V čase motýlů (TV film)

In the Time of the Butterflies

Drama / Romantický / Krimi

USA, 2001, 95 min

• nascendi

My sme síce 30 rokov Trujillovej diktatúry nezažili, ale našich 40 rokov jej európskej odrody dáva schopnosť lepšie pochopiť dianie v tomto filme. Bohužiaľ je to dianie síce podľa skutočnej udalosti, ale dosť telenovelovitého strihu. Preto ten záver vyzerá, ako by bol z iného filmu. To je zobudenie z revolučnej selanky kýblom ľadovej vody.(20.11.2009)

Výborný, sugestivně udělaný film. Salma Hayeková je skvělá herečka, je vidět, že nepochází přímo ze Států - a vypadala velmi mladě. Vedle Frídy další výborný výkon; exteriéry natáčeny v překrásné přírodě, podání bylo velmi realistické. Tenhle ostrov byl vždy plný diktátorů, v Haiti i v Dominikánské republice, a život tam byl těžký. Film nenechá diváka chvíli odpočinout, je strhující, ale přiztom dějově velmi bohatý. Občas se Američanům taky něco podaří - a toto bylo v mexické koprodukci, která tu není uvedena. Srovnání s naší poválečnou historií velmi vážně kulhá, ten všeobsáhlý strach za socialismu nebyl.(11.11.2015)

Distribuční překlad na vhs je: "Křídla svobody" pod hlavičkou: Bonton Home video.(31.12.2011)

• Phobia

Ne, nemůžu si pomoct: kde tohle průměrné romantické drama sebralo 74%? Vždyť to bylo celé strašně naivní, nebyla v tom žádná naléhavost, pořádné emoce, pocit strachu a beznaděje, jaké by člověk čekal od života pod diktaturou krutého vůdce. Vztahy v rodině byly podány povrchně, psychologie postav byla plytká zrovna tak, celé to revoluční nadšení s plamennými projevy působilo hrozně uměle a hloupě. Dominikánská republika se zdála být mrňavou zemičkou s možná pár tisíci obyvateli, kde se každý obyvatel zná osobně s vládnoucí elitou. Ránu z milosti pak všemu dodávaly slaďoučké latinskoamerické melodie a jasné veselé barvy, nic co by vyvolávalo pocit stísněnosti, naopak z toho dýchá jakýsi optimistický idealismus růžových brýlí, prostřihy z vězení na tom nic moc nezměnily. Prostě selanka, telenovela s politicky chabým podtextem. Koukám, že většina hodnotících jsou asi pánové - vám se líbí Salma Hayek, co? Mně její výkon přišel prkenný, Edward J. Olmos byl v roli diktátora taky poměrně nevýrazný. Dívat se na to jakž-takž dalo, možná bych dala i třetí hvězdičku, ale zdejší vysoké hodnocení mě nutí držet se při zemi. "V čase motýlů" je opravdu slaboučký film vedle např. tématicky obdobného "Domu duchů". 49%(2.12.2009)

"Podle vlády takové tábory neexistují !!" - "Podle nich neexistuje nic !! Jen veliký Trujillo !!"(11.11.2015)