Maria milostiplná (festivalový název)

• Kolumbie

María, llena eres de gracia

Hail Mary Full of Grace

Scénografie:

Debbie DeVilla

Kostýmy:

Sarah Beers

Urcite mohli tvurci pridat na dramaticnosti v zaveru filmu. Moc jsem ani neveril tomu, ze by paseraci Marii a Blance po takove dobe za zbozi zaplatili... Jinak se jedna o slusne drama, pro Kolumbii vice nez aktualni tema, ktere ovsem dokaze zaujmout temer kazdeho divaka. C. S. Moreno zvladla svou roli velmi presvedcive a pravem byla nominovana na Oscara.(5.4.2015)

Film z Kolumbie, tematiku si tipnite. Štáty Latinskej Ameriky spustili masívnu kampaň edukačných telenoviel, vďaka ktorým sa podarilo znížiť pôrodnosť, ukázali ženám, že sa dá žiť aj inak. Nielen v 16 sa nechať nabúchať, treba skúsiť dokončiť aspoň strednú školu. Ale tu sa ukazuje, že latinsko-americkej hlave asi niet pomoci. Sestra hlavnej hrdinky je asi to najodpornejšie ženské stvorenie na západ od Greenwichu. Samotná Maria a hlavne Blanca sú tiež riadne trúby. Svojím nezodpovedným konaním ohrozujú nielen seba, ale aj všetkých blízkych. Už som si v hlave vybavovala alternatívny koniec, kedy gangstri vyzabíjajú celý byt plný príslušníkov Carlinej rodiny. Tak by to bolo aj za 5*.(13.9.2017)

Veľmi hodnotná výpoveď o pašovaní drog z pohľadu sedemnásťročnej Kolumbijčanky, ktorá sa po zatlačení do životne bezvýchodiskovej situácie nechá strhnúť do slepej uličky, z ktorej niet návratu. Jednoduchý koncept, príbeh je trpký a spracúva zaujímavú tému, tuzemskému divákovi pomerne neodhalenú, nechýba niekoľko dramatických a vyostrených situácií. Bohužiaľ je citeľne vidieť, že režisér postavil celý film len na týchto pár okamihoch, medzi ktorými ma nedokázala dejová štruktúra pohltiť natoľko, aby som na ňu po pár dňoch nezabudol. 70%.(3.2.2010)

Vynikajúci príbeh, a na moje prekvapenie aj samotné spracovanie. Je to smutné, k čomu až prinúti človeka chudoba a snaha niečo dokázať, no niekedy je daň za to až príliš vysoká. Veľmi dobre zvolený námet, taký typický kolumbijský, kde je problematika drôg a pašovania na dennom poriadku. Napriek tomu sa mi to zdalo trochu nedotiahnuté, a to nemám na mysli ten koniec (ktorý tiež nebol úplne podľa predstáv), ale celkovo to ich dobrodružstvo v New Yorku. Aj keď všetko pekne na seba logicky nadväzovalo, prišlo mi to také dejovo nevyvážené. Ale nevadí, počíta sa v tomto najmä námet a sila príbehu, a to je hodné určite aspoň tých 4*. Navyše Catalina Sandino Moreno zahrala obdivuhodne.(19.11.2013)

Maria, llena eres de gracia je príbeh krehký natoľko, aby si divák uvedomil drsnú realitu latinskoamerického sveta. A tiež dosť osobný na to, aby poukázal na pálčivé spoločenské problémy. V jeho centre stojí Mária, maldé dievča z kolumbíjskeho malomesta, ktoré sa pokúsi vymaniť z ubíjajúceho stereotypu vlastného života. Hoci pracuje s kvetmi, jej existencia nie je ružová. Z nízkeho príjmu živí matku a sestru, ktorá vychováva dieťa bez otca. Film postupne odkrýva katastrofálnu situáciu hrdinky a ukazuje, že nemá šancu zlepšiť svoj život inak ako spôsobom nelegálneho zárobku. Stáva sa mulicou – teda ženou prenášajúcou drogy a vstupuje do sveta, v ktorom sú peniaze dôležitejšie než ľudské životy. Príbeh si naďalej zachováva komornú atmosféru a hoci je v ňom krvi pomenej, následky sú trvalé. Režisér prenikol do myslenia hrdinky a zachytil jej prerod z naivnej dievčiny na ženu uvedomujúcu si váhu skutočnej ľudskosti. K tomuto filmu som sa dostal náhodou a je pre mňa neklamným dôkazom, že aj z neznámeho titulu môže neočakávane vzísť niečo veľmi pôsobivé.(24.1.2010)