Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1939 se známý rakouský lyžař a horolezec Heinrich Harrer vydal s expedicí zdolat Nanga Parbat. Výprava však není úspěšná. Nejprve se Heinrich zraní na noze mačkou, ale zatají to před ostatními, potom uklouzne Peter a Heinrich, kterému brání zraněná noha, ho zachrání jen s vypětím všech sil. Vůdce výpravy rozhodne o návratu, což se Heinrichovi nelíbí, ale nakonec se podřídí. Po sestupu jsou členové výpravy zatčeni britskými vojáky. V Evropě totiž vypukla válka a oni jsou jako nepřátelé uvězněni v indickém zajateckém táboře. V poslední chvíli se rozhodne přidat k uprchlíkům. Útěk z vězení se podaří, ale okamžitě se od ostatních oddělí. Protlouká se drsnou zemí, krade jídlo, přespává v jeskyních. Když se po čase setká s Peterem, který jako jediný nebyl dopaden, vydají se spolu na obtížnou cestu do Tibetu. S poutníky proniknou až do svatého města Lhasy, kam cizinci nesmějí. Vyhladovělých a zbědovaných mužů se ujme místní velmož. Ubytuje je ve svém domě, a dokonce jim zajistí u regenta povolení k pobytu. Oba jsou okouzleni pohlednou švadlenou Pamou, její přízeň si ale získá Peter. Heinrich se chystá zpátky do Rakouska, je však přijat na audienci u dalajlámy. Na jeho prosbu mu postaví kino, stane se jeho učitelem a později také přítelem. Zůstane po jeho boku i ve stále se zhoršující politické situaci, když se v Číně dostanou k moci komunisté a netají se záměry připojit ke své zemi i Tibet. Když pak čínská vojska Tibet napadnou a obsadí, pokusí se zorganizovat dalajlámův útěk. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (377)

ALIENka_ 

všechny recenze uživatele

Krásnej nenáročnej film na zimní chladný večery z Himálaje a dva Rakušani uprostřed Tibetu. Tibet má nádhernou a strašně zajímavou kulturu, která je tady fakt pěkně ukázaná - sakra od nich bysme se měli aspoň pár věcí přiučit, však jsou jediný, kdo by tady nějakej ten světovej mír mohl uskutečnit. Bohužel bez armády a zbraní proti Číně, která uznává jenom zlatej dobrej komunismus, to nepůjde, a koukat na to, jak se Tibeťani snaží bránit svojí zem jenom s lukem a šípem a klackama je prostě smutný jak sviňa. Zkrátka a dobře krásnej film s nádhernejma záběrama a skvělou hudbou, kterej ukazuje jaká nespravedlnost byla spáchaná na Tibetu a má skvělou Tibetskou atmosféru. Hodnocení: 8/10 ()

jojinecko 

všechny recenze uživatele

Director´s cut 3,5*/5... Ťažko sa rozhodovať pre hodnotenie, na jednej strane dokumentaristické zábery Tibetu sú úžasné, klobúk dole pred náročnosťou výpravy, nenudil som sa ani chvíľku hoci stopáž nebola najkratšia. Ale keď budem chcieť vidieť dokument pozriem si Pavla Barabáša, ktorý Tibet dokonale zmapoval a priniesol pútavé obrázky a pútavý text. Hneď na úvod musím povedať, že Brad Pitt je v mojich očiach naozaj dobrý herec, ale tu podal asi najslabší herecký výkon a jednoducho sa mi s tým svojim "takmervždykrásnym" účesom sem veľmi nehodil...Ako už bolo spomenuté, jeho prerod z civilizovaného chlapíka na "tibeťana" nebol veľmi dôveryhodný, zvlášť keď po "hladovke" mal telo vypracované skoro ako "zdegenerovaný matematik" Russell Crowe v Čistej Duši (čo bolo rovnako nedôveryhodné)... Filmu chýba viac hĺbky a psychológie, hoci film nie je vonkoncom chladný! Každopádne vzťah Dalajlámu (skvelý herecký výkon!) a Harrera je zaujímavý, ako v podstate aj celý film..Ale viac svojim prostredím a kontextom, ako samotnými kinematografickými kvalitami...Škoda, pretože Annaud si vyberá fest zaujímavé námety. ()

Reklama

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Knihu jsem četl už opravdu hodně dávno, takže jsem si z ní pamatoval jen rámec děje. A to samé platilo i o filmu, takže tohle repete beru spíš jako premiéru. A ještě podotýkám, že tu nehodlám diletantsky politizovat, protože i když osud Tibetu a Tibeťanů "díky" sousedství obřího čínského bratrance považuju za hodně smutný, je to zároveň i osud logický a neodvratný. Jinak film je to hodně podařený, epický, estetický, po výpravné, vizuální i herecké stránce jsem naprosto spokojený a spokojený jsem i s dostatkem zajímavých informací (zvídavý divák může z filmu načerpat spoustu vědomostí o tibetském mahájánovém buddhismu, zvycích a mentalitě Tibeťanů i jejich nedávné historii). Jen Harrerova samolibá a sebestředná osobnost v Pittově podání mi nebyla vůbec sympatická, takže děj jsem příliš neprožíval a zůstával na povrchu. Ale budu věřit, že Harrerovo západní ego se pod vlivem východní moudrosti opravdu poněkud obrousilo a umenšilo, vždyť dalajláma s ním prý udržoval přátelské styky až do jeho smrti (2006). ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Já bych neřekla, že Brad Pitt je v tomhle filmu špatný, naopak se mi zdá že jde o jeden z jeho lepších výkonů. Navíc film dost zajímavým pohledem zpracovává obsazení Tibetu Činou a je celý protkán atmosférou budhismu (jestli se to tak dá nazvat). Každopádně vyniká po vizuální stránce (skvělá kamera) a také hudební (výtečný John Williams). Ano, film neobsahuje žádné výrazné sdělení (snad jen to, že byla spáchána Číňany velká nespravedlnost která není dodnes odčiněna), ale podle mě to nevadí, protože je se na co dívat. ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Obrazově úchvatné. Brad Pitt ve své roli, která z něj udělala megastar, na druhou stranu je to docela paradox, protože zde není tak dobrý jako třeba v Sedmičce. Hlavní klad filmu je první hodina. Poté to začne být pořád jen průměrnější a klišoidnější filmový standard bez nápadu a nějakého záživnějšího momentu, který by člověka vtáhl do děje. ()

Galerie (59)

Zajímavosti (24)

  • Nemecký akcent Brada Pitta (Heinrich Harrer) bol časopisom Empire označený ako tretí najhorší všetkých čias. (Lulu13)
  • Natáčanie filmu sa začalo 30. septembra 1996 a skončilo 7. marca 1997. Filmári pracovali okrem Tibetu aj v Argentíne, Čile, Rakúsku, Kanade či vo Veľkej Británii. (MikaelSVK)

Související novinky

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (více)

Sláva, drogy a sebevražda

Sláva, drogy a sebevražda

15.01.2007

Jako již tradičně vám přinášíme ty nejzajímavější aktuality, které se o právě skončeném víkendu ve světě filmových pásů a movitých celebrit vyrojily. Zavzpomínáme na nejznámějšího novodobého… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno