poster

Polibek pavoučí ženy

 • USA

  Kiss of the Spider Woman

 • Brazílie

  O Beijo da Mulher-Aranha

 • Argentina

  El beso de la mujer araña

 • Slovensko

  Bozk pavúčej ženy

 • Austrálie

  Kiss of the Spider Woman

 • Kanada

  Kiss of the Spider Woman

 • Velká Británie

  Kiss of the Spider Woman

Drama

USA / Brazílie / Argentina, 1985, 120 min

Režie:

Hector Babenco

Předloha:

Manuel Puig (kniha)

Scénář:

Leonard Schrader

Producenti:

David Weisman
(další profese)
 • kaylin
  ****

  Prazvláštní film, který má přese všechno děj, jenž je zajímavý a rozhodně vás dovede uhranout. I když je to vlastně jedno velká bouda, tak díky Williamovi Hurtovi to parádně funguje až do konce, a to jak ve chvíli, kdy je vyprávěn příběh, tak i ve chvíli, kdy se odehrává skutečné dění. Podivný film, ale podivně krásný.(7.1.2016)

 • GodComplex
  **

  Uz sem si chvili myslel, ze jsem objevil nejaky uzasny skryty filmovy poklad, vsechno okolo tomu nasvedcovalo. Mrknete na obal, to vypada mysticky, nazev Polibek pavouci zeny, wow, excelentni hodnoceni a odkazy na jeden ze zasadnich 80's filmu. Bohuzel, nezerte to, jedna se pouze o story buzny zamcene v cele s mexicanem, kde buzna vypravi o kycovitem filmu z WWII a vy u toho jednak umirate nudou a hlavne je to cele neskutecne hnusne. William Hurt sice buzika hral velmi verohodne, zaver to navic cele nakopnul a konecne se zacalo i neco dit, to ale nezachrani tu prisernost prvnich dvou tretin ani kdyby se to pretrhlo. 3/10(26.5.2009)

 • gudaulin
  *****

  Nestává se moc často, že by brazilský film zasáhl do oscarového klání. Polibku pavoučí ženy se to svého času podařilo. Komorní drama o zvláštním vztahu dvou vězňů z doby brazilské vojenské diktatury na první pohled nemá běžnému divákovi co nabídnout, protože se odehrává převážně v klaustrofóbním prostoru jedné cely. Politický vězeň Arregui patří k těm odpůrcům režimu, na kterých si tajná policie i vězeňská správa zatím vylámali zuby. Mladý homosexuál Louis se jeví jako dostatečně vydíratelný a manipulovatelný a je proto nasazen do cely jako práskač. Přecitlivělý Louis uniká z nehostinného stresujícího prostředí cely do světa snů a fantazií ve stylu laciných brakových filmů 30. a 40. let. Oba muži přes povahovou rozdílnost k sobě postupně nacházejí cestu a vzniká zvláštní druh přátelství. Klíčovým pro úspěch snímku a jeho emocionální dopad na diváky je soustředěný špičkový výkon Williama Hurta v roli zženštilého Louise, za který herec obdržel dokonce Oscara. Vedle dojemného příběhu o přátelství a (sebe)obětování na mě působí surrealistické exkurze do omamného světa kýčových melodramat plných patosu a sentimentu. Celkový dojem: 90 %.(6.2.2015)

 • radektejkal
  *****

  Film vyznačující se především skvělým scénářem byl natočen podle knihy argentinského spisovatele Manuela Puiga "El beso de la mujer araña (Polibek pavoučí ženy)", která vyšla v roce 1976. Posléze ji autor také zdramatizoval. Kromě filmu existuje i muzikál, takže chybí snad už jen pantomima. Komorní vězeňský příběh má mnoho rovin, a přitom všechny stojí za zmínku. Zmíním se však jen o jedné, mystické. Podle indické mytologie nás bohové stvořili pro svoje obveselení. Co tady provádíme je pro ně "filmem", který si promítají a přitom se božsky baví. A my, ve vězení života (ať už je sebevíc velké), si se stejnou radostí díváme na filmy, které jsme si bohužel museli natočit sami a sami jsme v nich herci. Tedy film ve filmu, ve filmu. Nedá mi však, abych se nezmínil ještě o jedné rovině (již nekomentované): stále aktuálním "souručenství" argentinské vládní kliky s nacistickými a postnacistickými prominenty.(15.9.2014)

 • zette
  ****

  Vyborne drama, ktere se z velke casti odehrava v jedne cele. Postupne se vyvijejici vztah politickeho vezne a teplouse Moliny (genialne ztvarneny Williamem Hurtem) je zajimave sledovat, do toho jen par kusych vzpominek z minulosti a vypraveni brakovych filmu z ust homosexuala... Film s vybornou atmosferou a scenarem. Hurt za tento film dostal zcela zaslouzeneho Oscara. Polibek pavouci zeny je pro me velmi prijemne prekvapeni. For T2- jak vydrzis u filmu jen 1/3, tak se neptej, o cem to melo byt a radeji nehodnot vubec.(16.8.2013)

 • - William Hurt později přiznal, že byl během natáčení v Brazílii unesen hordou ozbrojených lidí. Druhý den byl však propuštěn. Incident nebyl nahlášen z obav, že by distributor stopnul natáčení. (Terva)

 • - Jde o první nezávislý film nominovaný na Oscara v kategorii nejlepší film. (Terva)

 • - Natáčení probíhalo v Brazílii. (Terva)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace