poster

Svatá hora

 • Mexiko

  La montaña sagrada

 • USA

  The Holy Mountain

 • anglický

  The Sacred Mountain

 • Slovensko

  Svätá hora

Drama / Fantasy / Experimentální

Mexiko / USA, 1973, 114 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • easaque
  ****

  hodně netradiční snímek, který snaží zaujmout dějem na pomezí halucinací a snem se silnými surrealistickými prvky. Útočí v něm na konzumní společnost a všechna institutivní náboženství a dělá si z nich srandu. Naštěstí není tak odporně dekadentní jako například Andaluský pes, tak se na to dívat. Satyrický humor mi trochu připomínal Monty Pythony, i když tu přímo o humor nejde a ten vzniká hlavně absurdními situace, či stylizací. Kromě bizardních scén byl film pro mě zajímavý především svou vizualizací a taky tím jaké množství lidí se zapojilo do natáčení a prostředků se investovalo do tohoto projektu a ty 4* si určitě zaslouží, i když je v něm dost hluchých míst.(16.1.2012)

 • Qualdezar
  *****

  Z počátečních rozpaků a obav, že to bude neúnosně náročné (z hlediska extrémně kontroverzního výběru forem symbolů) se můj postoj začal pomelu měnit ve fascinaci a souhlas (co se týče nějakého vnitřního mystického naladění). Váhám mezi plným a skoro plným hodnocením, asi si to budu muset pustit ještě jednou. Ale termín iniciační film je imho více než výstižný. (A taky si myslím že bez alespoň obecného přehledu ve východní a západní mystice, okultismu, alchymii, astrologii, apod... je ten film pro diváka takřka nečitelný).(17.9.2010)

 • M.Macho
  *****

  Vrcholné básnické dílo Jodorowského. Čistá obrazová orgie s nekonečnou imaginací. Toto alchimistické dílo vyčaroval jeden z nejpodivnějších a tajemstvími nejopředenějších mužů této planety. Film, zdánlivě bez příběhu je však velmi komplikovanou kompozicí čirých fantasií a filosofických myšlenek. Sám režisér pak zastává místo duchovního guru, aby ukázal, že alchimie celuloidové skutečnosti je někde jinde...(14.2.2008)

 • Morien
  *****

  "You are excrement. You can change yourself into gold." Je to jako číst báseň. Veškerá obraznost je tak srozumitelná, že o tom vůbec nejsem schopná mluvit. (Není proč. ♥) Říkám si, co mne čeká, když klášter tedy ne, a světský život? V noci z 24. na 25. července roku 2012 jsem v Liberci prohlásila, že chci mít deset dětí bojovníků s mužem, co se bojí.(6.12.2014)

 • Mantis
  odpad!

  Dal jsem odpad, ale musím to trochu vysvětlit. Předně jsem viděl jen 70 minut, díky kterým jsem dospěl k názoru, že to už stačilo. Je možné, že v druhé půlce je obnažen mnohem větší a nechutnější exkrement než v první. Kromě pseudokritiky, znevažování, bezbřehosti a „zesměšňování“ všeho, je film naplněn i notnou dávkou cynizmu (např. testování drogy simulující nezranitelnost). To vše ač nedobré by se dalo ustát, jen mi uniklo přes veškerou snahu ono podstatné „Proč”. Působilo to na mne povrchně. Díky záplavě symbolů si sice může každý něco najít, ale to lze i při poslechu klavírního recitálu člověka stiženého epileptickým záchvatem.(2.8.2010)

 • - Film Svätá hora bol veľkou inšpiráciou pre speváka Marilyna Mansona, ktorý naň často odkazoval aj vo svojich videoklipoch či samotnej tvorbe. Na propagáciu svojho albumu Mechanical Animals (1998) a na následnom turné s názvom "Rock is dead tour" použil televízory na seba poukladané do tvaru kríža, čo bola vystrihnutá scéna z filmu. Jeho svadobný obrad s Dity von Teese, ktorý sa konal 3.12.2005, dokonca viedol Alejandro Jodorowsky, pričom mal oblečený biely odev Alchymistu s bielym klobúkom, ktorý mal na sebe v samotnej snímke. (xpantherx)

 • - Alejandro Jodorowsky strávil před natáčením filmu týden se zenovým mistrem a během této doby vůbec nespal. (hippyman)

 • - Film tajne financoval John Lennon, ktorý bol Jodorowského fanúšik vďaka snímke El Topo (1970). (LV.Helter)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace