Reklama

Reklama

Divoká Čína

(seriál)

Čína byla dlouho světem uzavřeným před očima Západu. Teprve teď se naplno otevírají brány poznání této jedinečné země plné nečekaných objevů. Rozlehlá čínská krajina je plná extrémů a rozmanitostí. Najdeme tu hory, deštivé lesy, pouště i jeskyně a v nich i jejich obyvatele, živočichy všech druhů.
Čína představuje své nejneuvěřitelnější přírodní fenomény!

1. Srdce Draka
Jižní Čína je plná rýžových políček, která svérázně tvarují místní kopce. Je to kraj plný překvapení - vedle orajících rolníků jsou řeky s trpasličími aligátory, rybáři využívají k lovu trénované kormorány a zdejší netopýři mají zvláštní chutě. Zároveň tu žije téměř 300 milionů lidí, kteří také výrazně zasahují do běhu přírody a s nimiž musí divočina koexistovat.

2. Šangri-La
V jihovýchodní Číně se nachází pravděpodobně nejvíce přírodních pokladů z celé země. Krajina je plná mocných řek a hor, na jejich návětrných svazích žijí primáti. Lesy jsou obývány pestrými ptáky, domorodými kmeny i divokými slony a ukrývají tajemství svého vzniku.

3. Tibet
Tibetská plošina pokrývá čtvrtinu Číny. Tato hornatá divočina s ledovci pokrytými Himalájemi patří k nejobdivovanějším místům na světě. Tibet je domovem medvědů, jaků a vzácných antilop orongo. Unikátní kultura spoluutvářená buddhismem činí z Tibetu zcela výjimečnou zemi.

4. Země pandy
V srdci Číny se nachází centrum civilizace staré přes 5000 let. Zde žijí jedna z nejpodivuhodnějších čínských zvířat - pandy a zlatí takinové. Za posledních padesát let prodělala Čína překotný vývoj, který s sebou přinesl i řadu negativních dopadů na životní prostředí. Jak se podaří lidem vypořádat se s těmito problémy v budoucnosti?

5. Za Velkou zdí
Velká čínská zeď měla Čínu chránit před nájezdy nepřátelských barbarů. Za ní se rozkládá země válečnických kmenů a extrémních klimatických podmínek. Stálezelené lesy, travnaté pláně i pouštní duny utvářejí tento historický region, kterým vedla Hedvábná stezka.

6. Příliv a odliv změn
Pobřeží východně od Velké čínské zdi je místem značných rozdílů. Futuristická moderní města sousedí s vesničkami a divokými mokřady, v nichž přežívají vzácná zvířata. 700 milionů lidí, znečištění a masový rybolov se musí zákonitě projevit i na stavu životního prostředí a čínský příklad je velkou lekcí i pro zbytek světa. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (32)

Kmotr76 

všechny recenze uživatele

Od BBC snad nic jiného než špičkovou kvalitu čekat nelze... Jen mě trochu zaráží, že ve filmu skoro vůbec nezazněly problémy současné Číny - tedy omezování lidských práv a silně znečištěné životní prostředí. Vím, že upozornění na tyto problémy není účelem dokumentu, ten se nám snaží ukázat "Říši středu" takovou, jakou byla po staletí a tisíciletí - s tradičním životem tamních obyvatel a s původními zvířecími obyvateli a takovou, jakou již dlouho nebude a někde i dlouho není - pokud bude pokračovat krutá komunistická vláda. Aby to ale nevypadalo, že to takto vypadá všude v Číně 21. století. ()

kinej 

všechny recenze uživatele

Záběr této dokumentární série je obrovský. Nevím kolik obdobně rozsáhlých projektů o Číně existuje, ale každý díl je doslova napěchován zajímavostmi, přičemž tak 95% tvoří něco, co jsem nikde jinde zatím neviděl. Neznámá pohoří, pouště, moře a fauna, je toho nepřeberné množství. A přesto, v silné konkurenci BBC této sérii k pomyslné dokonalosti něco chybělo. Možná je to osoba průvodce, který by vyprávění učinil zúčastněnějším, i když i bez něj se může dokument obejít (jak dokazuje např. jen komentovaný dokonalý South Pacific). Bernard Hill ale tak silné charisma nemá. A další věcí je, že se zde sice zmiňují ekologické problémy Číny, ale v celkem smířlivém ukázněném duchu, který podle mého instinktu neodpovídá realitě. To jiné série jsou mnohem nekompromisnější. I tak se jedná o šestihodinový sled krásy. ()

Reklama

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem bohužel jako první nejlepší epizodu (Šangri-La), byl jsem uchvácen... další už to zdaleka nepřekonaly. Co se mi vlastně dost líbilo proti obvyklému formátu podobných BBC filmů, že neprezentuje oblasti s hrubě vystříhanou jakoukoli stopou člověka, ale naopak tak třetina ukazuje právě interakci obyvatel s přírodou, jak to tam skutečně je. Tedy žádné melancholické snění nad už prakticky neexistujícími ostrůvky divočiny, ale realita. Takřka výborné. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Zatím jsem sice viděl jen první díl, ale vemte si to takhle: je to dokument, takže je fuk, po kolika dílech se to hodnotí a navíc je to dokument od BBC, takže každý průměrně vzdělaný občan ví, že jsou jen dvě možnosti: kvalita se buď udrží a nebo se zvedne. Nevím o existenci jiného dokumentu o Číně, ale i kdyby se této zemi věnoval každý druhý, tohle jen těžko překoná. Dechberoucí dlouhé záběry, překrásná země, překrásná hudba, tradiční vizuální lahůdka a hlavně jedna neskutečně zajímavá informace vedle druhé. Opravdu, index zajímavosti je asi tak 1000, navíc se mi na tomhle líbí i to, že to není čistě jen o fauně, ale i o lidech (lov ryb pomocí ochočených kormoránů fakt stál za to). Divoká Čína je další kvalitní dokument z dílny BBC a mou touhu po věcech podobného typu naprosto uspokojil. 100%, tradičně dokonalé. ()

mosem 

všechny recenze uživatele

nádherné záběry přírody, které u seriálu BBC sice nepřekvapují, ale přesto vždycky dokáží fascinovat. Také komentář je výborný a je kompaktní součástí filmu , že jsem jej v mnoha momentech ani nevnímal. A proč 4*? I když má seriál 6 dílů, na tak obrovskou spoustu mateirálu je to prostor naprosto nedostatečný a tak některé věci vyznívají až přiliš zkratkovitě, takže v některých momentech může vyznívat jako reklamní snímek, mající do dané lokality přivést turisty - ale je jasné, že mnoho z nich je právě pro turisty nedostupných, a v tom případě ta zkratkovitost trošku vadila. Ale k 5* scházel skutečně jen malilinkatý kousíček. ()

Galerie (14)

Reklama

Reklama