Souboj s nebem

• Česko Bitva na nebi (festivalový název) (více)
Trailer 2

Marcos, který je řidičem v rodině generála, unesl se svou ženou malé dítě kvůli výkupnému, ale děcko nečekaně zemřelo a Marcos se tím trápí. Když veze generálovu dceru Anu z letiště, svěří se jí a Ana, která se prostituuje pro vlastní potěšení, mu pro útěchu nabídne sex. Marcose nepřestávají sužovat výčitky svědomí, a vydá se proto se zástupem kajícníků na pouť k Panně Marii Guadalupské. Ve svém druhém filmu, vybraném letos do hlavní soutěže v Cannes, se Carlos Reygadas vrací k tématům, jež rozvíjel už ve svém pozoruhodném debutu Japonsko. Jsou to témata sexu, smrti a duchovního rozměru života. Vztah Marcose, Any a Marcosovy ženy je zasazen do tísnivé atmosféry přelidněné metropole, kde chudší vrstvy obyvatel domorodého původu nejsou s to zakořenit v městském prostředí, hledají náhražková uspokojení a duchovní spásu v náboženství. Záběry orálního sexu, jimiž režisér nešetří, nepůsobí ani trochu pornograficky, naopak získávají v kontextu filmu až metafyzický rozměr. (MFF Karlovy Vary) (oficiální text distributora)

Trailer 2

kinej

Po shlédnutí Souboje s nebem mě napadlo, jestli tak náhodou porotci těch festivalů, kde byl film oceněn, neskočili režisérovi tak trošku na špek. Přijde mi, že pod intelektuálním pláštěm, do kterého je film zaobalen, se neskrývá nic, co by vyznačovalo hlubší smysl. Film sice vypadá na pohled krásně, oduševněle, ale nic moc nesděluje. Alespoň nic, čemu bych já, nevěřící, nemexičan, rozuměl. Dlouhé kamerové záběry, určitá značka některých art filmů, se sice hezky pozorují, ale o duševních pochodech hlavních postav toho moc nevyzrazují. Na druhou stranu oceňuji vkusné zařazení erotických až pornografických záběrů, které ač hlavní tahák filmu, nepůsobí nepatřičně, jako tomu u podobných filmů bývá, protože zde dokreslují postavu Any. ()

tron

Miestami vskutku neznesiteľne dlho sa kamsi do neznáma ťahajúci film. Takmer bez slov, zato s kamerou, ktorú by zvládol aj občan so ZŤP. Tuším, čo uchvátilo kovbojov na Robertovom festivale Sundance, ale osobne by som skôr znova siahol po MEXICKEJ JAZDE. Zaujala ma predovšetkým hŕstka šteklivejších scén. Pozor, rozhodne nečakajte žiadne dlhé pornografické scény (SÚBOJ S NEBOM má dokopy snáď minútu pornografických záberov). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/mladezi-nepristupne/70-suboj-s-nebom-40- ()

Deimos

DVD/// Obsazení 3/10 Děj 4/10 Hudba 4/10 Prostředí 6/10/// PLUS: velice reálný film, po filmařské stránce je to skoro umění MÍNUS: sledování je náročnější a ne vždy zrovna příjemné/// Shrnutí: Carlos Reygadas je už "povinnou četbou" na filmových školách. Dosáhl toho jako jeden z mála mladších (současných) tvůrců. Jeho filmy tomu odpovídají. Skoro se nesou v duchu italského neorealismu. Postavy jsou reálné, prostředí taky. Postavy jsou obyčejní lidí a my máme možnost nahlédnout do běžného mexického života a prostředí. Postavy jsou spíš nesympatické, jejich jednání rovněž. V jejich kůži by jste být nechtěli. Spíš by se film měl jmenovat souboj se svědomím, ale vidím v tom metaforu. Záběry kamery jsou často observační, mnohdy se kamera zaměří na detail(y) a sexuální scény jsou velice naturalistické. Není to film pro každého, ale dá se v něm najít spoustu myšlenek a přinést vám může i zamyšlení nad svým životem./// Celkem 42%/// ()

dopitak

Wau! Z tohohle filmu jsem mnohé nepochopil, ale věřím, že to tak snad mělo být. Nechtěl bych to ale nikdy vidět nadabované.___ Jestli chtěl režisér Carlos Reygadas natočit film o atraktivní dívce Aně, souložící jen tak z nudy s velmi ošklivým, tlustým, starým mužem, pak se to nepovedlo. Je však zřejmé, že o tohle Reygadasovi věru nešlo..___ Nechápal jsem toho hodně, například proč se na chodbě pomočil. Ale když pak udělal tu věc s nožem, doopravdy jsem se bál, že to nebylo jen ve filmu. Může za to téměř dokumentární kamera, velmi autentická, pochopitelně dost syrová.___ Sledujeme soutěž o nejdelší záběr. Kameraman používá NEUVĚŘITELNÉ záběry, střih se objevuje snad jenom z povinnosti, když už není kudy cesta dál. Méně trpělivý divák se asi postupně začne nudit.___ Další, co je taktéž neuvěřitelné, jsou detaily - záběry na obrazy, kapající kohoutek, pomalu ochabující penis.. Reydagas si s definicí pornografie těžkou hlavu nedělá a film je místy opravdu hodně bezprostřední až naturalistický, rozhodně není vhodný pro slabé žaludky.___ Ana (Anapola Mushkadiz) je velmi svěží, podmanivá, krásná. Marcos (Marcos Hernández) je naopak odpudivý, místy až nechutný. Což je báječná kombinace, záběry v posteli jsou šílené (ale přesvědčivé). Pokud informace z imdb nelžou, jedná se v podstatě o neherce, zvláště u Marcuse a jeho ženy.___ Na vyšší hodnocení ale ještě asi nejsem dost vyzrálý, protože jsem se chvílemi nudil (proto jen tři). "No more women. No more tits. No more tits." ()

Anderton

Súboj s nebom otvára zločin, ktorý by mohol viesť k srhujúcemu thrilleru z Mexica City, k rodinnej dráme, prípadne k nejakej postmodernej ironickej gangsterke. Napriek týmto možnostiam ide o niečo ťažko zadefinovateľné, zato však výsostne autorské, inovatívne a v niektorých momentoch prekvapivo odvážne a prekvapivé vo všeobecnosti. Únos dieťaťa vôbec nevidíme, len sa o ňom postavy nevzrušivo rozprávajú, hold každodennosť dnešného Mexika. Reygadas ale boduje najviac s citom pre nakrúcanie scén z exteriérov megapolisu, jazda mestom v aute je síce zážitok trochu mimo naratív filmu, ale zato pevne spätý s jeho dušou. ()