Svatá hora

Svätá hora

Drama / Fantasy / Experimentální

Mexiko / USA, 1973, 114 min

• Tomco

tento "ulet" mozem len velmi tazko realne ohodnotit. vizualne orgie sice nabazili moje oci, uzival som si tisice roznych umeleckych obrazov, ale celkova pointa ma viacmenej nechala chladnym.. stopaz je niekedy na nevydrzanie a aj ked som sa ani sekundu vyslovene nenudil, tesil som sa na zaverecne titulky. mis mas, ktory urcite privedie orgazmus umeleckym fanuskom, zial mna to aj napriek sirokemu spektru chuti minulo tak, ze neviem ci je to na odpad ci na styri..(17.10.2007)

Film, ktery dokaze sokovat i dnes, musel v dobe vzniku vyvolat velke pozdvizeni. Surrealisticky pohled na svet, zajimave zpracovani se spoustou perverznich scen, na ktere divak jen tak nezapomene. Velmi pusobiva hudba a kamera. Ne, ze bych musel film videt znova, ale jisty pozitivni dopad na me film mel.(28.5.2018)

Z počátečních rozpaků a obav, že to bude neúnosně náročné (z hlediska extrémně kontroverzního výběru forem symbolů) se můj postoj začal pomelu měnit ve fascinaci a souhlas (co se týče nějakého vnitřního mystického naladění). Váhám mezi plným a skoro plným hodnocením, asi si to budu muset pustit ještě jednou. Ale termín iniciační film je imho více než výstižný. (A taky si myslím že bez alespoň obecného přehledu ve východní a západní mystice, okultismu, alchymii, astrologii, apod... je ten film pro diváka takřka nečitelný).(17.9.2010)

Ano...vážení a milí, toto je bezesporu jeden z nejpodivnějších, nejzvláštnějších, nejbizarnějších, nezvrhlejších, nejbarevnějších, nejoriginálnějších, nejzdrogovanějších a možná taky nejlepších filmů, jaké kdy byly natočeny. Mohl jej natočit pouze šílenec, nebo génius. Jodorovsky je zřejmě obojím. Lynchovy filmy jsou divné, ale tohle má kupodivu zároveň i velkou duchovní hloubku. Ano - ne každý ji pochopí a ne každý rozdýchá formu, jakou je tato duchovní složka podaná. Svatá hora je film pro fajnšmekry, pro milovníky podivných bizarností a zárověň hledače pravdy. Nudit se každopádně nikdo nebude. Nechápu kde na to ten chlap vzal prachy a investoři se nejspíš dodnes při vyslovení jeho jména chytají za hlavu, ale tak už to s geniálními megalomany bývá... Vizuální stránka filmu, je naprosto geniální a vřele proto doporučuji shlédnutí každému, kdo se alespoň trochu zajímá o vizuální a výtvarný art. Myšlenka filmu mi trochu připoměla knihu Pokojný bojovník. Závěrečná dadaistická pointa vše jen dokonale dovrší... Po skončení promítání se moc často netleská...(25.1.2008)

Závěrečný podvod na diváka si přímo říká o vyvolání diskuze o realismu předkládaném filmovým médiem. Jodorowsky kritizuje skutečnou společnost a masová média pomocí prvků naprosto se vymykajících představě o reálném světě, přesto se divák cítí závěrečnou konkluzí podveden. Divák přijímá Jodorowského surrealistickou vizi za reálnou - neexistuje žádné plátno, žádná promítačka, jen film a my. Hranice jsou smazány, okolní prostředí neexistuje. Otázkou je, zda my jsme ve filmu nebo film v nás. Je zajímavé, že se dostáváme k realitě blíže v surrealistickém snímku než ve "středoproudém dramatu ze skutečnosti". Intenzitou k podstatě!(9.2.2011)

• - "Nádor", který kněz vytáhne ze zlodějova krku, je ve skutečnosti kus chobotnice, kterou filmaři koupili v místním obchodě. (Ruuzha)

• - Film Svätá hora bol veľkou inšpiráciou pre speváka Marilyna Mansona, ktorý naň často odkazoval aj vo svojich videoklipoch či samotnej tvorbe. Na propagáciu svojho albumu Mechanical Animals (1998) a na následnom turné s názvom "Rock is dead tour" použil televízory na seba poukladané do tvaru kríža, čo bola vystrihnutá scéna z filmu. Jeho svadobný obrad s Dity von Teese, ktorý sa konal 3.12.2005, dokonca viedol Alejandro Jodorowsky, pričom mal oblečený biely odev Alchymistu s bielym klobúkom, ktorý mal na sebe v samotnej snímke. (xpantherx)

• - Film tajne financoval John Lennon, ktorý bol Jodorowského fanúšik vďaka snímke El Topo (1970). (LV.Helter)