Divoká Čína (TV seriál)

Divoká Čína

Dokumentární

Velká Británie, 2008, 6x50 min

Bernard Hill

Od BBC snad nic jiného než špičkovou kvalitu čekat nelze... Jen mě trochu zaráží, že ve filmu skoro vůbec nezazněly problémy současné Číny - tedy omezování lidských práv a silně znečištěné životní prostředí. Vím, že upozornění na tyto problémy není účelem dokumentu, ten se nám snaží ukázat "Říši středu" takovou, jakou byla po staletí a tisíciletí - s tradičním životem tamních obyvatel a s původními zvířecími obyvateli a takovou, jakou již dlouho nebude a někde i dlouho není - pokud bude pokračovat krutá komunistická vláda. Aby to ale nevypadalo, že to takto vypadá všude v Číně 21. století.(23.7.2014)

Viděl jsem bohužel jako první nejlepší epizodu (Šangri-La), byl jsem uchvácen... další už to zdaleka nepřekonaly. Co se mi vlastně dost líbilo proti obvyklému formátu podobných BBC filmů, že neprezentuje oblasti s hrubě vystříhanou jakoukoli stopou člověka, ale naopak tak třetina ukazuje právě interakci obyvatel s přírodou, jak to tam skutečně je. Tedy žádné melancholické snění nad už prakticky neexistujícími ostrůvky divočiny, ale realita. Takřka výborné.(22.6.2016)

1. Srdce draka **** Číňania pestujú ryžu najmenej 8000 rokov a ryžové terasy sú najstaršie ľudské stavby. Každý centimeter štvorcový úrodnej pôdy je obrábaný a obydlia sa musia tiesniť na skalách. Tento spôsob života v industriálnej Číne nie je bežný, ale v južnej Číne na rozsiahlych oblastiach áno. Navštívime najväčšie krasové jaskyne a najzaujímavejším momentom je rybolov s pomocou cvičenych kormoránov, ktoré prinesú rybu ako cvičený poľovný pes. 2. Šangri-La *** Sviatok vody je celkom rovnaký ako naša veľkonočná oblievačka, len sa tam polieva všetko hlava-nehlava muži, ženy a deti. 3. Tibet **** Život v súlade s prírodou je jeden z menej známych aspektov budhistického náboženstva. Moderný svet je ale veľkým ohrozením pre krehkú rovnováhu tibetskej prírody. 4. Krajina pandy **** Silná spätosť s prírodou je podstatou čínskej kultúry a náboženstva po tisíce rokov. Snažil sa to zmeniť Mao Ce Tung svojím mottom, že človek si musí prírodu podrobiť, ale dnes je trend už opačný. Aspoň teoreticky podľa dokumentu. Množstvo druhov výnimočných pre Čínu je ohrozených a tak poteší pohľad na človeka, ktorý kŕmi krokodíla. 5. Za veľkým múrom *** Za čínskym múrom to už nie je priemysel a ľudia, ale je to skôr o prírode a ľadovej zime. A tiež o posledných divokých koňoch a orloch vycvičených na lov. 6. Krajina veľkých premien **** Na východnom pobreží Číny žije 700 miliónov ľudí v mnohých sídlach a tak nie je jednoduché udržať súlad človeka a prírody. Na niektorých miestach sa to darí a na to sa epizóda sústreďuje. Naopak, rieka Jang'C je najväčším zdrojom znečistenia Tichého oceánu. Posledný diel je zbierkou najrôznejších zaujímavostí z pobrežných oblastí a z mora od mrakodrapov až po delfíny a koraly.(23.3.2018)

Záběr této dokumentární série je obrovský. Nevím kolik obdobně rozsáhlých projektů o Číně existuje, ale každý díl je doslova napěchován zajímavostmi, přičemž tak 95% tvoří něco, co jsem nikde jinde zatím neviděl. Neznámá pohoří, pouště, moře a fauna, je toho nepřeberné množství. A přesto, v silné konkurenci BBC této sérii k pomyslné dokonalosti něco chybělo. Možná je to osoba průvodce, který by vyprávění učinil zúčastněnějším, i když i bez něj se může dokument obejít (jak dokazuje např. jen komentovaný dokonalý South Pacific). Bernard Hill ale tak silné charisma nemá. A další věcí je, že se zde sice zmiňují ekologické problémy Číny, ale v celkem smířlivém ukázněném duchu, který podle mého instinktu neodpovídá realitě. To jiné série jsou mnohem nekompromisnější. I tak se jedná o šestihodinový sled krásy.(18.10.2013)

nádherné záběry přírody, které u seriálu BBC sice nepřekvapují, ale přesto vždycky dokáží fascinovat. Také komentář je výborný a je kompaktní součástí filmu , že jsem jej v mnoha momentech ani nevnímal. A proč 4*? I když má seriál 6 dílů, na tak obrovskou spoustu mateirálu je to prostor naprosto nedostatečný a tak některé věci vyznívají až přiliš zkratkovitě, takže v některých momentech může vyznívat jako reklamní snímek, mající do dané lokality přivést turisty - ale je jasné, že mnoho z nich je právě pro turisty nedostupných, a v tom případě ta zkratkovitost trošku vadila. Ale k 5* scházel skutečně jen malilinkatý kousíček.(8.7.2012)