Divoká Čína (TV seriál)

Divoká Čína

Dokumentární

Velká Británie, 2008, 6x50 min

Bernard Hill

nádherné záběry přírody, které u seriálu BBC sice nepřekvapují, ale přesto vždycky dokáží fascinovat. Také komentář je výborný a je kompaktní součástí filmu , že jsem jej v mnoha momentech ani nevnímal. A proč 4*? I když má seriál 6 dílů, na tak obrovskou spoustu mateirálu je to prostor naprosto nedostatečný a tak některé věci vyznívají až přiliš zkratkovitě, takže v některých momentech může vyznívat jako reklamní snímek, mající do dané lokality přivést turisty - ale je jasné, že mnoho z nich je právě pro turisty nedostupných, a v tom případě ta zkratkovitost trošku vadila. Ale k 5* scházel skutečně jen malilinkatý kousíček.(8.7.2012)

1. Srdce draka **** Číňania pestujú ryžu najmenej 8000 rokov a ryžové terasy sú najstaršie ľudské stavby. Každý centimeter štvorcový úrodnej pôdy je obrábaný a obydlia sa musia tiesniť na skalách. Tento spôsob života v industriálnej Číne nie je bežný, ale v južnej Číne na rozsiahlych oblastiach áno. Navštívime najväčšie krasové jaskyne a najzaujímavejším momentom je rybolov s pomocou cvičenych kormoránov, ktoré prinesú rybu ako cvičený poľovný pes. 2. Šangri-La *** Sviatok vody je celkom rovnaký ako naša veľkonočná oblievačka, len sa tam polieva všetko hlava-nehlava muži, ženy a deti. 3. Tibet **** Život v súlade s prírodou je jeden z menej známych aspektov budhistického náboženstva. Moderný svet je ale veľkým ohrozením pre krehkú rovnováhu tibetskej prírody. 4. Krajina pandy **** Silná spätosť s prírodou je podstatou čínskej kultúry a náboženstva po tisíce rokov. Snažil sa to zmeniť Mao Ce Tung svojím mottom, že človek si musí prírodu podrobiť, ale dnes je trend už opačný. Aspoň teoreticky podľa dokumentu. Množstvo druhov výnimočných pre Čínu je ohrozených a tak poteší pohľad na človeka, ktorý kŕmi krokodíla. 5. Za veľkým múrom *** Za čínskym múrom to už nie je priemysel a ľudia, ale je to skôr o prírode a ľadovej zime. A tiež o posledných divokých koňoch a orloch vycvičených na lov. 6. Krajina veľkých premien **** Na východnom pobreží Číny žije 700 miliónov ľudí v mnohých sídlach a tak nie je jednoduché udržať súlad človeka a prírody. Na niektorých miestach sa to darí a na to sa epizóda sústreďuje. Naopak, rieka Jang'C je najväčším zdrojom znečistenia Tichého oceánu. Posledný diel je zbierkou najrôznejších zaujímavostí z pobrežných oblastí a z mora od mrakodrapov až po delfíny a koraly.(23.3.2018)

Zatím jsem sice viděl jen první díl, ale vemte si to takhle: je to dokument, takže je fuk, po kolika dílech se to hodnotí a navíc je to dokument od BBC, takže každý průměrně vzdělaný občan ví, že jsou jen dvě možnosti: kvalita se buď udrží a nebo se zvedne. Nevím o existenci jiného dokumentu o Číně, ale i kdyby se této zemi věnoval každý druhý, tohle jen těžko překoná. Dechberoucí dlouhé záběry, překrásná země, překrásná hudba, tradiční vizuální lahůdka a hlavně jedna neskutečně zajímavá informace vedle druhé. Opravdu, index zajímavosti je asi tak 1000, navíc se mi na tomhle líbí i to, že to není čistě jen o fauně, ale i o lidech (lov ryb pomocí ochočených kormoránů fakt stál za to). Divoká Čína je další kvalitní dokument z dílny BBC a mou touhu po věcech podobného typu naprosto uspokojil. 100%, tradičně dokonalé.(23.3.2018)

Jeden z dokumentů BBC, jehož sledování znamená požitek pro duševní pohodu a utišení hladu po zajímavých informacích s pohledem na bezkonkurenčně nejhezčí filmové záběry divoké přírody. Konkrétně dnes mě kupříkladu fascinovaly zpomalené záběry netopýra letícího za svitu měsíce těsně nad vodní hladinou a lovícího ryby. Všude tma, jen on a třpytící se vodní tříšť při jeho doteku, a to z několika úhlů. Nebo dosud neprozkoumané jeskyně, v nich živočichové, kteří dosud čekají na své pojmenování. Úsměvné bylo představení, jak si dokázal člověk ochočit Kormorána. Od vylíhnutého ptáčete ho učil poslušnosti a když vyrostl, odjeli na řeku lovit ryby. Podvázal jim krky, aby je nemohli spolknout a Kormouši poslušně lovili do proutěného koše.(23.7.2014)

Viděl jsem bohužel jako první nejlepší epizodu (Šangri-La), byl jsem uchvácen... další už to zdaleka nepřekonaly. Co se mi vlastně dost líbilo proti obvyklému formátu podobných BBC filmů, že neprezentuje oblasti s hrubě vystříhanou jakoukoli stopou člověka, ale naopak tak třetina ukazuje právě interakci obyvatel s přírodou, jak to tam skutečně je. Tedy žádné melancholické snění nad už prakticky neexistujícími ostrůvky divočiny, ale realita. Takřka výborné.(22.6.2016)