Baramui paiteo

바람의 파이터

Fighter in the Wind

Válečný / Historický / Akční / Drama

Jižní Korea, 2004, 120 min

Funguje to skôr ako životopis ako nejaký bojový film, aj keď bitiek tu je neúrekom. Vadili mi na tom filme 2 veci. Hlavný hrdina je až príliš veľký chudák do takej miery, že som nemal chuť ho ani ľutovať. Práveže mi postupne začal liezť na nervy. Príliš dlho trvalo kým sa vzchopil. Až v polovici filmu to konečne nevydržal a spakoval sa do hôr, kde vymyslel novy bojový štýl: užmámtohoponižovaniakurvapokrk karate a následne započal vandrovku po celom Japonsku behom ktorej zmlátil a ponížil pre zmenu všetkých japonský karate majstrov. Celým filmom sa ťahá aj jeho vzťah s hlavným záporákom, ktorý má ale svoje zásady, takže sa divák teší na ich spoločný duel. Ale ten mi nakoniec pripadal snáď najslabší a strašne krátky. Druhá vec ktorá mi vadila boli bitky. Choreograficky sú kvalitné, ale často ich kazí nasnimanie. Rôzne otravné spomalovačky, zrýchlovačky alebo vyhadzovanie frameov pri ktorom som si myslel, že mám snáď vadný rip. Je to úplný opak Florentinových hrátok s kamerou, ktoré bitkám dodávajú šmrnc. Tu ich len ničia a znižujú prehľadnosť. Ale našťastie bitiek je tak veľa, že sa tu stále nájde dostatok kvalitných chvatov. Keď už ma nebavil hlavný hrdina, ktorý ma rozhodne nestrhol, tak ma aspoň zaujal jeho učiteľ ktorého predstaviteľ pôsobí stokrát charizmatickejšie. A z dejových epizódiek ma najviac zaujala tá s ženou po jednom jeho mŕtvom súperovi. Takže celkovo to je nadpriemerný životopis, ktorý sa oplatí vidieť, ale hlavný hrdina mohol byť menší chudák. 6/10.(4.7.2019)

Musashi Miyamoto, Huo Yuan Jia, Bruce Lee, Choi Bae-dal...slavny azijsky bojovnici, ktory sa stali inspiraciou pre statisice ludi po celom svete. O kazdom z nich uz bol natoceny film a Fighter in the wind je o poslednom menovanom - Choi Bae-dalovi. Rozhodol som sa tento film zrovnat s minulorocnym Fearless. Obidva su vystavane ako pribehy o narodnych hrdinoch, ktory sa svojim umenim preslavili a nezanechali za sebou len kopu dolamanych neboztikov, ale aj nieco viac. Kdezto u Fearless je legenda vyuzita takmer vylucne ako pozadie akcneho filmu (niekto by mohol namietat, avsak pritomnost mnoha cisto na efekte vystavanych subojov a "hviezd" ako Nathan Jones....to fak smrdi viac prachmi ako umyslom ozivit legendu), Fighter in the wind na to ide trochu inak. Sam reziser tohto snimku priznal, ze ide o film akcny, je vsak zrejme ze film nebol toceny len pre efekt. Priam naopak. Aj ked je akcia permanentne pritomna pocas celeho filmu, o nejakych extra rezanicach sa neda hovorit (mozno vyjma tej poslednej:), Dalsov vecov je ze autori sa rozhodli suboje spravit realisticke a oni take naozaj aj su. Nedockate sa ziadnych nadprirodzenych pohybov ci pocitacovych efektov. Nic take. Prave preto som bol zo zaciatku aj mierne sklamany. Tym ma film donutil sustredit sa viac na dej a na hlavny charakter. Dejovo film zo zaciatku taktiez viazne, ale ako sa mi to stalo uz pri niekolkych korejskych filmoch, film si ma doslova nepozorovane ziskal a ja som sa v druhej polovici "nacapal", ze aj ked vlastne ani neviem pre co, zarazu hrdinovy strasne fandim a citim s nim. Taktiez s postupnou premenou hrdinu (vlastne po extra tvrdom treningu:) sa cibri aj jeho bojovy styl a tym aj cela akcia. Film nam predvadza akisy drsny styl, kde hrdina rany nielen rozdava, ale aj pekne dostava. Ziadne super skvela choreografia, alebo "ty brdo!!!" triky, ale ta surovost a realistickost a hlavne to ako "so srdcom" hlavny hrdina bojuje je to co tomu dava naboj. Alebo inak - nebojoval koli tomu aby sa pomstil, ale koli tomu, aby bol najlepsi. Takze to zhrniem - film nema dokonaly dej, ani dokonalu akciu, avsak napriek tomu si ma ziskal a vedla vyhypovaneho Fearlessu je neporovnatelne lepsim fimom. A ten epilog fakt nema chybu :) (8.5/10)(6.7.2007)

Škoda, že sa to nesnažili viac natočiť ako biografický film, namiesto heroizovania legendy. Niektoré okamihy v Baedalovom živote sú tu preletené rýchlo, no zaslúžili by si viac priestoru a niektoré zase dosť zbytočné majú priestoru až až. Všetko to je sprevádzané prehnaným pátosom so spomalenými zábermi a múdrymi myšlienkami... Menej je niekedy viac, toto bolo trochu prepísknuté.(14.2.2018)

• Rogue

První polovina ucajdaná a nablblá, souboje zmatečné a ničím vyjimečné, do toho romantika po korejském způsobu... hm. Od poloviny se to trochu rozjede, ale i tak se nemůžu zbavit pocitu, že hodina filmu přebývá a zbylá hodina prostě není ničím nadprůměrným. Navíc při tak impotentních akčních scénách už si člověk všimne i postav plastických jak papírová vystřihovánka. Tak nevyužitý potenciál už jsem dlouho neviděla.(23.9.2008)

Mám rád historické kung fu, karate snímky o ninjoch, samurajoch či pouličných bojovníkoch. Obzvlášť keď je samotný príbeh o posilnení vôle, ducha, morálky, respektíve dosahovaní maximálnych fyzických síl. Napriek tomu, že tento film spĺňa všetky uvedené aspekty, nijak mimoriadne si ma nezískal. Neviem čím to bolo, možno hlavným hrdinom, možno tým, že samotné bojové scény na mňa pôsobili viac menej poulične, než konkrétnym bojovým umením systémovo schématicky, ako to bolo v iných prípadoch, starších snímkoch, kde hral napríklad J. Chan. Dobrý film, ale dobre je iba na trojku.(17.5.2016)

• - Skutečný Choi Bae-Dal, známnější pod jménem Masutatsu Oyama se narodil 27.7.1923 a zemřel 26.4.1994. Proslavil se jako zakladatel nejtvrdšího z karatistických stylů Kyokushinkai. Dnes velmi populární díky úspěchům jeho protagonistů v zápasech K1. Přestože se film inspiroval zejména comicsovým zpracováním jeho životních osudů, drží se poměrně i skutečných událostí. Oyama skutečně žil 14 měsíců v dobrovolné izolaci od okolního světa v horách, kde osaměle trénoval. Mnoho jeho následovníků se pokoušelo tento kousek více či méně úspěšně napodobit. Pravdivé jsou též jeho proslulé zápasy s býky, kterým holýma rukama usekával rohy. Celkově údajně zápasil s 52 býky a tři z nich zabil jediným úderem. Dodnes drží většinu světových rekordů v silovém přerážení. Utkal se v boji též s více než 200 mistry bojových umění a podle vlastních slov neprohrál jediný zápas. To se ale nikdy nepodařilo prokázat ani vyvrátit. (Vojcl)

• - Film je natočený podľa japonskej knihy "Karate Baka Ichidai". (Cracker)

• - Baramui Paiteo (Fighter in the wind) byl natočen v japonštině. Ve filmu však hrají jen dva japonští herci - Masaya Kato a Aya Hirayama. Zbytek štábu včetně režiséra je z jižní Koreji. Představitel titulní role Yang Donggeun japonštinu v civilním životě vůbec neovládá. (Vojcl)