Souboj s nebem

• Česko Bitva na nebi (festivalový název) (více)

Marcos, který je řidičem v rodině generála, unesl se svou ženou malé dítě kvůli výkupnému, ale děcko nečekaně zemřelo a Marcos se tím trápí. Když veze generálovu dceru Anu z letiště, svěří se jí a Ana, která se prostituuje pro vlastní potěšení, mu pro útěchu nabídne sex. Marcose nepřestávají sužovat výčitky svědomí, a vydá se proto se zástupem kajícníků na pouť k Panně Marii Guadalupské. Ve svém druhém filmu, vybraném letos do hlavní soutěže v Cannes, se Carlos Reygadas vrací k tématům, jež rozvíjel už ve svém pozoruhodném debutu Japonsko. Jsou to témata sexu, smrti a duchovního rozměru života. Vztah Marcose, Any a Marcosovy ženy je zasazen do tísnivé atmosféry přelidněné metropole, kde chudší vrstvy obyvatel domorodého původu nejsou s to zakořenit v městském prostředí, hledají náhražková uspokojení a duchovní spásu v náboženství. Záběry orálního sexu, jimiž režisér nešetří, nepůsobí ani trochu pornograficky, naopak získávají v kontextu filmu až metafyzický rozměr. (MFF Karlovy Vary) (oficiální text distributora)

betelgeuse

Vedle UMÍNĚNÝCH MRAKŮ další shocker aktuální festivalové sezóny, který má podobně nekompromisní a svěže originální optiku, a taky výborně pracuje s hudbou. Nemyslím, že jde o jeho „pochopení“; děj – neděj je celkem jasný, byť velmi pozvolný. Ani bych jeho sexuální scény neoznačil za „směšné“ (chci vidět zde komentující pány, až jim jako hrdinovi bude kolem padesátky) nebo „neškodné“ (mají hard-core elementy). Velmi zajímavá koláž subjektivních pohledů, obrazových asociací, „mechanických“ sexuálních figur a neotřelých hudebních ploch. ()

tron

Miestami vskutku neznesiteľne dlho sa kamsi do neznáma ťahajúci film. Takmer bez slov, zato s kamerou, ktorú by zvládol aj občan so ZŤP. Tuším, čo uchvátilo kovbojov na Robertovom festivale Sundance, ale osobne by som skôr znova siahol po MEXICKEJ JAZDE. Zaujala ma predovšetkým hŕstka šteklivejších scén. Pozor, rozhodne nečakajte žiadne dlhé pornografické scény (SÚBOJ S NEBOM má dokopy snáď minútu pornografických záberov). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/mladezi-nepristupne/70-suboj-s-nebom-40- ()

lesumir

Battle in heaven je presne ten film, ktery se bud ohodnoti hodne spatne, nebo hodne dobre. Staci se podivat, jak je to hodnoceno tady na csfd, je to hodne rozporuplne. Je to hodně zvlastni dilo, v podstate si porad kladu otazku "Co tim chtel basnik rici?". Tady se doslovne hodi fraze, ze je to "o nicem". Ano, ten film se niceho nedrzi, ne unosu, ne manzelu, ne te "kapitanske dcerky" a v podstate niceho. Na druhou stranu mi to hodne rychle uteklo 4/10 ()

curunir

,,ČO ZNAMENÁ ,UROBIŤ ZOZADU´?“ __ Hneď s prvým záberom som si spomenul, že som o ,,Súboji s nebom“ počul na ,,Noci prísne zakázaných filmov“, kde Peter Konečný upozornil nielen na explicitnosť danej sexuálnej scény, ale nezabudol podotknúť, že neočakávane šokujúco pôsobí najmä kvôli zobrazeniu nelichotivých ,,telesných proporcií“ jedného z aktérov. Že aj sto kiloví ľudia spolu ,,tento“ je tu ukázané s úplnou samozrejmosťou a zobrazenie nahoty a sexu tu miestami síce hraničí so softpornom, avšak tieto zábery nie sú cieľom filmu, ale skôr slúžia ku zvýrazneniu autentickosti rozprávania nemajúceho ďaleko k dokumentárnemu štýlu. Napokon tučnota niektorých postáv bola pre mňa natoľko odpudivá, že ma nútila viacej dbať na vlastné stravovacie návyky. Inak má film veľkú snahu pôsobiť umelecky. Formálne sa snažia vyniknúť najmä dlhé statické zábery kamery na postavy hľadiace kamsi do prázdna a určujú celkový rytmus diela, na ktorý sa jednoducho treba naladiť. Netradične podaným príbeh o únose dieťaťa sa ako ústredná línia rozprávania napokon ukáže ako nedôležitá, pretože dej od nej často odbieha a vrcholí absolútne inak ako by niekto čakal, avšak pochopiteľnou, mimoriadne spirituálne silnou scénou v bazilike dosahujúcou katarziu. Súboj s nebom sa metaforicky ukazuje ako v opakujúcich sa scénach so zvešiavaním vlajky, tak aj v samom závere, totožným s inkriminovaným úvodom. (593. hodnotenie, 68. komentár k filmu) ()

jojinecko

Keď chce niekto v niečom nájsť myšlienku nájde ju...O čom malo byť toto nemám šajnu, pretože tento film ma nedonútil zapnúť moje mozgové závity ani náhodou a nevyvolal vo mne ani žiadne pocity a dojmy. Čo ako tak oceňujem je nápaditá "autentická" kamera. Inak hodinu a pol pozerať na katatonického hrdinu, dve súlože a fajku okorenené o náboženský "mysticizmus" fakt nemusím. To si oveľa radšej pozriem niečo od Jodorowského:) ()

• Film sa natáčal v Mexico City (Mexiko). (Arsenal83)
  • Režisér Carlos Reygadas sa rozhodol nezamestnať profesionálnych hercov, pričom predpokladal, že chýbajúca herecká príprava bude mať pozitívny vplyv na prirodzenosť a dôveryhodnosť postáv. (Arsenal83)