Planety (TV seriál)

Planéty

Dokumentární

Velká Británie, 1999, 8x49 min

David McNab

Ačkoliv mě filmy typu scifi či cokoliv s vesmírem obvykle nudí, tak tento seriál je výjimkou. Jsou zde totiž narozdíl od většiny ostatních shrnuty skutečně jen ty nejdůležitější poznatky a události a divák tak není obtěžován detaily či příliš odbornými informacemi, jak se tomu často děje. Kromě toho bych vyzdvihl i velice příjemný hlas komentátora.(25.10.2011)

Dokumentární seriál o mém oblíbeném tématu, sluneční soustavě, jsem si nemohl nechat ujít. Není pochyb o tom, že je fundovaný, kvalitně udělaný, ale k dokonalosti mu přeci jen pár krůčků chybí. Časté zdvojování informací, hluché prostory, ve kterých mohl komentátor sdělit nějakou informaci (a že jich hodně nesdělil), nedostatečná hloubka záběru, na kterou jednoznačně byl prostor. Mám trochu obavu, že je to úlitba většinovému diváku, který se bojí zahlcení informacemi. Já po něm naopak toužím. Zvláště v případě tématu, ve kterém nejsem úplný začátečník. A to je asi důvod, proč svůj zážitek z tohoto seriálu hodnotím jako "neúplný".(1.12.2008)

Dlho som nieco podobne hladal a konecne uspech. Pozoruhodny prierez badanim vesmiru napriec ludskymi dejinami, obohateny o skvele rozhovory s vtedajsimi i dnesnymi americkymi i sovietskymi (ruskymi) vedcami, animacie a prve zabery vzdialenych kutov vesmiru a samozrejme detailny pohlad na jednotlive planety Milky Way - neni o com, podmanive...(14.1.2012)

Hodnotím všech 8 CD z tohoto cyklu planety. Naprosto jedinečné a základní informace o naší sluneční soustavě, které vrcholí poznatky z obou sond Voyager, které jako jediný člověkem vyrobený přístroj, v roce 2015 doletí za hranice vlivu slunce do mezihvězdného prostoru. Po více jak třiceti letech letu rychlostí skoro 100 000km/h. Nejlepší je třetí CD Giganti informace o Jupiteru, Uranu, Saturnu a Neptunu. Tam nahoře se už prostě miliardy a miliardy let něco děje a lidstvo zná tak 30% pravdy. Vesmír je jediný téma, kterým má cenu se intenzivně zabývat a studovat ho. Je to nad náma a nikdo s tim nemůže nic udělat. Nejvíc mě uzemnila informace, že veškeré planety jsou vedlejší produkty zrodu slunce. Takže žijeme na slunečním odpadu, který se zformoval do planet. Jedna z toho je Země. A pak může člověk přemýšlet o bohu a věčnosti bytí :-P(12.9.2011)

• HellFire

Different Worlds - úvodní díl se věnuje počátkům vesmírných programů USA a Ruska, vypuštění Sputnika a prvního satelitu, který dokázal vyfotit povrch Marsu, objevu Pluta, atd. Důležitým tématem taktéž je, jak vlastně planety vznikly. Jedna teorie tvrdí, že v počátcích se na sebe kupila hmota, jemný prach, který postupně vytvořil planety a jejich gravitace přitahovala další hmotu. Z mnoha tisíců planetek tak při vzájemných srážkách vzniklo 9 planet naší sluneční soustavy (zde se samozřejmě počítá ještě s Plutem jako s planetou); Terra Firma - ; Giants - ; Moon - ; Star - ; Atmosphere - ; Life - ; Destiny - ;(31.5.2014)