Maria milostiplná (festivalový název)

• Kolumbie

María, llena eres de gracia

• angličtina

Scénografie:

Debbie DeVilla

Kostýmy:

Sarah Beers

Tak tohle bylo opravdové překvapení v tom pozitivním slova smyslu! O tomhle filmu jsem až dosud vůbec nevěděl, české distribuci se totiž velmi důsledně vyhýbal a tak nebylo mnoho způsobů, jak ho vidět. Ale když jsem zaregistroval, že ho bude vysílat slovenská Dvojka, tak jsem na něj se zvědavostí sobě vlastní koukl a dobře jsem udělal. Takhle záživný a zajímavý film, který nenudí a se kterým čas utíká neuvěřitelně rychle jsem už dlouho neviděl. Začíná to celé vlastně jako teenagerovské drama o jedné zbouchnuté sedmnáctce, aby to pokračovalo jako drama o nelegálním převozu drog v lidském těle z Kolumbie do Spojených států. Hlavní hrdinkou ztvárňuje úžasně sympatická černovláska Catalina Sandino Moreno, která je opravdu velmi pěkná a která kromě toho umí i velmi dobře hrát. Nominace na Oscara pro tuto herečku byla určitě zasloužená. Jinak tedy co se týče příběhu, tak ten rozhodně nenudí a až do konce jsem čekal se zvědavostí, jak celý příběh dopadne, a dá se říci, že mě konec nezklamal. Opět jsem se ale utvrdil v tom, proč mám rád jihoamerické filmy. Jsou zajímavé, jsou od těch evropských a amerických dost odlišné, ale přitom nám jsou přece jen něčím blízké. Tenhle film si určitě zasloužil dostat se v Česku aspoň do kin. Ale co, hlavně že jsem ho viděl, protože mé nadšení opravdu nezná mezí. Je to zcela zaslouženě za pět hvězdiček. A ještě něco. Opět jsem se utvrdil také v tom, že jakmile nějaký film produkuje televize HBO (jako v tomto případě), tak to nemůže skončit jinak než mým velkým nadšením!(24.1.2010)

Urcite mohli tvurci pridat na dramaticnosti v zaveru filmu. Moc jsem ani neveril tomu, ze by paseraci Marii a Blance po takove dobe za zbozi zaplatili... Jinak se jedna o slusne drama, pro Kolumbii vice nez aktualni tema, ktere ovsem dokaze zaujmout temer kazdeho divaka. C. S. Moreno zvladla svou roli velmi presvedcive a pravem byla nominovana na Oscara.(5.4.2015)

• paascha

Pokud chci něco měnit, musím vědět co, musím vědět jak, ale hlavně musím vědět, čeho chci dosáhnout. Tady to nebylo, tady jen somnambulně zíívala nějaká nablblá pička, která svou "jinakost" dávala najevo odmítáním práce (hmm) a lezením po zdi (hmmmm). Možná mi chybí senzitivita pro tento druh lidí a jejich problémů, ale tohle mě opravdu nedojímá. Film bez duše a hlavně bez konce, těžící z pseudoaktuálního problému pašování drog. Navíc technicky nezvládnutý, věcně mylný - chtěl bych vidět, kde se americký celník (bílý!!! ha ha ha ) chová k couře z Kolumbie uctivě a se slovy: nemůžeme vás rentgenovat, protože jste těhotná, i když víme, že máte v žaludku drogy. - ji pustí ven. Prostě trapná kravina, která zavání propagační agitací náborářů z Medellínu(28.2.2010)

Vynikajúci príbeh, a na moje prekvapenie aj samotné spracovanie. Je to smutné, k čomu až prinúti človeka chudoba a snaha niečo dokázať, no niekedy je daň za to až príliš vysoká. Veľmi dobre zvolený námet, taký typický kolumbijský, kde je problematika drôg a pašovania na dennom poriadku. Napriek tomu sa mi to zdalo trochu nedotiahnuté, a to nemám na mysli ten koniec (ktorý tiež nebol úplne podľa predstáv), ale celkovo to ich dobrodružstvo v New Yorku. Aj keď všetko pekne na seba logicky nadväzovalo, prišlo mi to také dejovo nevyvážené. Ale nevadí, počíta sa v tomto najmä námet a sila príbehu, a to je hodné určite aspoň tých 4*. Navyše Catalina Sandino Moreno zahrala obdivuhodne.(19.11.2013)

Veľmi hodnotná výpoveď o pašovaní drog z pohľadu sedemnásťročnej Kolumbijčanky, ktorá sa po zatlačení do životne bezvýchodiskovej situácie nechá strhnúť do slepej uličky, z ktorej niet návratu. Jednoduchý koncept, príbeh je trpký a spracúva zaujímavú tému, tuzemskému divákovi pomerne neodhalenú, nechýba niekoľko dramatických a vyostrených situácií. Bohužiaľ je citeľne vidieť, že režisér postavil celý film len na týchto pár okamihoch, medzi ktorými ma nedokázala dejová štruktúra pohltiť natoľko, aby som na ňu po pár dňoch nezabudol. 70%.(3.2.2010)