Horská hlídka

• Čína Kekexili (více)
Čína / Hongkong, 2004, 85 min

Kekexili je rozsáhlá oblast na Čchingchajsko-tibetské náhorní plošině a v současnosti i největší čínská přírodní rezervace. V posledním dvacetiletí minulého století tu však řádili pytláci, kteří snížili stavy antilopy tibetské (čiru) ze dvou milionů kusů pod deset tisíc. Proti nim se postavili dobrovolní horští strážci. V roce 1996 se pekingský novinář Ga Yu zúčastnil sedmnáctidenní výpravy proti pytlákům a jeho článek měl později zásadní vliv na změnu v přístupu státních orgánů. Film v paradokumentární formě zachycuje novinářovo putování s tibetskými strážci, vedenými zkušeným vůdcem Ri Taiem. Vychází ze skutečných událostí, jež se odehrály v letech 1993 až 96. Strohý záznam nebezpečné a náročné cesty v tvrdých klimatických podmínkách ve výšce okolo 5000 metrů kombinuje tvůrce s prvky westernu. (MFF Karlovy Vary) (oficiální text distributora)

Jizni Tlapa

Tomuhle přece ale sakra hodně chybělo. Skvělou scenerii tibetských hor a důvěryhodných hereckých výkonů naprosto zabíjí ničím nenápadný scénář, nevýrazná hudba a v neposlední řadě samotný příběh, který je prostě až moc obyčejný... lehké zklamání z lehkého nadprůměru.. ()

uhlajz

Je to drsný. Žijeme si ve své bavlnce v pocitu neohrožení ničím. Jsme naštvaní, když nám ujede autobus a musíme na další čekat 5 minut. Absolutně si neuvědomujeme v jakých podmínkách žijí jiní lidé. Že když se vám posere auto, tak nikomu nezavoláte, aby pro vás přijel, ale chcípnete opuštěni v poušti. Tento film je nejen o otázce, kdo je viník - ten, kdo vykonává dílo, nebo ten kdo ho plánuje, anebo snad ten, komu je vše lhostejné? Ten film je také o tom, že příroda nás vždy vrátí na zem a ukáže nám, kdo je tady pánem... ()

Brandon

Zvláštní. Čínské filmy jsou nabité jakousi jedinečnou nepopsatelnou mystikou. Nenapadají mě jiné asijské filmy, které když skončí, tak člověk nemá chuť mluvit, vychutnává si ticho a v hlavě si promítá nejsilnější momenty. Kekexili je film podle skutečných událostí o hrstce chudých tiběťanů, kteří ochraňují kriticky ohrožený druh antilopy před všudypřítomnými pytláky. Drsný příběh o realitě, která je Evropanovi na hony vzdálená. A ty fantastické scenérie... ()

dANo

Je neuveriteľné, že na svete existujú takí ľudia, ako v rokoch 1993 - 1996 v Kekexili (náhornej planine v Tibete). Nebyť dobrovoľníkov, ktorí boli ochotní opustiť rodiny a svoje zamestnania a tiež jedného investigatívneho novinára z Pekingu by títo ľudia behom veľmi krátkeho obdobia dokázali vykynožiť celý vzácny druh antilop len kvôli ich vlne. Tibetské antilopy sa behom 20. storočia stali ohrozeným druhom a možno aj vďaka skutočnému príbehu opísanom v tomto výbornom filme si Čína mohla ako jedného z maskotov OH 2008 v Pekingu vybrať práve toto zviera. ()

Jacob23

Skvele.Hodne silne a dobre natocene-pro nas jiste naprosto nepredstavitelne..Muzi jenz riskuji sve zivoty v jedne z nejnepriznivejsich a zaroven nejkrasnejsich lokalit Sveta(silene-poroucha se ti auto...mas 30%sanci ze prezijes)to vse kvuli zachrane prirody a prostredi,ktere tak miluji(Vzdy kdyz mam hlidku styska se mi po domove,ale jakmile jsem doma nemuzu prestat myslet na Kekexili)Smekam a tleskam jak filmu tak hlavne jim-jiny kraj,jiny mrav,uplne jiny zivot a hodnoty..Jednoznacne nejlepsi film,ktery jsem letos videl a ani po tydnu ho nemuzu dostat z hlavy.) ()

bloodvomit

Zpočátku mě to moc nebralo a přemejšlel sem tak maximálně o 3 hvězdách. Od začátku do konce má film feeling Filmového Festivalu v Karlových Varech, přesně ten typ filmu, nezávislý, lehce dokumentárně laděný s minimálními finančními prostředky, zasazený do poutavého prostředí a řešící lokální problém. Snímek se začíná slušně rozjíždět když skupina chlapů vyrazí do hor za pytláky a s každym dnem atmosféra houstne. Ukazuje dokumentárním stylem jak žijou lidi v pustý a krutý tibetský náhorní plošině a momenty, který by byly v jinym filmu naprosto dramatický sou tady braný jako samozřejmost - styl "tak to prostě tady chodí, život jde dál" (viz. tekutý písky). Obdivuhodný je chování tamních lidí, který berou věci jak přijdou, nic moc extra neřeší, pokud má někdo umřít, osud tomu tak chtěl. Ke konci graduje film kvalitativně na 5 hvězd, maximální hodnocení dávam za sugestivnost, intenzivní dramatickej zážitek a naprosto speciální téma námětu, tohle je opravdová pecka! ()

Maynard.

Film z Číny/Hongongu? Co to má jako bejt? :o) Film podle pravdy, kde kvůli tibetským antilopám umírají pytláci, ale i jejich pronásledovatelé. To si pak člověk musí položit otázku - za jakou cenu? Kolik antilop má cenu jednoho lidskýho života? Navíc se jedná o dobrovolníky, který z toho měli nanejvýš dobrej pocit, že "chráněj" svou přírodu. Ale znovu se ptám, za jakou cenu? V tomhle drsném kraji mají tu chudáci jen starý auta, žádný parádní zásoby jídla, ale zase maj dobrý srdce. Což jim je ale v tom mrazu a nadmořský výšce prd platný... Jako film zajímavej tím, že je to podle pravdy, ale strategie Horských hlídačů nepromyšlená, naivní a ukvapená... ()

Borec3

Kdo u Kekexili hledá sílu v epičnosti, je bláhový. Lidská idea, za níž je nutné bojovat, i kdyby byla sebenepatrnější. Hranice cest jsou někdy tak protichůdné, a přesto je okolnosti svádějí v přímky končící v nekonečnu. Každé loučení může být tím posledním, tak k němu přistupuj, člověče. ()

chef

Horskú hliadku nerobí výnimočnou filmové spracovanie, tak ako to robi práve jej námet a samotné prostredie, v ktorom sa odohráva. Všetka tá prirodzená ľudská húževnatosť, odhodlanosť a pokora dostáva na pozadí úžasnej Tibetskej krajiny úplne iný rozmer. ()

cab

Jeden muz riskuje vsechno na cem mu zalezi, aby zachranil bezbranne antilopy, ktere jsou loveny v horach Tibetu. Pribeh je natocen podle skutecnych udalosti a ani tento fakt nesnizuje hodnotu a emocni dopad celeho dramatu. Nastesti se situace v nynejsi statem chranene oblasti zlepsuje. Aspon neco pozitivniho se v dnesnim svete deje. 70% ()

Teg

Drsná, syrová záležitost. Pokud doufáte, že se budete kochat Tibetskými exteriéry, tak na to rovnou zapomeňte. Zbude jen lítost. ()

Piggsy

Souhlasím s tím, že zabíjení zvířat kvůli kožešinám je špatné, ale tento film je podle mě jen ztráta času. Kdyby nebyly všechny scény tak zbytečně dlouhé, celé by to trvalo sotva 30 minut. Určitě by bylo lepší natočit raději nějaký zajímavý dokument, než tudletu uspávačku. Pokud nemůžete usnout a nepomáhají vám ani prášky na spaní, pak Horská hlídka určitě zabere! :-) ()

Klay

Působivé drama hlavně proto, že zcela rezignuje na patos. S postavami se tu zachází nemilosrdně...žádné oplakávání mrtvých a sentimentální řeči. Na prvním místě je snaha navodit syrovou atmosféru. A povedlo se. Nevím nakolik se film drží událostí podle kterých vznikal, ale představuji si, že tak nějak mohl dramatický hon na pytláky (a hlavně jeho vyústění) vypadat. ()

Charon11

Velmi silný zážitek! Film ukazuje něco, co my "evropané" jsme již ve svých charakterech a síle ztratili. Kulisou filmu nádherné, ale drsné hory, hlavními hrdiny filmu členové horské hlídky, zápletka boj mezi horskou hlídkou a pytláky. Natočeno způsobem, který nikoho nenechá v pochybnostech o tom, zda se to stalo či ne. Možná, že to tak bylo, možná úplně ne, ale dozajista to bylo takhle tvrdé a možná ještě víc.... ()

Martyr

Smutné je to, že film zároveň odráža asi aj krutú realitu. Tu platí staré známe porekadlo. Posranému aj záchod na hlavu spadne. ()

Narciska

Dobré na tom je, že je to film podle skutečnosti, jejíž aktéři přispívali k záchraně ohroženého druhu již před třiceti lety, a že tito byli z řad obyčejných, od světa odříznutých, vesničanů, kteří se rozhodli chránit to, co náleželo do jejich prostoru. Je to film plný akce, pohybu v nesnesitelné nadmořské výšce, netušíte, kam se bude děj ubírat, herecký projev takový, že snad v něm účinkují ti, o nichž to je, dojde i na četné konfrontace s nepřáteli, i ty jsou prodchnuty respektem, tvrdými rozhodnutími i nečekanými zvraty... Tibet je krásný, když se na něj člověk dívá v teple a bezpečí domova, probouzí sny. ()

Rokle

Poetické, naučné a hlavně nepodbízivé. Nedovedu si ani představit, co by to se mnou dělalo vidět to v kině. Samozřejmě ale se stejně naladěným obecenstvem. Připadal jsem si jako bych byl v centru dění, bez možnosti couvnout nebo se otočit doleva či doprava. Kdo si chce rozšířit obzory z tibetské historie, berte to jako povinnost. Věřím, že nebudete litovat. ()