Klenotníci měsíčního svitu

• Francie

Bijoutiers du clair de lune, Les

• italský

Gli amanti del chiaro di luna

Heaven Fell That Night

The Night Heaven Fell

Krimi / Thriller

Francie / Itálie, 1958, 95 min

• mortak

V hlavní roli tohoto křišťálového braku prsa BB. Vadim je pečlivě instaluje v košilce, v podprsence, v živůtku, v roztrhaných šatech tak, až má divák pocit, že vypadnou (a nebojte se, na vteřinu vypadnou). Jinak jde opravdu o neuvěřitelně hloupý film, kde všichni zúčastnění hrají amatérsky jako voskové figuríny a dojem zachraňuje pouze příroda a autentické exteriéry španělských vesniček.(1.2.2013)

Po pravdě řečeno poněkud úsměv vzbuzující hlavní extrémně romantická linie lásky na první pohled, která se stane láskou až "mytologicky" neúprosnou. Vadim bohužel není žádný mistr citových hloubek a láskyplného prožitku, takže to, co měl, nám film zřejmě nesdělí. Na druhou stranu přerod Brigitte z nezkušené panenky v hotovou ženu se povedl dokonale (a to nejednou; nejen tady) a "drásací a pokládací" scéna v sobě kus archetypálního pojetí sexuality snad i nese.(10.10.2005)

• Karlos80

Což o to Brigitte to jako obvykle sluší, i role vážnější a významnějšího a charakterového zaměření jí zde víceméně sedí. To nám už mimochodem předvedla v o rok mladším Gabinovském filmu "V případě neštěstí" taktéž s tragickým koncem. Ale jinak je tento film opravdu zoufalý a nudný k ukousání. Mě tyto americké romantické filmy s padesátých let prostě nic neříkají..Nebýt však toho vyhroceného konce až na samé hranici zoufalosti tak bych dal snad ještě míň.(31.3.2007)

• dopitak

Celé to působí, pardon vlastně je, výkladní skříň na Bardotku. Chodí tam nejprve v nedbalkách, pak se schovává za kamarádku, pak v černé krajkové košilce, vy u toho funíte, stopujete záběry a posouváte se po framech, a od začátku kroutíte hlavou, jak to Vadim takhle špatně mohl natočit. Scénář je při tom ok a ačkoliv originalitou nesrší, celé to dobrodružství by se zkousnout asi dalo (na krimi zapomeňte). Jenomže dialogy bolí, jak šustí papírem, postavy se chovají divně, a střih tomu dává korunu. Budete-li dost trpěliví, můžeme vám snad prozradit, že BB nakonec ňadra ukáže!(18.9.2014)

Pozor spoiler - No, zas tak strašné to nebylo. Vadim sice není žádný Spielberg, ale v Klenotnících předvádí typický řekněme "romanticko dobrodružný" film 50. let. Film je už od začátku okatě mířen na ženskou polovičku našeho universa. Boyd si v něm střihnul typického španělského nabušeného macha, který Bardotové zabije strýčka a pak jí obtáhne tetu, aby svědčila v jeho prospěch. Ta ovšem není tak prodejná jak si prvně myslel, a i když ho miluje, nechá ho v klidu odvést policií. Do všeho se ale připlete naivně do Boyda zamilovaná Bardotová a pomůže mu utéct. Zhrzená tetička jim je s policií v patách, zatímco jí Boyd zklátí i její neteřinku Bardotovou a na konci ji nechá místo sebe zastřelit... No, příběh žádný zárak neni a tak film staví především na dvou věcech - neuvěřitelně fotogenické španělské krajině a neuvěřitelně fotogenické mladé Bardotce, která navíc dokazuje, že za její překrásnou tvářičkou se skrývá i herecký talent. Naivní mladou panu jí věříte i přes to, že měla v té době už za sebou manželství se známým proutníkem Vadimem a také roli svůdnice v jeho "...a Bůh stvořil ženu." A tomu už se říká výkon;)(31.3.2007)