poster

Zdroj

 • anglický

  Source

 • Slovensko

  Zdroj

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2005, 77 min

Režie:

Martin Mareček

Kamera:

Jiří Málek
(další profese)
 • Slarque
  ****

  Velice zajímavý dokument, který nám ukazuje ropné vrty v Baku se všemi problémy, které k nim patří. Režisér dává prostor všem přímým či nepřímým aktérům problému jménem ropa a nechává je i reagovat na útoky jejich oponentů – konečný úsudek nechává na divákovi, i když prakticky není o čem pochybovat. Bohužel ho nejspíš moc lidí neuvidí a tak sotva někoho přiměje k nižší spotřebě benzínu...(17.11.2005)

 • NALBERTik
  *****

  Doopravdy realisticky natočený dokument o utrpení a bídě lidí, díky kterým jezdíme autama... Člověk by si řekl že po zveřejnění takového snímku přece není možné, aby vše zůstalo při starém....ale obávám se, že společnost BP a stát USA si todle dobře pohlídají....přece jen mají ropu skoro zadarmo tak co by se starali o ty, co ji těží.....(24.9.2006)

 • mcleod
  *****

  Velmi povedený dokument o tom, co všechno se skrývá za těžbou ropy a jejím trasportem až k našim automobilům. Intenzivní korupce, potlačování lidských práv, ekologická degradace území, zahraniční intervence demokratických států ve prospěch autoritativních režimů a především přezírání jakýchkoliv problémů místních lidí spojených s těžbou ze strany naftařských společností. Ázerbájdžán je však pouze jedním z mnoha špinavých příkladů této arogance kapitálu. Na upřímné přání Česku ze strany jednoho z ázerbajdžánských představitelů, aby měl také to štěstí a našel ropu na svém území, lze pouze vykřiknout: Jen to ne! Na tento dokument navazuje film Auto*Mat, který se naopak zabývá tím, co "následuje" po automobilové dopravě. Ukazuje důsledky přebujelé individuální automobilové dopravy v Praze. Člověk tak má možnost komplexního zvážení důsledků našeho pohodlného chování. A nevěřím tomu, že by se našel jediný inteligentní člověk, který by se nezeptal: Proč?(2.11.2010)

 • Huntelaar
  ***

  Film, který dokumentární formou ukazuje to co každý třetí americký triller. Že nadnárodní korporace jsou svině, které mají vliv na své vlády, které jsou schopné podržet cizí autokratické vlády, které jsou schopné udržet svůj skorumpovaný systém, který je schopný za hubičku nechat bohatnout nadnárodní korporace a obyčejný člověk je až na posledním místě. PS: 20 let od rozpadu sovětského svazu, ale byrokratický systém se nehl ani o den. Divák pak snad ani nemůže žasnout, co se před ním odehrává, načež aby hodnotil za víc jak tři.(30.9.2010)

 • darwin
  *****

  Výtečný český dokument poukazující na vykořisťování Ázerbájdžánců západními nadnárodními giganty s podporou západních vlád. Proč bylo možné Ševardnadzeho odstavit a Alijeva ne? Gruzie přece nemá ani zdaleka tolik ropy. Až se někdy na západě odpálí nějaký Ázerbajdžánec, nebudu se vůbec divit. Ázerbájdžán je dalším z nesčetných důkazů toho jak Západ ubližuje muslimskému světu.(3.3.2006)