Chaplin bankovním sluhou

Charlie in the Bank

Komedie / Krátkometrážní

USA, 1915, 25 min

Charlie Chaplin

Upraveno v říjnu 2019. Banka je fyzickým humorem vitálního dovádění cirkusového klauna, svárlivé, záměrně nemotorné a lehce neuctivé. Potěší sarkastickým vyústěním pointy, melancholicky romantickým pocitem a choreografií hrdinského skutku. Vedle Charlieho v roli liknavě pohodlného uklízeče banky v romantickém vzplanutí a s absurdními dopady vlastního výkonu práce zde také upoutá divákovu pozornost mladá a spokojeně zamilovaná bankovní sekretářka (Edna Purviance), pracovně a intimně velmi úspěšný pokladník banky Charles (Carl Stockdale), ctihodně povýšenecký prezident banky (Charles Inslee), druhý škodolibý uklízeč banky (Billy Armstrong), spolehlivě výkonný a k nadřízeným příkladně úslužný bankovní úředníček (Leo White), či vykutálená partička rozhodnutých bankovních lupičů (John Rand, Lee Hill, Fred Goodwins, Frank J. Coleman a Lloyd Bacon). Banka aneb Chaplin bankovním sluhou je vkusným pohybovým představením cirkusového klauna, příjemně hravé, škádlivé a skotačivé.(4.11.2009)

Dokonalé. Chaplinovo filmy nabraly v roce 1915 úplně jiného směru - filmy má mnohem promyšlenější, s větším příběhem, hlavně emotivnější a herecké výkony jsou znatelně lepší. Konkrétně v tomto snímku se mění fáze smíchu, lítosti, opět smíchu, radosti a pak vlastně opět lítosti. A to mám nejraději, jakmile film dokáže vyvolat více emocí, Charlie to dokázal během 25 minut. Také se mi líbí, jak se jeho postava tuláka vždycky pro něco nadchne (převážně 1915), pak to nevyjde, kopne si s tou svojí nožkou a všechno hodí za hlavu, jakoby nic. To je výborné zakončení, když člověk bude pociťovat lítost, tak mu Charlie ukáže, že vlastně o nic nejde :).(28.5.2013)

Tyhle rané Chaplinovky až na výjimky (například slavná Chaplin tulákem) za moc nestojí. Veškerý humor je tu postaven na tom, že se Charlie otáčí s mopem a plácá lidi kolem sebe po ksichtu. Tento příběh má sice alespoň náznak pointy (probuzení ze sna), ale přesto je nutné brát tyhle filmečky jako odrazový můstek pro následující mistrovská díla typu Kid, Diktátor, Moderní doba, Zlaté opojení či Světla ramp.(16.9.2007)

Jo, to už připomínalo Chaplinovy klasické grotesky. I tak jsem se moc nezasmál, ale byl tu příběh, vlastně několik příběhů. A pár groteskních situací by se taky našlo. Stejně ale...když si člověk představí, že může sledovat více než sto let staré záběry. Vlastně natočené ještě krátce po začátku první a dlouho před druhou světovou válkou...(3.5.2020)

Charlieho typické fórky, jako třeba schovávání si oblečení na netradiční místo, nebo mlácení lidí nechtěně do hlavy koštětem při otáčení se, nebo pošťuchování s kolegou z práce, snad ani zklamat nemůžou. Škoda, že jsem měl jenom tu 15ti minutovou verzi, kde tyhle kousky byly místy až trochu drasticky sestříhané.(31.5.2010)