Milý Frankie

• Velká Británie Dear Frankie (více)
všechny plakáty
Trailer

Devítiletý Frankie Morrison, který je hluchý, se s matkou Lizzie a babičkou Nell už poněkolikáté stěhuje. Tentokrát ale budou bydlet u moře, což chlapci připomíná jeho otce, o němž je přesvědčený, že se plaví na lodi. Matka mu o něm nechce říci pravdu a tak píše chlapci dopisy, které on považuje za dopisy od otce a na které pak odpovídá na adresu poštovního boxu, odkud je matka vybírá. Lizzie mu rovněž kupuje známky, údajně také od „otce“ … V novém bydlišti začíná Frankie chodit do školy a najde si i kamaráda Rickyho Monroea, i když ten občas lže a nechová se k němu pěkně. Zato majitelka sousedního obchodu s hranolky a rybami Marie si ho zamiluje a spřátelí se také s Lizzie. Ta synovi řekla, že loď, na které jeho otec Davey slouží, se jmenuje Accra. Netuší, že taková loď skutečně existuje a zděsí se, když se v novinách dočte, že má v nejbližší době přistát právě v jejich městě. Frankiemu to řekne Ricky, zároveň se mu ale pošklebuje, že za ním otec jistě nepřijde. Chlapci se spolu vsadí … Frankie se těší, že s otcem zajde na fotbalový zápas. Kamarádka ze školy je toho názoru, že mu matka otcův příjezd neoznámila, protože chce, aby to bylo překvapení… Lizzie je rozhodnutá za každou cenu něco podniknout, aby pravda o smyšleném otci nevyšla najevo, i když její matka je rozhodně proti a chce říci chlapci pravdu. Lizzie zajde do baru a pokusí se najít muže, který by za úplatu jeden den dělal Frankieho otce, ale odejde odtamtud zdrcená, protože ji osazenstvo považuje za prostitutku. Promrzlou ji na lavičce u moře najde Marie s přítelem. Marie jí pak dá adresu svého známého, který by možná požadovanou roli sehrál … Lizzie se s ním setkává a neznámý muž nakonec souhlasí … V den, kdy má přijít na návštěvu, Frankie zmizí z domu a Marie ho najde na břehu moře. Doma se pak chlapec setká se svým „otcem“. Dostává od něj knihu o mořských rybách, o které se vášnivě zajímá. Když se dozví, že otec se o jeho vášni dozvěděl z jeho dopisů, vrhne se mu do náruče … Jdou spolu na fotbalové utkání, kde Frankie Rickymu hrdě ukáže, že „otec“ za ním přišel a on prohrál sázku. Neznámý s Frankiem si hrají u moře, házejí žabky a chlapec si tajně schová kámen, který pro něj jeho „otec“ sebral. Muž pak Lizzie požádá, jestli by se s oběma nemohl sejít ještě druhý den, jeho loď údajně odplouvá až pozítří. Lizzie je nejprve ostře proti, nakonec ale souhlasí … (TV Prima)

Trailer

RHK

Příběh matky, babičky a hluchého syna vzbuzuje sílu emocí, zvláště když zjistíme, že opakovaně prchají před agresívním otcem častým stěhováním po celé Británii. Nápad s dopisy psanými nahrazujícími synovi otce laskavým námořníkem jsou originální. To je ale asi tak vše, žádné další velké scénáristické nápady či zvraty se nekonají. Matka pouze tiše vegetuje a nechává se manipulovat pod tlakem okolí. Konec filmu, kde by se dala očekávat katarze, vyšumí tak nějak do prázdna. Příjemný, pocitový, až příliš poklidný, pouze mírně nadprůměrný film. Trailer: http://www.csfd.cz/film/154103-mily-frankie-dear-frankie/videa/ ()

Sarkastic

Tento film je, jak už to má i v názvu, (velmi) milý. Další přívlastky, které by ho mohly vystihnout, jsou „hřejivý“ a „dojemný“ (nikoliv však emočně vydírající). Milý Frankie se může plně opřít o velmi sympatické (a dobře zahrané) hlavní hrdiny a také poutavý příběh, kterému i ty malé berličky v podobě takřka dokonalé schopnosti odezírat ze rtů, stejně jako přespříliš dobrovolného „táty“, rádi odpustíte, protože se na něj moc příjemně dívá. A co na snímku hodně oceňuju je také jeho překvapivý konec (jasně, nejde o americký nýbrž britský film, ale stejně). Silné 4*, kvalitní podívaná. ()

Faye

. „Zase se stěhujeme. Máma říká, že nastal čas.Taky sice říká, že už to bude naposledy, ale to tvrdí pokaždé.A babička zase říká, že pokud bude nějaké další... ... tak ji budeme muset zabalit do krabice.“ Matka je schovává před Frankiho násilnickým otcem, ale synovi nechává iluzi, že jeho táta je báječný. Na dopisy, které mu chlapec píše, odepisuje sama a nikdy nezapomene přidat do dopisu známku s obrázkem lodi. Jedna zpráva v novinách „Loď ACCRA připluje do přístavu“ a lži v dopisech jsou ohroženy, je potřeba někoho najít „cizince, který by mohl být Frankiemu tátou. Jenom na den. Na jediný den. Dokonce mu za to zaplatím.“ Citlivě natočený film o tom, že brát dítěti iluze je velmi obtížné, ale udržovat je, je mnohdy ještě obtížnější. ()

kleopatra

Dear Frankie je oslovení, jímž začínají dopisy otce hluchému synovi, které ovšem píše matka, aby syna nezbavila snů a iluzí. Z násilníka udělala námořníka plavícího se modrými dálkami a ze syna hrdého fandu, který si plavbu otcovy lodi vlaječkuje na mapě přes celou stěnu, a nedomyslela, že jednou ... Laskavý film o lidech, kterým na sobě záleží, má něco z Lasse Hallstroma, podobnou poetiku a schopnost pohladit. ()

hellstruck

Krásný a citlivý film o síle mateřské lásky s melancholickou atmosférou Skotska. Kam až je matka ochotna zajít, aby uchránila nevinnost svého syna? Lhát se sice nemá, ale v tomto případě nejde s matkou nesoucítit, vzhledem k jejím dobrým úmyslům. Opravdu dojemný film, přestože do těch pěti hvězdiček tam něco schází. Možná jsem naivně doufala v happy end, možná je to mými antipatiemi k Emily Mortimer. Tak nevýraznou šedou myšku jsem jakživ neviděla. Na druhou stranu je pravda, že zjištěním, že Frankie všechno věděl, mi vyrazili dech. Další palec nahoru za to, že mi po dlouhé době nešel hlavní dětský hrdina na nervy. ()

• Původně byl film napsán (scénář Andrea Gibb) jako krátkometrážní, ale režisérka Shona Auerbach byla příběhem oslovena natolik, že z něj vznikl její první celovečerní hraný film. (milanko8)
  • Film se natáčel ve Skotsku. (SONY_)
  • Frankie (Jack McElhone) s matkou a otcem (Gerard Butler) jdou na procházku a sedají si do trávy. Matka však má mokrá kolena ještě než si klekne. (Girlofheaven)