poster

Divoká Čína (TV seriál)

 • Velká Británie

  Wild China

 • Slovensko

  Divoká Čína

Dokumentární

Velká Británie, 2008, 6x50 min

Hrají:

Bernard Hill
(další profese)
 • kinej
  ****

  Záběr této dokumentární série je obrovský. Nevím kolik obdobně rozsáhlých projektů o Číně existuje, ale každý díl je doslova napěchován zajímavostmi, přičemž tak 95% tvoří něco, co jsem nikde jinde zatím neviděl. Neznámá pohoří, pouště, moře a fauna, je toho nepřeberné množství. A přesto, v silné konkurenci BBC této sérii k pomyslné dokonalosti něco chybělo. Možná je to osoba průvodce, který by vyprávění učinil zúčastněnějším, i když i bez něj se může dokument obejít (jak dokazuje např. jen komentovaný dokonalý South Pacific). Bernard Hill ale tak silné charisma nemá. A další věcí je, že se zde sice zmiňují ekologické problémy Číny, ale v celkem smířlivém ukázněném duchu, který podle mého instinktu neodpovídá realitě. To jiné série jsou mnohem nekompromisnější. I tak se jedná o šestihodinový sled krásy.(18.10.2013)

 • filmmovier
  *****

  Zatím jsem sice viděl jen první díl, ale vemte si to takhle: je to dokument, takže je fuk, po kolika dílech se to hodnotí a navíc je to dokument od BBC, takže každý průměrně vzdělaný občan ví, že jsou jen dvě možnosti: kvalita se buď udrží a nebo se zvedne. Nevím o existenci jiného dokumentu o Číně, ale i kdyby se této zemi věnoval každý druhý, tohle jen těžko překoná. Dechberoucí dlouhé záběry, překrásná země, překrásná hudba, tradiční vizuální lahůdka a hlavně jedna neskutečně zajímavá informace vedle druhé. Opravdu, index zajímavosti je asi tak 1000, navíc se mi na tomhle líbí i to, že to není čistě jen o fauně, ale i o lidech (lov ryb pomocí ochočených kormoránů fakt stál za to). Divoká Čína je další kvalitní dokument z dílny BBC a mou touhu po věcech podobného typu naprosto uspokojil. 100%, tradičně dokonalé.(23.3.2018)

 • Ainy
  *****

  Jeden z dokumentů BBC, jehož sledování znamená požitek pro duševní pohodu a utišení hladu po zajímavých informacích s pohledem na bezkonkurenčně nejhezčí filmové záběry divoké přírody. Konkrétně dnes mě kupříkladu fascinovaly zpomalené záběry netopýra letícího za svitu měsíce těsně nad vodní hladinou a lovícího ryby. Všude tma, jen on a třpytící se vodní tříšť při jeho doteku, a to z několika úhlů. Nebo dosud neprozkoumané jeskyně, v nich živočichové, kteří dosud čekají na své pojmenování. Úsměvné bylo představení, jak si dokázal člověk ochočit Kormorána. Od vylíhnutého ptáčete ho učil poslušnosti a když vyrostl, odjeli na řeku lovit ryby. Podvázal jim krky, aby je nemohli spolknout a Kormouši poslušně lovili do proutěného koše.(23.7.2014)

 • zelvopyr
  ****

  Viděl jsem bohužel jako první nejlepší epizodu (Šangri-La), byl jsem uchvácen... další už to zdaleka nepřekonaly. Co se mi vlastně dost líbilo proti obvyklému formátu podobných BBC filmů, že neprezentuje oblasti s hrubě vystříhanou jakoukoli stopou člověka, ale naopak tak třetina ukazuje právě interakci obyvatel s přírodou, jak to tam skutečně je. Tedy žádné melancholické snění nad už prakticky neexistujícími ostrůvky divočiny, ale realita. Takřka výborné.(22.6.2016)

 • Kmotr76
  ****

  Od BBC snad nic jiného než špičkovou kvalitu čekat nelze... Jen mě trochu zaráží, že ve filmu skoro vůbec nezazněly problémy současné Číny - tedy omezování lidských práv a silně znečištěné životní prostředí. Vím, že upozornění na tyto problémy není účelem dokumentu, ten se nám snaží ukázat "Říši středu" takovou, jakou byla po staletí a tisíciletí - s tradičním životem tamních obyvatel a s původními zvířecími obyvateli a takovou, jakou již dlouho nebude a někde i dlouho není - pokud bude pokračovat krutá komunistická vláda. Aby to ale nevypadalo, že to takto vypadá všude v Číně 21. století.(23.7.2014)