O klukovi z plakátu (TV seriál)

• Československo

O klukovi s plakátu

(Československo)

Animovaný / Rodinný

Československo, 1969, 26x8 min

Josef Kábrt

I ve mně tento miniseriál probouzí něžnou nostalgii. Podmanivý Filipovského hlas, pro mě nejvíce blízký z klasického rozhlasového předčítání Poláčkových BYLO NÁS PĚT, propůjčoval také oběma uličníčkům nenapodobitelné kouzlo. Jak je možné, že téhleté kvalitní tvorby, hýřící nápady a hravostí, tvorby bytostně české a středoevropské, bylo přehršle, zatímco dnes je člověk odkázán na úrodu - zase ne špatnou - večerníčků České televize? A co by bylo, kdyby nebylo televize veřejné služby? Animované KATKY nebo KŘEHKÉ VZTAHY? Hrůza pomyslet!(26.5.2008)

Jeden z mých "NEJ" večerníčkových seriálů navíc protřený perfektním dabingem mistra mezi tehdejšími dabéři u nás Františka Filipovského. Vždycky jsem se v tom klukovi nějak viděl, ani nevím proč..? Těch 26. epizod (podobně jako u Káťi a Škubánka) bylo v docela dost, oproti jiným kresleným večerníčkovým příběhům té doby, ale tehdy asi tvůrci měli na celý projekt jiný názor..? Pochopitelně nejlepší epizody byli alespoň podle mě hned ty první.. "Jak šel Lukáš za Lukáše do školy", a nebo jiož zmíněná "Za dobré vysvědčení". Ano za dobré knihu, za špatné dvě ! Víc si už z tohoto poměrně úspěšného a často reprísovaného večerníčku momentálně nevybavím. Zajímavost na konec: Seriál se skládal ze dvou řad. První: (r. 1969) byla ještě černobílá, ta měla 7dílů. Ta druhá pocházela z roku 1974, a ta byla již barevná, a je to právě ta, kterou my všichni (alespoň má generace) už moc dobře zná.(7.1.2007)

"Za dobré vysvědčení knihu!" Těžko si v době, kdy cílevědomě a programově likvidujeme systém tradičních hodnot, představit vhodnější a ušlechtilejší učebnici slušných mravů, krásné češtiny a chytrého scénáře dětského příběhu než právě seriál Československé televize "O klukovi z plakátu". Seriál je dílem nepříliš známého výtvarníka a režizéra Josefa Kábrta, jehož výtvarnou stránku doplnila jako vždy vynikající hudba Jaroslava Celby a zlatým hřebem je pak vyprávění Františka Filipovského, jednoho z trojice velkých českých dětských vypravěčů (Filipovský, Höger, Brodský). Seriál skutečně ve 26 dílech "informuje" dětského diváka o různých námětech pro volný čas ("Pěstujte vodní sporty") a zejména ukazuje, jak důstojně a rozumně řešit nejrůznější "trable", které mohou děti potkat v kterékoliv době. Je škoda, že seriál Česká televize nereprizuje, protože patří do zlatého fondu pořadů pro děti.(6.11.2011)

Podle tohoto večerníčku mi mamka dala jméno Lukáš :) Jako dítě patřil k mým nejoblíbenějším. Večerníček vyprávěný krásným hlasem Františka Filipovského je dnes už legendární. Kresby a celková animace vypadá taky velice pěkně, rozhodně ho jednou budu pouštět svým dětěm, škoda, že dnes děcka koukají na disney channel a podobné S*R*A*Č*K*Y místo kvalitních dětských seriálů jako tento.(7.7.2011)

Tak konečně sem přibyl muj milovanej večerníček. Já vim, z pohledu dnešní počítačové animace je to krajně primitivní a ani ten příběh neni kdovíjaký unikum, ale kdo by nechtěl namalovaný dvojče, který sleze z plakátu, vidí vám do hlavy a paří s vámi, zvlášť když jste malej smrad?(23.6.2005)