Polibek pavoučí ženy

• Brazílie

O Beijo da Mulher-Aranha

• Argentina

El beso de la mujer araña

Bozk pavúčej ženy

Předloha:

Manuel Puig (kniha)

Leonard Schrader

David Weisman

Prazvláštní film, který má přese všechno děj, jenž je zajímavý a rozhodně vás dovede uhranout. I když je to vlastně jedno velká bouda, tak díky Williamovi Hurtovi to parádně funguje až do konce, a to jak ve chvíli, kdy je vyprávěn příběh, tak i ve chvíli, kdy se odehrává skutečné dění. Podivný film, ale podivně krásný.(7.1.2016)

"The nicest thing about feeling happy is that you think you'll never be unhappy again." Pavúčia žena s dokonalou slzou stekajúcou po líci, zašlá filmová teatrálnosť nacistickej propagandy slúžiaca ako úlet od drsnej väzenskej reality, dva vynikajúco vykreslené charaktery v jednej cele a ich nesmierne ľudská, emotívna interakcia.. Môj silný filmový zážitok, depresívny, dojímavý, nezabudnuteľný.(25.11.2009)

Snímek s pozoruhodnou atmosférou. Zároveň velmi drsný i velmi jemný, velmi ošklivý i velmi krásný, velmi smutný i velmi vtipný. S tímto filmem je to vlastně stejné jako s výkonem Williama Hurta - nevíte, co si myslet; zda ho odsoudit nebo politovat, odkopnout nebo obejmout... To, jakým způsobem Hurt vytvořil komplexní postavu, která vás v každém svém gestu zároveň irituje a zároveň vybízí k soucitu, se dá skutečně nazvat hereckým mistrovstvím. S filmem mám jediný problém, a to je mé příliš vysoké očekávání. Když jsem slyšel, že jde o legendární brazilský snímek s queer tématikou, který se jmenuje Polibek pavoučí ženy, obsahuje snové sekvence a byl podle něj vytvořen muzikál od fantastické dvojice Kander - Ebb, čekal jsem, že půjde o nekonvenční surrealistickou podívanou; něco mezi Timem Burtonem a Priscillou, královnou pouště. Trochu mě tedy zklamalo, že jde vlastně o dost klasicky vystavěné konverzační vězeňské drama, kde se 90% stopáže odehrává v jedné místnosti. I přesto jde ale o výjimečný a dojemný film o těch nejbizarnějších podobách lásky.(9.11.2015)

• GodComplex

Uz sem si chvili myslel, ze jsem objevil nejaky uzasny skryty filmovy poklad, vsechno okolo tomu nasvedcovalo. Mrknete na obal, to vypada mysticky, nazev Polibek pavouci zeny, wow, excelentni hodnoceni a odkazy na jeden ze zasadnich 80's filmu. Bohuzel, nezerte to, jedna se pouze o story buzny zamcene v cele s mexicanem, kde buzna vypravi o kycovitem filmu z WWII a vy u toho jednak umirate nudou a hlavne je to cele neskutecne hnusne. William Hurt sice buzika hral velmi verohodne, zaver to navic cele nakopnul a konecne se zacalo i neco dit, to ale nezachrani tu prisernost prvnich dvou tretin ani kdyby se to pretrhlo. 3/10(26.5.2009)

Klaustrofobická dvojhodinová záležitosť, odohrávajúca sa takmer celá na pár metroch štvorcových. Sledujeme príbeh v príbehu, z ktorého je ten jeden rozprávaný prerozprávaným filmom. Ten je zámerne pateticky a neprirodzene zahratý, akoby predznamenal nasledujúce udalosti v "skutočnosti". Z tohoto hľadiska nie je od veci si uvedomiť, že aj my sledujeme fikciu, s ktorou sa ako filmom reálne ztotožňujeme. Zásadný zvrat v polovici som absolútne nečakal, oba príbehy sa tak melodramaticky pretnú a nám začne dochádzať, ako film asi skončí a že budeme dojatí. Z nejakého dôvodu ak narazím na brazílsky film, tak sa odohráva vo väzení, alebo je s ním aspoň spätý. Filmu dominuje William Hurt, nebudem znova chváliť jeho herecké umenie, mňa zaujalo na jeho postave to, že nikdy presne nevieme, v akom rozpoložení sa nachádza, čo kedy cíti a v akých momentoch prichádza v jeho vnútri k zmenám postojov a citov. 90%.(23.9.2014)

• - Sonia Braga neuměla během natáčení anglicky. (Terva)

• - Jde o první nezávislý film nominovaný na Oscara v kategorii nejlepší film. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Brazílii. (Terva)