O princi Janovi a princezně Marfušce (TV film)

Pohádka

Československo, 1974, 21 min

Anna Jurásková

Komentáře uživatelů k TV filmu (3)

Úsměvné vyprávění o černobílé ruské cařici, které tatíček car odháněl ženichy, protože pokud by se vdala, tak by, považte, přestala tatíčkovi carovi vařit a takovou kaši, jako vařila ona, nikdo jiný neuměl. K čemu měl car obslužný personál a k čemu měl při schopnosti obslužného personálu mučírnu, ptám se. Mučírna vyžaduje obslužný personál, odpovídám si. Naštěstí zavítal do kraje princ Jan a jeho tři služebníci - Hlad, Mráz a Sucho. Ač se to personálně shoduje jen v jednom prvku, celkově jeho suita připomíná jezdce apokalypsy. Car uloží nechtěnému (jím, jeho dcera by se vdávala, až by se hory zelenaly) ženichovi tradičně nesmyslné úkoly, které mají prověřit jak jeho, tak věrnost jeho kolegů. K čemu by byly úkoly, které by nebyly napasované na speciální dovednosti jeho doprovodu? Poslat Sucho na rychlý vytrvalostní běh, nechat Hlad navlékat poztrácené perly a Mráz nechat nahánět rozuteklé stádo koní by nedávalo valný smysl, navíc by hrdina ostrouhal a poučeni by bylo, že kouzla někdy nefungují. Takhle z toho plyne, že kdyby měl Hanzlík po ruce Mráz, Hlad a Sucho, byl by nucen oženit se s Obermaierovou.(12.1.2016)

• vitekpe

Stepanka Hanicincova a Jaroslava Obermaierova budou asi jedine duvody k tomu, abych si tuto pohadku zapamatoval...ze bych se na to jeste nekdy podival, je malo pravdepodobne. :-) P.S.: Jen jsem tak premyslel...jaky duvod ma kral k tomu, aby zadaval ukoly jako "Snez prez noc 300 bochniku chleba a vypij 300 dzbanu vody.", nebo "rozpalte pec do bela, at v ni princ prenocuje - pokud to vydrzi...atd.". Co tim ten kral chtel jako zjistit...? :-)(20.6.2011)

• lubospoti

Tak tahle pohádka se příliš nepovedla. I přes velmi slušné herecké obsazení je taková mdlá, scénář je ušitý horkou jehlou. A jak mi většinou u studiových pohádek kulisy nevadí, tak v této pohádce to byla opravdu bída.(5.4.2014)