Černé zrcadlo - Série 6 (2023) (série)

Démon 79 (S06E05)

(epizoda)
  • Velká Británie Demon 79

Severní Anglie, 1979. Dobrosrdečná prodavačka zjistí, že aby odvrátila hrozící katastrofu, bude muset spáchat děsivé věci. (Netflix)

SamVimes

Tematicky i formálně epizoda upomíná na exploatační horory a ve výsledku není špatná, ale do Black Mirror vůbec nepatří. To si uvědomuje i sám Brooker, který zvažoval nastartování nové antologie nazvané Red Mirror. Nakonec ale zůstal u zajeté značky a nálepku červeného zrcadla jen přidal k úvodním titulkům pátého dílu. ()

Arsenal83

Zvláštna je celá séria, netypická, ale za to o to zaujímavejšia. Od hororu cez diabolskú grotesku až po obavy z  jadra. Možno temnejšia verzia by pasovala do príbehu viac, pretože sme smerovali do nevýrazného finále. Pre mňa znepokojivým prvkom je zase stvárnenie konzervatívneho politika ako niečoho, čo je tou najväčšou hrozbou. Migrácia je super, tvrdia povinne korektní tvorcovia, a tak prekvapivo chýbalo už len LGBT vlákno. Všetci predsa vedia, že diabol je buzerant. ()

NorseSword24

V prvom rade, s tou kamerou a štylizáciou sa fakt snažili a niekedy sa to dobre podarilo. Kompozícia, osvetlenie, štýl 80kových filmov a ta farebná paleta, všetko vcajku. Ale ta paleta farieb postáv XD. Ale ešte to dobré... Príbeh sa môže zdať najprv taký klasický ale ten démon s čiernym humorom to osviežil a posunuli o dosť vyššie. Avšak //SPOLERY// keď som videl záverečnú scénu kde indka, ktorá v podstate sama zabila skoro štyroch bielych mužov, kráča s démonom, ktorý má zhodou okolností tmavú pleť, do nekonečnej ničoty potom čo na zemi vypukla apokalypsa, mi prebehlo hlavou ako jebnute to znie XD. Keby, keby aspoň jedna z tých obetí nie je biely muž. Ale aj keby chcem tak právo povedať, že som offendnutý, to nikde nenájdem. ()

PeteBuck

Táto časť je divná. Asi ako celá táto séria. Tentokrát asi ako kombinácia filmov Demons, Hellraiser a epizódy seriálu Millennium s názvom Somehow the Satan got behind me. Akurát tá epizódka z Millennia ma bavila viac. Čo na toto povedať? Neviem, či sa Brooker nesnaží o nejaký Crossover (ehm, Red Mirror), alebo je to náznak na niečo ako súčasná situácia, kedy Amíkom a Rusákom zasa šibe? Fakt netuším. Anglicko v roku 1979 bolo vyobrazené celkom trefne, áno Briti boli riadni rasisti, myslím, že to sa až tak zasa nezmenilo, ale celkovo to bola dosť ujetá kravina. Hrdinkou Indka, démon si na seba vzal podobu speváka z Boney M a ostatní sú belosi, ktorí sú vyobrazení zväčša ako úplní úchyli a magori. Ale tak čo sa čudujem? Netflix. Brooker si v minulej časti strihol vlkodlaka, ako z Aktov X alebo Faktoru Psí (aj tam boli epizódky s vlkodlakom) a teraz sa dal na duchariny. Za mňa priemer. ()

Trevor

Jbť solídnu retro atmosféru, jbť solídny výber skladieb či relatívne dobrý nápad. Imigrantka, MLADÁ SEBAVEDOMÁ ŽENA svojimi veľkými PYSKAMI na sračky rozbije na kašu 4 mužov, pochopiteľne bielych. Ten ksicht tej atrapy na ľudskú bytosť v poslednej tretine príbehu ako nemal chybu, škoda však že do komédie alebo do Show Bennyho Hilla. Netflix demencia v celej svojej kráse, škoda že svet nemá viac takýchto Rambíc z Indie a žienky z tejto krajiny sú skupinovo znásilňované ako na bežiacom páse. Ale keď vymyslím liberálny príbeh v ktorom sebavedomé ženy ničia bielych mužov Indovia sa poserú a prestanú si zo žien robiť nafukovacie panny :-D. Tak vypatlané mozgy ako sa zišli v Netflixe nedal dohromady kedysi ani jeden z našich poslancov v relácii Jožo Pročko pokúša či Andrássy v Aj múdry schybí. Keby tá rasistická liberálna prasnica vybrala aspoň jednu obeť inej rasy alebo ženu človek nepovie pol slova, takto sa opäť ukázalo že všetko čo odkúpi Netflix dokonale skurví. Ale najlepší bol aj tak RAZ, RAZ, RAZ PUTIN, dvakrát dvakrát Zeleninskij :-D :-D :-D Žumpa s niekoľkými lepšími momentmi a dobrou hudbou. ()

• Ve vizích Nidy (Anjana Vasan), které jí ukázal démon, můžeme vidět logo stanice UKN, která v epizodě Národní hymna (2011) streamovala pohlavní styk premiéra s prasetem. Také v těchto vizích můžeme vidět psího robota z epizody Železná vůle (2017). (jirikzaboj)
  • Vzhled Gaapa byl inspirován Bobbym Farrellem ze skupiny Boney M. (jirikzaboj)