Letem světem (TV seriál)

Letom svetom

Globe Trekker

Dokumentární / Dobrodružný / Reality-TV

Velká Británie, 1994, 60 min

Nejlepší cestopis, nejlepší moderátoři, prostě paráda. Ian Wright je fajn chlapík ale někdy jsem ho opravdu litoval, třeba jak musel v Norsku povečeřet beraní oči :) Ale nejen on, všichni průvodci mají svůj osobitý styl, který znamená i osobitý pohled na věc. Dodnes si pamatuji díl, ve kterém byly v řecku slavnostně obětovány ovce, což byla velká citová zátěž pro moderátorku, kterou tento rituál dohnal až k slzám. Nemůžu říct, jestli to bylo spontánní a nebo připravené, každopádně i taková věc může být dokumentu prospěšná.(22.9.2006)

Devadesátky, kdy turistika zažívá boom a chrlí davy do všech koutů Země. Globe Trekker je pro mě vzpomínkou na dětství, na dobu oběda o víkendech, kdy začala hrát ta nejúžasnější znělka ze všech. Ian Wright se svým božským britským charisma ukazující mně jako malé holce svět. Už tehdy jsem hltala každý záběr a vůbec netušila, co pro mě cestování bude znamenat za tucet let později. Všechny palce nahoru. Tohle už prostě dnes nikdo nenatočí.(2.12.2014)

10 / 10 "Little by little, one travels far." (J. R. R. Tolkien) Vyprahlé púšte ťahajúce sa ku krvavočervenému obzoru, neprebádané dažďové pralesy prebublávajúce lahodnou zmesou vôni a zvukov, starobylé a dávno zabudnuté zrúcaniny zašlých civilizácií, preľudnené trhoviská plné exotického ovocia a aromatických korenín, horské štíty majestátne sa vypínajúce k nebeskej klenbe, tajomné a chladné morské hlbočiny, krištáľovo čisté lagúny blyštiace sa na poludňajšom slnku, domorodé kmene vo víre obradného tanca pokorne vzdávajúce hold svojim bohom a bôžikom...(19.2.2006)

Cestopisný seriál se přejmenoval z Lonely Planet na Globe Trekker, ale název je to poslední na čem záleží, podstatný je vnitřek. A ten je naprosto užasný. Cestovatelské srdce na dlani, které není možný odmítnout. Ian Wright dává do poznávání dálek sebe, žádné fádní cestopisné informace, které připomínají výuku zeměpisu. Tohle je pořádná porce zážitků, dobrodružství a poznávání. Přesně kvůli tomuhle považuju cestování za tu nejlepší lidskou činnost. Při ničem jiným na světě necítím svůj vlastní život víc než při cestování. Tenhle pocit se nedá koupit, nedá se našvindlovat, ale dá se lehce získat. Stačí vzít batoh, foťák a jít. Je úplně jedno kam, protože naše planeta doslova přetéká nádherou a pestrostí, ať už se jedná o přírodu, lidi a nebo lidské výtvory. Ian Wright má v sobě spontálnost, otevřenost i smysl pro humor a tím dělá z těhle cestopisů neskutečně příjemný zážitky a nejen on i ostatní průvodci, Zay Harding je skvělej kluk nezkazí jedinou srandu nebo Megan Mccormik, luxusní holka, její putování po Kolumbii a výroba kokainu neměla chybu. Prdlá, věčně usměvává holka co jde bez okolků naprosto do všeho. Průvodci se občas dostanou do zajímavých situací jako třeba pití prapodivných nápojů, třeba prstovej drink a i do tvrdších situací Matt Young a jeho Dolomity byla slušná drsňárnička, ale co na tom, přesně o tomhle je život. Měj mysl otevřenou, nasávej zážitky a když to bolí ? ..... tak to asi stojí za to !(20.9.2010)

Dobré, ale ta nezávislácká stylizace mi připadá trochu směšná. Pochybuji, že by "cestovatelé" v dokumentu za sebou neměli štáb čítající několik desítek lidí. To už se mi víc líbí cestopisy Michaela Palina, který si na nic nehraje a přitom projíždí podobná místa podobným způsobem. Navíc mi trochu vadí ta eliminace cestování na hltání povrchních zážitků (opět se mi více líbí Michael Palin, který se opravdu snaží proniknout do místních společenství). Ale jinak je to hezký dokument.(26.10.2011)