Medvěd

Scénografie:

Toni Lüdi

Kostýmy:

Corinne Jorry

Aj napriek všetkým nesporným kladom tohto krásneho filmu si stále myslím, že filmy o roztomilých zvieratkách by mali byť buď animované, alebo krátkometrážne dokumentárne. Počas prvej hodiny som sa aj napriek niekoľkým geniálnym scénam trochu nudil. Nie je jednoduché natčať film, kde režisér musí režírovať medveďov a nútiť ich do akcie, ktorú si vyžaduje scenár. Ale napriek tomu nie je až taká veľká zábava tieto scény sledovať. Medveďa vyzdvihuje jeho až metafyzické posolstvo a zmierlivý záver, vďaka ktorým ho nikto nemôže považovať za čo i len priemerný film. Premisa je rozprávková: Ľudia sú zlí, musia počas filmu prezrieť, ryby, jelene a kone sa neriešia, pretože im medvede buď ubližujú, alebo ich priamo jedia, mačkovité šelmy a psy sú zlé, pretože napádajú medvede. Nie je to našťastie príliš okaté a udržať rovnováhu medzi rozprávkovosťou a realitou bolo pre Annauda prvoradé. Macko je ale zlatý, tak buďme všetci radi, že sme film videli.(26.1.2013)

Toto je prvý film, aký som v živote videl - môj tato ma naň vzal keď som mal asi tri roky a je to zároveň prvý film, aký som videl v kine, ale aj všobecne úplne prvý snímok v mojom živote, takže má pre mňa špeciálny význam - nehľadiac na to, že so si ho pozrel samozrejme aj neskôr a je to nádherný, dojímavý a dobrodružný SKVELÝ film(3.1.2006)

Dolomity vydávané za Britskou Kolumbii, trocha Čajkovského, psychedelické Pojarovy sny a prostý příběh o krutosti i kráse uprostřed nespoutané přírody. Annaudovi by se dal vytknout kalkul s dojemností a postsynchrony medvíděte ve stylu Milerova Krtečka, ale proč to dělat, když mnohem vzrušující je nechat žít.. Styďte se, pane Bloome a pane Cagi! Berete miliony dolarů a přehraje vás chlupáč za pár lososů, borůvky a sklenici medu..(6.6.2011)

V mojom rebríčku najdojemnejších filmov by sa Medveď umiestnil určite veľmi vysoko. Filmy s "prírodnou tematikou" síce nevyhľadávam, ale Annaud ma presvedčil, že aj z takéhoto filmu sa dá urobiť výnimočné dielo. Áno, Medveď je výnimočný film, okrem toho sa odohráva v prekrásnom prostredí, takže po celú dĺžku sa máte na čo pozerať. A vôbec by ma neprekvapilo, keby ste si pri ňom skutočne aj trochu poplakali. Veď aj mne sa to už stalo a nie raz.(15.9.2007)

Skoro se mi nechce věřit, že nejde o dokument natočený skrytou kamerou, ale hraný film podle scenáře. "Herecké" výkony medvědů v něm jsou tak přesvědčivé, že by to lépe nesvedli ani vycepování míšové z ruské cirkusové školy. A podívaná je to vážně nádherná. Za zmínku stojí také, že méďovy animované sny jou z dílny českého klasika Břetislava Pojara.(11.5.2003)

• - Autorem animovaných sekvencí je český tvůrce Břetislav Pojar. (contrastic)

• - Jelikož v divočině zpravidla samci medvědů pojídají medvíďata, filmaři připravili pro medvěda Barta malou hru, pomocí plyšového medvěda velikosti a barvy srsti stejné, jako mělo skutečné medvídě. Když trenéři cítili, že je připraven, představili ho skutečnému mláďati medvěda a Bart ho vřele přijal. (Valsadora)

• - Medvěd Bart (hl.role) snědl denně 6 kuřat a půl pytle kombinovaného žrádla. (M.B)