31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

HorstFuchs

Velmi zajímavý a originální film. Dobře si vzpomínám jak asi před rokem zaplnila Prahu ohromná kampaň na hypermarket Český sen a tenhle vynikající dokument zobrazuje zákulisí mediální kampaně a názory lidí na ni... ()

LarryW

Prolog: Je smutné vidět nadšené záplavy lidí, směřující stádovitě, zarputile za svým světélkem v dáli, za svým snem a v zápětí sledovat, jak v jednom okamžiku všichni přicházejí o veškéré své iluze a sny... ...Kdo jsou tito bezejmenní lidé? Jsou to jen obyčejní chamtivci? Někdo tyto nenažrance nazývá konzmními konzumenty v této konzumní společnosti... Mýlíte se přátelé... Pravda je jiná, o to bolestnější. Ti zpropadení důchodci, kteří stávají brzy ráno v marketech dlouhé fronty, jsou jen obyčejně lidé, kteří berou důchod 5 tisíc měsíčně, kteří jsou šťastní když mohou svým vnoučatům k narozeninám věnovat dvě stovky. Jedinci, kteří se byli nuceni uskromnit tak, že jim k spokojenému životu stačí opravdu málo, míň než Vám pošklebovačům! Ano tito lidé jsou šťastní, když vidí, že by mohli koupit něco levného, že by si mohli pořídit něco, co by si jindy nemohli dovolit... Maminky s dětmi na mateřské, které pro svá miminka nemohou pořídi ani kvalitní plínky, protože na to jednoduše nemají... Dělníci a prodavačky, kteří berou 8 tisíc hrubého, jezdí ve dvacet let staré škodovce a sní o spoustě věcí, které jsou jsou pro jiné samozřejmostí... Tito všichni a mnoho dalších lidí se stalo předmětem tohoto "ŽERTU". Nemyslím, že jsou to konzumenti a produkty konzumní společnosti, jsou to jen lidé, kteří si nemohou dovolit utrácet za stejný výrobek více peněz. Proto navštěvují HYPERMARKETY, které jsou objektivně nejlevnější... Nesmějte se těmto lidem, nezaslouží si to!!! K filmu: Zajímavá dokumentarní sonda s podtituly:Jak se dělá reklama, jak se financuje český film, jakou roli hrají media v životě lidském... Efektně natočené a sestříhané. Nápad-realizace-ohlas, vše autorům vyšlo dle jejich představ... Myšlenka tohoto počinu určitě zajímává, bohužel cílovou skupinou tohoto žertu se stali ti nejslabší. I přes tento neopomenutelný fakt hodnotím 4 hvězdy za film samotný... PS:Radyo ty jsi hloupý, mluv vždy za sebe ne za Čechy, prosím tě... ()

kissilen

Osobne si myslím, že to mohlo byť oveľa lepšie spracované. V podstate súhlasím s komentárom Rex Mundi, až na to, že Super Size Me som nevidela. Nič nové som sa nedozvedela, a to od dokumentárneho filmu očakávam... ()

wir2k

V česku se dokumenty točit umí!!! Bohužel reakce lidí na to co tvůrci provedly mne velice zklamaly i zde v komentáří se najdou lidi kteří tam podle reakcí 31. května byli a stáli frontu na přenosnou televizi za 500Kč. ()

Karotka

Dobrý nápad. Kdyby si to natočili za své, tak to beru.Ale dělat si srandu z daňových poplatníků za jejich peníze není umění. ()

lisma

Můj oblíbený dokument nastavující zrcadlo čeké populaci. Nechci říkat populaci průměrné, protože je to klišé jako bič, ale když vidím ty individua, které povýšili prvek konzumu a hypermárkety na svůj styl a smysl života, je mi z toho smutno. Ale na druhou stranu... Všudypřítomná reklama v televizi, tisíce billboardů podél cest, desítky naprosto zbytečných letáků s nabídkou nejrůznějších slev v poštovní schránce a další brutální masáže, kterým je průměrný člověk žijící v České kotlině denodenně vystaven se musí někde projevit. Holt, taková je doba... ()

gédé

Že reklama a marketing fungují? Tomu říkám objev. O hvězdičku vejš to vytáhla "Hey Ho Nobody Home" zpívaná na parkovišti před obchoďákem, dle mého bezkonkurenčně nejsilnější moment. ()

Mikec007

Možná bych se taky tvářil naštvaně, kdybych tam byl, ale ted s odstupem času se musí podotknout, že je to spíš upozornění na to, čeho je schopná reklama. Že i naprosto důvěryhodný informace můžou být lživý a to je podle mě ten základní přínos tohoto dokumentu. Takže veškerá kritika je podle mě nemístná - nejde tu totiž o to, aby kamerou zachitili co největší kýč a nebo aby jim tam zpíval karel gott, ale o to, předat tu informaci! Největší prdel je, jak spousta lidí si stěžuje na to, že to bylo financovaný z peněz danových poplatníků. No dobře, tak na to asi nějakej ten milion padnul, ale to kolik milionů seřerou lobby a politika celkově, to už nikoho nesere!!! ()

ondraok

Nejak jsem presne nepochopil co nam timto filmem chteli autoric povedet. Pravda,ukazali jak funguje markenting a reklamni kampane..Mozna parafraze na masovou reklamni kampan "reknete ANO Evropske unii" , ze ktere se take nikdo absolutne nedozvedel co ho vlastne v Evropske unii "ceskem snu" ceka,ale presto diky reklamni masazi za stovky milionu sve ANO proste povedet musel.. ()

Flamik

velmi zajímavý film s ještě lepším nápadem - ukázat Čechům jací vlastně jsou. Celé je to zpracováno z pohledu dvou studentů, kteří za celým projektem stojí. Bohužel je střední část až moc zdlouhavá a je spíše jen takovým čekáním na vyústění, než něčím co by Vás přilepilo k obrazovce. Ovšem konec opravdu stojí zato. ()

BlueNeon81

Nemôžem hodnotiť negatívne, pretože viem, aká je spoločnosť konzumná a ako by všetci chceli mať všetko lacno, alebo dokonca aj zadarmo. Film poukázal na slabinu väčšiny národa a to dosť krutým spôsobom (sorry dôchodci..). Veď voľný čas sa dá tráviť aj produktívnejšie, než behať po nákupných strediskách a obchodoch. Bravo! ()

brasek

Nuda... nudná komédia, nudný dokument. Famózny ohlas v hospode od kolegu pivára a vezmem dvd a tam nič z toho čo spomínal. Neviem kde sa teda stala chyba. ()

JohnTheOne

Je to sranda, zajímavý pohled do reklamního průmyslu, který se snaží tak trochu odkrýt i českou povahu. Stejně tak, jako v ostatních dokumentech této dvojice, se tady hraje opět spíš na efekt a na pobavení, než na informativní stránku dokumentu. Což ale autorům rozhodně nemám za zlé. Tak trochu je považuji za Rogera Moora českého dokumentu. ()

benqsiemens

Je to už pár let co jsem tento super dokument viděl a musím říci, že je neskutečně povedenej. Ti dva režiséři, kucí ušatý, jsou fakt asi hodně šikovní a jak je vidět i velmi důvtipní. Recese jak sviň, sledování lidské (české) hlouposti a chamtivosti, nasírání lidí poukázáním na jejich krátkozrakost. Na druhou stranu, někteří lidé dokázali, že se dokážou chytnout za nos a uvědomit si co se děje - třeba ten pán co řekl něco v tom smyslu, že se aspoň v pěkném počasí parádně prošel :-) ()

pcarogers

Naprosto zvláštní dokument, který nic nedokazuje, neprezentuje žádný názor a jako idioti ve filmu vypadají stejnou měrou jak obelhaní (i když ti za to fakt nemůžou) tak tvůrci (ti za to můžou a za tu sebe-kritiku klobouk dolů). Film ukazuje, že existuje něco takového jako reklama a že funguje. Nic víc, protože iluze, že je její síla neuvěřitelná, je právě jen iluzí způsobená tím, že se jedná o reklamu na neexistující market. Oklamaní však o tom nevěděli a tudíž nám film zkrátka jen ukazuje, že když uděláte velkou reklamu na levné věci, tak přijdou - logicky - nějací lidé. To jsem věděl už před filmem a v tomto smyslu je dokument naprosto nudný, neobohacující a zbytečný. Despekt tvůrců vůči konzumu číší z intonace jejich řeči po většinu filmu a nepomůže ani neustálé přesvědčování, že jim jde opravdu jen o to, zachytit reakce na tuto událost (věnují tomu jen cca posledních patnáct minut). Drásající a obohacující je naopak ta neuvěřitelná odolnost tvůrců, kteří tento projekt realizují a zrealizují. Celý film jsem pak jen čekal na to, jak to dopadne a jestli někdo dostane na hubu. A samozřejmě jsem se chtěl i trochu pobavit na účet obelhaných (a pobavil jsem se, to jo). Toliko vyrovnání se s obsahem. Důvod proč dávám čtyři hvězdičky je jiný. Dokument ve mně vyvolal velmi různé a silné pocity, z nichž mnohé s filmem nesouvisely, ale film je vyvolává tím, jak široký záběr má a kolik různých minitémat nakousne. To si myslím, že je hlavní pointa a majstrštyk tvůrců. Film zkrátka vyvolává emoce a v tomto smyslu mohu tedy i potvrdit tvůrcům, že mise, o které mluvili, byla splněna. ()

werxix

Výborný dokumentární film, který poukazuje na to, jak snadné je přemluvit lidi, aby uvěřili tomu, čemu chceme aby věřili. V tomto snímku, lze jasně spatřit jak je snadné zmanipulovat lidi, pod záminkou slev, úspor apod... Pokud se chcete dozvědět něco nové o tom jak funguje reklama a o lidech kteří ji vytvářejí. Vřele doporučuji. 4* ()

superzurda

Ono spousta rodin přijíždí během víkendového dopoledne do Centra Černý Most. Nají se v McDonaldu, jdou do multikina, nakoupí dva narvané vozíky věcma, které nepotřebují a zaplatí penězma, které nemají. Nakonec se v pondělí chlubí, že byli o víkendu v Praze. Já si toho všímám poslední rok, tihle kluci to však věděli už před deseti lety. Krásná scéna se zpívající maminkou, mnoho různých emocí a dojmů tenhle film u mě vyvolal a nejvíce mě mrzí, že tvůrci neumí říct proč. ()