Milý Frankie

Shona Auerbach

Andrea Gibb

Shona Auerbach

Alex Heffes

Toto je taký typ filmu, ku ktorému zabludim skutočne len výnimočne. Príbehy zo života obyčajných ľudí s vyhliadkou na rodinnú tragédiu(ako to už tak býva) ma ničím nelakaju, a tento nebol výnimkou. Nakoniec som dostal stravitelnu filmovú jednohubku bez prehnaneho moralizovania a slušným herectvom, aj keď za týždeň už budem vedieť, že som film videl len podľa svojho komentára. Nakoniec mi nedá nespomenúť koniec filmu, pri ktorom som si myslel, že televízia proste odsekla posledných 20 minút. Z filmového rozuzlenia sa skáče rovno na titulky a na záver niekto celkom zabudol.(29.10.2013)

Dosti jsem se kochal přístavně-industriální atmosférou Glagow, rezavým zabarvením filmu, jemným napětím a melancholickou náladou. V závěru však tenhle milý, komorní snímek poněkud vyšuměl. Hlavně téma milosrdné lži, které se celým filmem vine, vyznělo neuspokojivě - hrdince se ze všeho podařilo vybřednout příliš snadno a důsledky jejího předstírání byly nakonec - shodou okolností - jen kladné, čemuž je zatěžko věřit.(25.7.2009)

Sociálna britská dráma reznutá klasickou melodrámou, ktorá postupom času stále viac preberá žánrovú nadvládu. Pomerne originálny nápad ospravedlňuje jasne predvídateľný dej. Takže jeden vačší problém mám iba s vyznením tohoto malého filmíku, keď som si nebol istý autenticitou reakcie Frankieho na danú situáciu. Ale povedzme, že je silne empatický. Milý Frankie mohol riešiť viacero morálnych dilemat, ale iba sa o ne obtiera a postupom času sa sústredí viac na spomenutú melodrámu, čiže mieri viac na ženské publikum, ktoré môže stále snívať o príchode Gerarda Butlera do ich zapadákova. Úloha Lizzie mohla pomôcť Emily Mortimer k nejakým cenám (možno aj hej, nič som o tom ale nepočul), na to by ale musel byť Frankie silnejším filmom.(2.11.2013)

"Milý Frankie, když mi bylo jako Tobě,žil jsem tak blízko moře, že jsem ho cítil i na jazyku. Právě jsem na palubě a blížím se k Mysu Dobré naděje. Nebe tu má snad nejkrásnější odstín modré jaký jsem kdy viděl. Mám tě rád, táta"..............Lizzie je nucena stále utíkat a chránit svého malého syna před zlem,který je podle mě neomluvitelný.Touha konečně se někde natrvalo usadit a žít v klidu je stále nesplnitelná.Občas se ale dějí i zázraky......Mám ráda tyhle emotivní filmy.........." Díky za knížku,už jsem ji celou přečetl. Já a máma jsme minulý týden zažily takovou nepříjemnou věc. Můj táta,můj opravdovej byl nemocnej. A myslím že už byl nemocnej dost dlouho. Máma mi o něm nikdy nic neřekla,ale já to tušil Možná sem zase někdy přijedeš, až tu zase přistane tvoje loď. Tvůj kamarád Frankie."(4.3.2013)

90% REŽIE / shona Auerbach: ***** KAMERA / Shona Auerbach: *** SCÉNÁŘ / Andrea Gibb: ***** (výborně napsané postavy, nevšední námět, nenucený milý humor, vkusný závěr) HERCI: ***** (neokoukaná a krásná Emily Mortimer, milý Jack MacElhone, drsný sympaťák Gerard Butler) HUDBA / Alex Heffes: *** __________________________________________________________________________________________________ MILÁ ZÁLEŽITOST. JEDEN Z NEJLEPŠÍCH FILMŮ, CO JSEM MĚL MOŽNOST SHLÉDNOUT ZA POSLEDNÍ ROK. ÚSPĚCH FILMU STOJÍ PŘEDEVŠÍM NA KVALITNÍM SCÉNÁŘI A SKVĚLÝCH HERECKÝCH VÝKONECH.(15.1.2010)

• - Gerard Butler původně scénář k filmu po přečtení prvních sedmi stran odložil. O roli projevil zájem až poté, co ho jeho kamarád a casting director přesvědčil k přečtení. (Ajka1)

• - Film se natáčel ve Skotsku. (SONY_)

• - Jack McElhone ve skutečnosti není hluchý, proto musel mít speciálního "trenéra" na výslovnost, aby zněl věrohodně. (viperblade)