Medvěd

Scénografie:

Toni Lüdi

Kostýmy:

Corinne Jorry

Filmy o zvieratách majú vačšinou za účel tváriť sa milo a sympatický, aby tomu diváci podľahli.A presne tak je tomu aj tu.Akurát tu to na mňa zapôsobilo veľmi prirodzene.Ten malý medveď je proste génius.Za to by som mu dal oscara.Je tak milý a sympatický, že od neho nemôžte odtrhnúť oči.Čo na to povedať, je to proste skvelo zrežírované.Jednoznačne jeden s najlepších filmov o zvieratách. 89% - 4*(1.6.2011)

No to je ale milé překvapení!!! Legas (to jako já) objevil Ameriku (tedy Medvěda/y) teprve v roce 2005. Jak jen jsem mohl chodit kolem takového skvostu bez povšimnutí? Kam se hrabou všechny rodinné disneyovky o zvířátách, které mají tu drzost falešně hrát na divácké city a které jsou mnohdy znásilňené animací, lidskou řečí apod. Příběh Medvědů je také smyšlený (a místy až mírně pohádkový), ale je pevně ukotven v realitě nekompromisního potravinového řetězce, lovců kožešin a nepředvídatelné matky přírody. Narozdíl od naprosté většiny filmů, kde jsou karty rozdány ve stylu méďa-dobrák a lovec-lump (nebo lovec-dobrák a méďa-lump), tu platí, že zvířata se chovají opravdu jako zvířata, a lovci, i když prahnou po kožešině, tak mají také docela rozum (a lidskost - ovšem nijak kýčovitě přehnanou). K tomu si připočítejte dobrou dramatizující hudbu, velkolepé horské prostředí a samotný režisérský um J.J. Annauda a máme tu snad nejlepší zvířecí film (ještě bych snad vzpomenul slavné Volání divočiny).(24.11.2005)

Dojemný příběh osiřelého medvíděte a jeho adoptivního ochránce - jako přecitlivělé kinder jsem si u toho pobrečela, zasmála se, rozněžnila a chvilkama nedýchala napětím, byla jsem okouzlena krásnou přírodou a znechucena lidmi. Dospělost sebou přináší cynismus a tak se sledování tohoto Annaudova snímku už tucet let úspěšně vyhýbám, abych film nedegradovala sarkastickými průpovídkami... Některé věci je lepší ponechat sladkým vzpomínkám, neničit si dětské dojmy a moct udělit těžce nostalgických 5 hvězdiček.(2.9.2010)

7/10. „Medvěda“ jsem viděl jako malý kluk a hned jsem si jej zamiloval. A jak jistě všichni víte, stará láska nerezaví. Tedy většinou. V tomto případě však zmíněné pravidlo platí bezezbytku. Kouzelné dílo režiséra Jeana-Jacquese Annauda, které patří mezi těch několik málo filmů, jež chci vidět znovu.(22.8.2009)

Najkrajší animal-movie, pokiaľ nepočítam iné animované filmíky. Ako sa podarilo sfilmovať toto, nechápem. Pritom v žiadnom prípade nejde o dokument. Nádherne spracovaný srdečný príbeh zraneného medveďa-samotára, ktorému sa do cesty pripletie malé medvieďa, ktoré tragicky stratilo matku. Malé medvieďa si postupom času získa náklonnosť a lásku samotára a spolu tvoria neoddeliteľnú dvojicu, ktorú nezastaví ani partia pytliakov. Navyše srdcervúci záver, ktorý nenechá len tak oči bez kvapky slzy. Nikoho oči. 100%.(17.5.2006)

• - Ve filmu je jak velký samec, tak mládě medvěd grizzly (Ursus artcos horribilis). V knize tomu bylo ovšem jinak. Samec grizzlyho se zde setkal s mládětem medvěda černého - baribala (Ursus americanus). (Prochy38)

• - Film je natočen na motivy knihy Jamese Olivera Curwooda „Král šedých medvědů“, znamá také pod názvem „Medvědi“. Tato kniha je inspirovaná skutečnými událostmi, které autor, coby mladý lovec, sám zažil. (Prochy38)

• - Jelikož v divočině zpravidla samci medvědů pojídají medvíďata, filmaři připravili pro medvěda Barta malou hru, pomocí plyšového medvěda velikosti a barvy srsti stejné, jako mělo skutečné medvídě. Když trenéři cítili, že je připraven, představili ho skutečnému mláďati medvěda a Bart ho vřele přijal. (Valsadora)