Timur a jeho parta

Sovětský svaz, 1940, 75 min

Předloha:

Arkadij Gajdar (kniha)

Arkadij Gajdar

Vrchol socialistickej propagandy zabalený do nenápadnej formy detského filmu. Timur a jeho oddaná družina kamarátov hrdinsky potajme pomáha rodinám, ktorých otcovia bojujú na fronte. V tom im všemožne bráni (asi budúci kapitalista) Miška Kvakin a jeho partia. Čo celému filmu dnes dodáva na šmrnce, a čím je film prešpikovaný, je geniálne vtipný socialistický idealizmus - všade vidíme červené zástay, hviezdy, šatky, a smrtiace filozofické hlášky o hrdinstve a socialistickom myslení z úst 12 ročného pioniera, ktoré nám nedajú ani na chvíľu vydýchnuť. Celé kino sa náramne bavilo. Na záver si dovolím zacitovať úryvok z článku o Timurovi z Rudého práva, rok 1948: "Timur a jeho parta je snímek, který pobaví a rozveselí i největšího mrzouta. Je svědectvím o tom, že sovětští kluci jsou jako jinde na světe: zvědaví, vynalézaví, nadšení pro technické objevy, všeteční a paličatí, ale také svědomití, milí, úpřimní, odvážní, oddaní své klukovské partě a obětavě kamaradští."(14.9.2004)

Nie je detský film, ako detský film. Timur v sebe skrýva klasické detské dobrodružstvo "reznuté" vojenskou propagandou. Mám ale dojem, že je stále znesiteľné, najmä pri svojej striedmej stopáži a pri prihliadnutí k roku vzniku. Máme tu dva potencionálne milostné príbehy, ten skutočný a potom ten detský, ktorý určite oslovil mnohých mladých sovietskych chlapcov, objavujúcich svoju sexualitu. Mať otca niekde na fronte nie je pre deti a rodinu med lízať, film síce oslavuje vojnového ucha, ale neopomíja ani tento smutný aspekt konfliktu.(3.11.2016)

• Mylouch

Už v knižní podobě silná munice pro věčné ideologické vykladače dějin, rudý hadr pro všechny našince, kteří se dojímají nad čs.mobilizacemi roku 1938, ale nechápou situaci spisovatele v prvních měsících operací na východní frontě (rozvedený muž, komunista Gajdar padl v prvních měsících války nikoliv na stranickém školení, měl dospívajícího syna Timura). Je v logice věci, že jakéhokoliv použitelného osobního příběhu (pro onu zemi obecně sdělného, zde již literárně instantně zpracovaného) se chopí další zpracování, jak jinak než v rukou všeprostupující stranické kliky a/nebo angažovaných umělců. Neznáme to sami i dnes ?(26.12.2013)

• zette

Taky jsem se nemohl vyhnout prirovnani k nasim Rychlym sipum. I kdyz se obe party nachazely v trosku jine dobe a jine zemi, mely spolecnou touhu po dobrodruzstvi, spravedlnosti a touze pomahat druhym. A zde musime konstatovat, ze Mirek Dusin byl narozdil od Timura pouhy odvar ve vykonanych cinech:-))! Nad propagandou zrovna v tomto filmu bych se nijak necertil, tak to proste bylo. Clovek se parkrat zasmeje, jinak ale filmu chybi vetsi akce a zapletka.(10.11.2008)

• Campbell

Ne tak tohle mě nevzalo, nato že film má něco kolem 75 minut tak se mi povedlo 2x!!! usnout. Celá parta včetně Timura mi byla nesympatická a ty kecy mě strašně iritovaly.Film mě jak praví distributor nerozesmál, spíše uspal, a proč je v záhlaví akční film??? No abych to shrnul je to strašná nuda, která mě nebavila a dvdčko mi bude ležet v poličce hodně dlouho a nedotčeno.(14.5.2011)