poster

Klenotníci měsíčního svitu

 • francouzský

  Les bijoutiers du clair de lune

 • italský

  Gli amanti del chiaro di luna

 • anglický

  Heaven Fell That Night

 • anglický

  The Night Heaven Fell

Krimi / Thriller

Francie / Itálie, 1958, 95 min

 • mortak
  **

  V hlavní roli tohoto křišťálového braku prsa BB. Vadim je pečlivě instaluje v košilce, v podprsence, v živůtku, v roztrhaných šatech tak, až má divák pocit, že vypadnou (a nebojte se, na vteřinu vypadnou). Jinak jde opravdu o neuvěřitelně hloupý film, kde všichni zúčastnění hrají amatérsky jako voskové figuríny a dojem zachraňuje pouze příroda a autentické exteriéry španělských vesniček.(1.2.2013)

 • Divočák
  ***

  Pozor spoiler - No, zas tak strašné to nebylo. Vadim sice není žádný Spielberg, ale v Klenotnících předvádí typický řekněme "romanticko dobrodružný" film 50. let. Film je už od začátku okatě mířen na ženskou polovičku našeho universa. Boyd si v něm střihnul typického španělského nabušeného macha, který Bardotové zabije strýčka a pak jí obtáhne tetu, aby svědčila v jeho prospěch. Ta ovšem není tak prodejná jak si prvně myslel, a i když ho miluje, nechá ho v klidu odvést policií. Do všeho se ale připlete naivně do Boyda zamilovaná Bardotová a pomůže mu utéct. Zhrzená tetička jim je s policií v patách, zatímco jí Boyd zklátí i její neteřinku Bardotovou a na konci ji nechá místo sebe zastřelit... No, příběh žádný zárak neni a tak film staví především na dvou věcech - neuvěřitelně fotogenické španělské krajině a neuvěřitelně fotogenické mladé Bardotce, která navíc dokazuje, že za její překrásnou tvářičkou se skrývá i herecký talent. Naivní mladou panu jí věříte i přes to, že měla v té době už za sebou manželství se známým proutníkem Vadimem a také roli svůdnice v jeho "...a Bůh stvořil ženu." A tomu už se říká výkon;)(31.3.2007)

 • Pohrobek
  ***

  Po pravdě řečeno poněkud úsměv vzbuzující hlavní extrémně romantická linie lásky na první pohled, která se stane láskou až "mytologicky" neúprosnou. Vadim bohužel není žádný mistr citových hloubek a láskyplného prožitku, takže to, co měl, nám film zřejmě nesdělí. Na druhou stranu přerod Brigitte z nezkušené panenky v hotovou ženu se povedl dokonale (a to nejednou; nejen tady) a "drásací a pokládací" scéna v sobě kus archetypálního pojetí sexuality snad i nese.(10.10.2005)

 • Karlos80
  **

  Což o to Brigitte to jako obvykle sluší, i role vážnější a významnějšího a charakterového zaměření jí zde víceméně sedí. To nám už mimochodem předvedla v o rok mladším Gabinovském filmu "V případě neštěstí" taktéž s tragickým koncem. Ale jinak je tento film opravdu zoufalý a nudný k ukousání. Mě tyto americké romantické filmy s padesátých let prostě nic neříkají..Nebýt však toho vyhroceného konce až na samé hranici zoufalosti tak bych dal snad ještě míň.(31.3.2007)

 • dopitak
  **

  Celé to působí, pardon vlastně je, výkladní skříň na Bardotku. Chodí tam nejprve v nedbalkách, pak se schovává za kamarádku, pak v černé krajkové košilce, vy u toho funíte, stopujete záběry a posouváte se po framech, a od začátku kroutíte hlavou, jak to Vadim takhle špatně mohl natočit. Scénář je při tom ok a ačkoliv originalitou nesrší, celé to dobrodružství by se zkousnout asi dalo (na krimi zapomeňte). Jenomže dialogy bolí, jak šustí papírem, postavy se chovají divně, a střih tomu dává korunu. Budete-li dost trpěliví, můžeme vám snad prozradit, že BB nakonec ňadra ukáže!(18.9.2014)