Medvěd

Scénografie:

Toni Lüdi

Kostýmy:

Corinne Jorry

Napínavý souboj dvou medvědů s jejich lovci, na kterém jsou nejvíc udivující medvědí herecké výkony (nehledě na počet medvědů a jejich trenérů). Inu, Francouzi vždycky uměli "zvířecí" dokumenty. Je člověk sám součástí přírody, anebo s ní nikdy nemůže koexistovat? A jaký je rozdíl mezi člověkem zabíjejícím medvěda a medvědem zabíjejícím třeba koně? Kdo to dělá pro přežití, kdo pro zábavu a kdo ze zlosti? Máme důvod litovat roztomilého medvíděte rozsápaného hladovou kočkovitou šelmou? Nebo je správné brát to jako přirozenou součást potravinového řetězce? Těžko hledat jasné odpovědi, nicméně podobně nadějný závěr jako má Medvěd přináší život jen velmi zřídka. 80% Zajímavé komentáře: berg.12, genetique, Decker, Jordan(1.11.2005)

Pro milovníky přírody je tenhle film nutnost. Už jen díky tomu prostředí hustých divokých lesů plných bystřin. Putování malého medvíděte je roztomilé i napínavé a potěší jak odrostlejší děti, tak i jejich dospělý doprovod. U těch menších bych trochu váhal, zejména na začátku se vám může stát, že prvních deset minut filmu propláčou. Ale to se může klidně stát i doprovodu .-) . Rozhodně stojí za vidění. * * * *(6.3.2012)

V specifickém žánru filmů o zvířatech s velmi častou snahou o jejich násilnou antropomorfizaci zplošťující a znevěrohodňující jak látku, tak téma, se čas od času objeví pozoruhodné výjimky. V Annaudově případu lze podle mého názoru mluvit o až (prae) ekologickém filmu, který na první pohled hladovou, nenasytnou šelmu, schopnou zhltnout vše, co se nachází v jejím dosahu, představuje jako bytost schopnou nadhledu a přesahu, tedy vlastností považovaných za lidské unikátní specifikum. Film přitom neulpívá na povrchu a vazba obou medvědů k lovcům, kteří usilují o jejich životy a kožešiny, přerůstá do všelidského symbolu vztahu člověka a živé přírody, z níž se současně i vymanil, i vlastně k ní ještě více připoutal. Dialog, který není dialogem, i jeho takřka pacifistické vyústění, rámované labužnickou kamerou, která si vychutnává krásu severoemerické přírody (nejspíše Skalistých hor), dotváří film-symfonii, v níž se vynikající herecké výkony jak medvědích, tak lidských herců vzájemně proplétají do nadčasové syntézy poučené idyly, která se vědomě nechce vyvázat ze světa, který ji obklopuje. MEDVĚDI jsou dílem, které opakovaně upoutává naši pozornost závažností hloubky i míry přesahu poselství, které přinášejí svým divákům. .(25.8.2007)

Perfektně zvládnuté medvědí role. Úplně jsem medvědům uvěřil, že hrají medvědy. Zcela úžasný byl hlavně malý medvídek, který vedle medvíděte, zvládnul perfektně zahrát i žábu a další zvířata. Za tohle by si opravdu zasloužil Oskara. Škoda že ho nedostal, moc jsem se těšil na jeho projev při předávání ceny...(27.11.2011)

Hezky se nato kouká, zvlášť na roztomilé medvídě a nechce se mi ani věřit, že tohle byl "umělý" film, jak moc byli ti medvědi přirození. Ale přestože jde o kus kvalitní filmařiny, na tu krátkou stopáž se při sledování několikrát dostavila nuda, počínání lovců se mi nezdálo moc uvěřitelné a konec je na mě příliš happy-endový. Proto jen ty 4*.(24.12.2010)

• - Autorem animovaných sekvencí je český tvůrce Břetislav Pojar. (contrastic)

• - Během natáčení se na place vystřídalo 14 medvíďat. (contrastic)

• - Ve filmu je jak velký samec, tak mládě medvěd grizzly (Ursus artcos horribilis). V knize tomu bylo ovšem jinak. Samec grizzlyho se zde setkal s mládětem medvěda černého - baribala (Ursus americanus). (Prochy38)