděsivější bylo rozhodně to stání na schodech do vybití mobilu

Havěť (2023)

Pavoučí horor ve velkém stylu, ovšem ne zas tak moc. Havěť sází na krásně nechutné pavouky, klaustrofobní ghetto bytovku plnou nefungujících žárovek, špíny a dalších různých nedostatků, které později hlavním postavám hezky stíží plány, a jaksi i na rodinné a přátelské vazby, které však selhávají (obzvlášť ten konec mám na mysli - osobně si myslím, že to není úplně to, co chce hororový divák od snímku s pavouky vidět). Co se havěti ale rozhodně povedlo, byla krásná opening scene v poušti, kterou jsem vskutku nečekal. Jinak však musím poznamenat, že film dobře ubíhal a postavy se i vcelku chovaly logicky, což je milé plus. No to se tedy smázlo se zadržením policií v podzemní garáži, kdy jsem si říkal, že situaci vyřešili protagonisty snad nejhůř, jak jen mohli, ale jinak ok. Za mě lepší 3⭐. Vyhodnocení: Pavouci jsou hnus