Koníček Hrbáček

Animovaný / Rodinný / Fantasy

Sovětský svaz, 1975, 62 min

Předloha:

Pjotr Jeršov (kniha)

Krása! Okrem iných predností (príbeh, animácia, hudba,...): J.Krónerom neuveriteľne nadabovaný cár, so všetkým čo k tomu patrí...hlas, smiech, intonácia, nálada - jeden krááásny koncert!!.... jediná chybička: celý preklad do slovenčiny mohol ešte pred nadabovaním prebásniť niekto kto má naozaj talent (viď napr. Princezná so zlatou hviezdou).... no aj v ruštine to má svoju originálnu "spevavú melódiu" :) odporúčam tiež pozriet!(26.12.2014)

Nolstalgie z dětství, kdy jsme si tuto pohádku pouštěli s bratraci a sestřenicí snad pořád. Tehdy mi stačilo k extázi snad jen to, že tam byli koně :) ne... je to krásný příběh a velrybu, fénixe a konečné kotle mám vryté do šedých buněk mozkových... takže to pro mě je něco výjimečného. Ráda se podívám i dnes.(21.2.2012)

Známy animovaný film z obdobia nevoľníckeho Ruska. Slovenský preklad je veľmi podarený, prekladateľ použil peknú slovenčinu, milé rýmy, dobre sa to počúva. Ale zásluhu na slovenskom znení majú aj herci. Ivan (Dušan Tarageľ) je najmladší z troch synov, ale jednej noci mu praje šťastie a on získa Koníka Hrbáčika (Zdena Grúberová). Film sa správne volá podľa koníka, pretože vždy, keď zadá cár (Jozef Króner) ďalšiu úlohu, Ivan sa len rozfňuká a Hrbáčik mu musí povedať, čo budú robiť. Hlavným Ivanovým nepriateľom na cárskom dvore je úlisný sluha (Ivan Letko). Nakoniec Ivan získa aj Krásavicu (Ida Rapaičová). /´Raz, dva, zdravá tá voda, raz, dva, zbohom, choroba!´/(12.1.2015)

Krásna rozprávka a jedna z najlepších animovaných. Trochu mi to pripomína kreslenú Popolušku, ale zároveň to má vlastné a typické ruské fluidum. Rozprávke veľmi pomohol aj skvelý slovenský dabing. J. Króner si zaslúži absolutórium. Veľmi pekná hudba a taká zasnená atmosféra. Ako dieťa som to videl veľakrát a musím povedať, že aj po 40 rokoch to nestratilo nič zo svojho čara. Súčasní tvorcovia animovaných hovadín by si mali brať príklad.(6.8.2018)

Bál som sa tohto návratu, no úplne zbytočne. Rovnako kúzelné, ako som si pamätal a reakcie môjho potomka (a pár dní po sebe nasledujúce opakovačky z jeho podnetu) mi potvrdili, že Koník Hrbáčik nestarne, naopak, stáva sa neopakovateľnou klasikou. Zaslúžene. (len ešte si tak zohnať ruský originál, pretože krkolomné rýmy v slovenskom dabingu kazia poéziu toho celého)(22.3.2011)