poster

Nevinnost

 • Francie

  Innocence

Drama / Mysteriózní

Francie / Belgie / Velká Británie, 2004, 115 min

 • dogma97
  *

  Jalová, primitivní, dokola se opakující symbolika (zvířata v kleci, motýli na špendlíku, housenka, had svlékající kůži, motýlí tanec, motýli to dělají...), nesmyslně dlouhé statické záběry (děvčátka se mrcasí u tyče, některé se při tom šťourají v nose, jedna po druhé odcvičí svoji sestavu, pak znovu jedna po druhé odcvičí trochu jinou sestavu - vše v jediném záběru, holt velké umění...). Mysteriózní atmosféra? Jistě, a jak vynalézavě - živé dítě v rakvi, kulhající úča v ponurém baráku, tajné chodby... A teď jsem tě dostala, stereotypně uvažující diváku! Trefný komentář: PartyzanFilm.(16.4.2017)

 • kitano
  *****

  Expect unexpected. Innocence je predovšetkým štúdiom. Štúdiom źivota mladých dievčat a obdobia, v ktorom postupne prestávajú byť nevinnými, bezbrannými deťmi. Príbeh prakticky vo filme chýba a dianie sa zameriava na "všedné" udalosti, ktorým sa dievčatá na tejto zvláštnej škole venujú. Všedné v úvodzovkách preto, že ikeď hodiny tanca, štúdium biológie, či nevinné hry v parku síce skutočne niesú ničím nevšedným, no z dôvodu absencie naratívneho príbehu divák netuší čo i len to, aký je vlastne účel tejto skoly, kde je všetko obmedzené prísnymi pravidlami a opustiť areál školy obohnaný vysokým plotom je podmienený trestom doživotného ślúženia v tejto škole. Film je preto aj veľmi mysteriózny. Do školy je privezená malá truhla, v ktorej sa ukrýva dievčatko. Nový člen školy. Tak ako tomu však nerozumejú oni, nerozumie ani divák, pretože hlavnými protagonistmi sú práve oné deti a divák je obmedzený tým, čo mu detská myseľ ponúkne. Informácií divák dostáva naozaj máličko, prostredníctvom pár viet, čí scén a môže len tušiť kde a v akej dobe sa film odohráva. Mysterióznosť je silno umocnéná zvukovou (hudba takmer chýba) a vizuálnou stránkou. Film je zložený prevažne zo statických obrazov , ktoré sú podfarbené temnými zvukmi, čo často krát navodzuje až tiesnivú atmosféru. Po tejto stránke sa film nedá neprirovnať k tvorbe Davida Lyncha, dokonca sa tu nachádza scéna, ktorá divákom dá spomenúť na úžasný Mulholland Drive. Detaily prezradzovať samozrejme nebuďem, a každému odporúčam si tento jediňečný film zohnať. Perlička na záver, režisérka Lucile Hadzihalilovic je manželkou kontroverzného režiséra Gaspara Noeho. (9/10)(21.11.2008)

 • Mahalik
  **

  Předškolní Hitlermädchen pobíhají v kalhotkách po lese, mají roztomilý stuhy ve vlasech, skákají přes švihadlo, pak tančí balet, aby následně byly vykopnuty do života__ Hmm, od francouzské kinematografie čekám vždycky pecku. Innocence je sice pecka, ale totálně červivá a pro dost trpělivé diváky. Příběh mi přišel mysteriózní až až (což je vždycky plus..), ale popravdě sledovat bandu holčiček, které jsou v jednom kuse nahý, zrovna nepřispívá k lahodný atmosféře á la Amélie z Montmartru. Klaním se k Bohu alespoň za to, že byla obsazena Marion Cotillard, která je opět skvostná a film tahá dost nahoru. Hudba taky na jedničku, ale prostě jako celek to vůbec nedrží pohromadě. Člověka to akorát rozladí, že nedokáže pochopit tak primitivní dějovou linku...Strašná škoda...(15.2.2009)

 • nettopyrek
  ****

  Lucile Hadzihalilovic si s divákem od začátku hraje. Několikrát jsem si řekl "teď to přijde" a ono se nic nestalo. Nakonec jsem pochopil, že je to opravdu "jen" o nevinnosti, která se v průběhu poznávání vytrácí. Když dospějeme a svou nevinnost ztratíme, automaticky předpokládáme to špatné. Proto je třeba tenhle snímek sledovat bez dospěláckých předsudků a vrátit se do dětských let, kdy byl svět ještě plný tajemství.(12.6.2011)

 • KuZd
  *****

  pro me jeden z nej filmu, ktere me nejvice ovlivnily. Film jsem videla na MFF v KV, kde ho uvadela samotna reziserka. Jak zde jiz bylo receno, film ma tajemnou az mysteriozni atmosferu a divaka nenecha v klidu, neustale premyslite o co v tom filmu jde. No a pak vam vsechno zacne docvakavat. Ze az tak mysteriozni pro nas to neni - spis pro ty male holky, ktere v tom filmu jsou. O cem je to divadlo, co nacvicuji? Co znamena podana rukavice a jednotlive pokroky devcat smerem k uvedomovani si sebe sama a sve zenskosti?...az pak internatni skolu (detstvi) opusti a zacinaji vnimat i o muzske okoli a jdou si svoji vlastni cestou. A zaver filmu:"Pani ucitelko, co se mnou bude, kam me to vedete"...ucitelka:"Nevim, ale jedno vim jiste...brzy na nas zapomenes"... V tomhle momentu si skutecne uvedomite, ze na detstvi zapominate bud uplne a nebo tim, ze se na neho divate s odstupem casu, jako dospeli. Ale tenkrat, jako deti, ten svet byl mnohem barvitejsi a adrenalinovejsi.(19.12.2007)